Poradna: Jakých TOP 5 chyb se vyvarovat v tradingu?
Před časem jsem dostal emailový dotaz, kterých 5 chyb bych se vyvaroval, pokud bych znovu začínal s tradingem se současnými zkušenostmi. Téma je to jednoznačně velmi důležité, a proto jsem jej rozvedl do dnešního článku.
Dotaz zněl:
Foto (c)iStockphoto.com/arcady_31 
|
Pokud byste se podival zpatky a zhodnotil Vase obchodovani. Mohl byste mi napsat takove TOP 5 chyb, kterych byste se vyvaroval, kdybyste zacinal znovu se soucasnymi zkusenostmi. Vim, ze zkusenosti v live obchodovani musim nasbirat a ze clovek se chybami uci, ale nekdo taky rekl, ze jenom hlupak se uci z tech vlastnich.
Musím se přiznat, že jsem dlouho přemýšlel, zdali existuje něco, co bych ve svém tradingu mohl nazvat závažnou „chybou“, která by měla obecnou platnost a které se dá jednoduše vyhnout. Pochopitelně, každý chybujeme a některé chyby máme myslím hluboce vryty do své paměti.
Ovšem je otázkou, jestli ty klasické „chyby“ mají obecnou platnost. Spíše nikoliv a bohužel si tak každý musí některými problémy projít sám. Já si například dodnes živě pamatuji, jak jsem v jednom svém obchodě přišel o několik tisíc dolarů během pár minut proto, že jsem určitou neopatrností odroloval grafy v platformě tak, že se neaktualizovaly. S potěším jsem tak sledoval cenu, jak „stále drží“ nad S/R úrovní, pod kterou jsem byl obchod připraven modifikovat skrz opce, abych po určité době zjistil, že cena už je v trhu úplně jinde – na mém vzdáleném základní stop-lossu. Na podobné chyby člověk určitě nezapomíná a jsem si naprosto jist, že znovu podobnou technickou chybu již v životě neudělám (a v rámci svého tradingu mám nastaveny i procesy, které mě na ni případně upozorní). Ovšem podobnými „technickými chybami“ si bohužel musí projít každý (a nedělám si iluze, že se jiné a pro mne zatím neznámé komplikace nedostaví v budoucnu znovu). Jediná rada, jak čelit podobným chybám, je s podobnými situacemi určitým způsobem počítat přes svůj money management. Vím, že když nastane nějaký opravdu nepříjemný problém, tak to stále nemůže zásadně ohrozit můj obchodní kapitál, který mám například i z podobných důvodů rozdělen do několika účtů a podobně.
Z pohledu začínajících traderů tak vidím důležitější koncentraci na určité základní principy, které vedou k profitabilnímu obchodování. Sám ze svého vývoje vím, že kdybych dnes začínal, pak bych třeba některým věcem věnoval méně času (zkoumání konkrétních technických nástrojů) a jiným bych se od začátku věnovat mnohem intenzivněji (například trade management, celkový money management a podobně). Zde jsou tipy rozepsány podrobněji:
Hledání vlastní cesty
Pokud bych měl vyzdvihnout pouze jeden bod, který mne posunul v tradingu nejdále, pak je to schopnost hledat své vlastní cesty a nevěnovat zas tak mnoho času tomu, co říkají ostatní.
Většina začínajících obchodníků přistupuje k tradingu s tím, že pro úspěšné obchodování musí načerpat co nejvíce informací od zkušenějších. Je to pochopitelné a do určité míry rozumné. Je zbytečné, aby člověk znovuobjevoval „kolo“ a načerpání inspirace od jiných obchodníků mne osobně vždy posouvalo dopředu. Současně je však potřeba snažit se získávané informace používat (minimálně ve formě testování na historických datech) a zejména o nich přemýšlet. Dobré také je nenechat se cizími názory ovlivňovat příliš a už vůbec ne od anonymních „všeználků“ všudypřítomných ve všech internetových diskuzích, kterých jsem se naštěstí nikdy aktivně nezúčastňoval.
