Zkušenosti: Nový počítač pro obchodování s Windows Vista
Řada obchodníků řeší čas od času otázku výběru vhodného nového počítače pro trading. Specifickou otázkou jsou také zkušenosti s funkčností obchodních programů na nových Windows Vista. V dnešním článku proto najdete praktické zkušenosti a tipy z mého nedávného upgrade počítače, u kterého jsem přešel současně na nové Windows.
Důležité upozornění: tento článek obsahuje