Trader začne být profitabilní v okamžiku, kdy začne obchodovat způsobem, který mu zcela sedne a kterému dokáže důvěřovat. To je zcela kritické, protože bez skutečné důvěry v to, co děláme, nemůžeme nikdy překonávat průběžné drawdowny vyskytující se v každém stylu obchodování. Ovšem abychom obchodní metodě opravdu důvěřovali, vyžaduje to hodně času, trénování a přemýšlení.
Současně je nezbytné nevěřit všemu, jen proto, že „se to někde píše“. Už jenom z důvodu, že každý máme pro trading jiné podmínky (různé zkušenosti, různou akceptaci risku, různý kapitál a desítky dalších podobných faktorů). Všechny informace je třeba kriticky zkoumat z různých pohledů, testovat a případně skládat do vlastního přístupu. Když se mi něco v daném přístupu nezdá, vždy se snažím najít odpověď. Pokud se podívám do minulosti ve své kariéře tradera, vnímám svůj progres jako určitou spirálu. Občas se k některým principům po čase vrátím, abych se jejich vypilováním posunul vpřed. Trading je pro mne nikdy nekončící proces, ve kterém se snažím stále zlepšovat.
Tip 1: Přemýšlejte nad technikami, které se snažíte v tradingu používat. Pokud vám něco úplně nesedí, je potřeba to zkoumat z jiného pohledu. Neznamená to nahradit jeden indikátor druhým, ale pokusit se například místo o vstupu přemýšlet o jiném výstupu, risk managementu atd. Do živého tradingu je dobré se pouštět až v okamžiku, kdy mám přístup, který mi sedí a rozumím mu. Současně vím, proč jej obchoduji a mám jej otestovaný na simu.
Vyvaroval bych se tedy především snaze mechanicky a bez rozmyslu přejímat obchodní principy jiných obchodníků a především jejich okamžitého nasazení s reálnými penězi.
Risk management a Money management
Coby především intradenní obchodník vnímám, že trader nemůže začít systematicky vydělávat, dokud nezačne svou aktivitu v trzích zcela podřizovat správnému risk managementu.
Do této oblasti spadá spousta extrémně důležitých principů – přiměřený risk na obchod, adekvátní práce s řízením risku u každého obchodu, adekvátní výstupy s ohledem na vstupy a aktuální dění v trhu, denní limit ztrát, adekvátní očekávání zhodnocení a podobně.
Častou chybou začínajících traderů je, že o těchto věcech z počátku příliš nepřemýšlí. Trading vnímají spíše coby snahu o hledání „jednoduchých a zcela jasných vstupů“ a nechtějí si připustit, že burza je pro jednoduché přístupy příliš komplexní – naše vstupy nebudou nikdy dokonalé. Jediné co musíme mít skutečně striktně pod kontrolou (a také jako jediné můžeme kontrolovat) je řízení risku.
Tip 2: Pokud s tradingem začínáte, máte pocit, že jste si otestovali určitou strategii, sedí vám a plánujete ji obchodovat na živo, přistupujte k tradingu z pohledu, že jste opravdu jen na samotném začátku. Nenechte se pohltit chamtivostí, která vás bude nutit obchodovat hned „naplno“. Skutečně si nastavte takové parametry svého přístupu, aby počáteční ztráty byly co nejmenší – např. skrz týdenní limity ztrát, kdy po určité ztrátě přejdete na zbytek týdne na sim a podobně. Časem začnete objevovat různé nuance – například právě v řízení risku – které je třeba dodefinovat a je zbytečné před jejich „objevením“ ztratit velkou část účtu. Bohužel příliš mnoho obchodníků dokáže například po prvních ziskových obchodech hned agresivně navyšovat pozice, aby následně odevzdali zpět vše, co vydělali (a často i podstatně více).
Dostatečná kapitalizace
Na toto téma na Finančníkovi padlo již mnoho článků. Osobně vnímám dostatečnou kapitalizaci jako jeden z velmi důležitých faktorů pro úspěch v obchodování. A to nejen z pohledu risk managementu (tj. dostatečný kapitál pro adekvátní risk na jeden obchod), ale především z psychologického hlediska.
Tradeři obchodující s malou pozicí (například jedním kontraktem, malým počtem akcií, mikroloty na forexu a podobně) mají často tendenci být agresivnější, protože profity (ale i ztráty) naskakují poměrně pomalu. Mívají například tendence jít si v trhu jen pro „opticky nejzajímavější profit targety“, které bývají často za hranicí toho, co je v daném timeframu a volatilitě přiměřené. Pochopitelně toto je velmi individuální a nemusí se to týkat každého tradera. Ovšem má osobní zkušenost je ta, že mnoho obchodníků je tímto silně ovlivněno.
Měl jsem možnost zkoumat výsledky několika obchodníků, kteří se lišili v počtu obchodovaných kontraktů. A přestože nešlo o žádný statisticky významný vzorek, bylo zřejmé, že tradeři obchodující s více kontrakty mnohem rozumněji čekali na ty lepší obchodní příležitosti a spokojí se s menším počtem obchodů. Obchodníci s jedním kontraktem měli mnohem větší tendenci k přeobchodování. Důvod byl zřejmý jasný – obchodujete-li například pět kontraktů v trhu e-mini Russell a při aktuální nízké volatilitě získáte target například v oblasti 200 dolarů/kontrakt, jde o 1000 dolarů, což je pro mnoho traderů „uspokojivé“. S jedním kontraktem jde „jen“ o 200 dolarů a mnoho obchodníků zkusí například čekat ještě na dalších „sto dolarů“, což může často znamenat výstup na B/E. To pochopitelně obchodníka příliš nepotěší a tak za chvíli hledá příležitost k opětovnému „opožděnému“ vstupu do dané formace a podobně.
TIP 3: Pochopitelně, že je nezbytné začít živě obchodovat s co nejmenší pozicí. Ale opravdu silně doporučuji to, co zde píšeme již mnoho let – zkuste si strategie papertradovat i s trochu vyšším počtem kontraktů a přemýšlet, zdali byste s více kontrakty obchodovali stejně jako s jedním. I při samotném živém obchodování může někomu pomoci simulovaně výsledky zapisovat tak, jak by se vyvíjely s více kontrakty.
Důslednost v psaní poznámek
V tradingu mne dále jednoznačně posunul okamžik, kdy jsem si do OneNote začal důsledně zapisovat všechny své poznámky. Z počátku jsem tuto oblast spíše podceňoval a jde určitě o jeden z tipů, který dokáže obchodníka silně posouvat kupředu. Více k tomuto tématu například článek Jak efektivně dokumentovat procesy tradingu.
Rutina
V neposlední řadě je pak nutné jednoznačně vnímat trading jako určitou nezbytnou rutinu a seriózní business. Například v intradenním obchodování mě nikdy nenakoplo nic více, než když jsem trhy kdysi začal pravidelně sledovat den za dnem. Bez toho se bohužel člověk nepohne dál. Více viz například článek Obchodování a potřebná rutina.
Shrnutí
Vidíte, že v článku nepadly žádné tipy na konkrétní obchodní techniky či nástroje. Zde musí skutečně každý obchodník sám objevit to, co mu sedí nejvíce. Také jsem pochopitelně zkoumal mnoho směrů obchodování, abych se nakonec některým taktikám prakticky nevěnoval. Byl to pro mne ztracený čas? Naprosto nikoliv – v tradingu neexistuje jednoduchá cesta. Není to tak, že by bylo obchodování opcí jednodušší než obchodování akcií, diskréční obchodování složitější než naprogramování funkčního AOS. Všechny cesty jsou náročné a uspějeme v nich jen, pokud nás cesta bude bavit. Skutečně nečekejte, že se v některé technice tradingu skrývá „svatý grál“ – svůj grál můžete objevit v kterémkoliv stylu tradingu, ale je třeba chápat, že objevení toho, co mi sedí, je skutečně jen začátek nikdy nekončící cesty…
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.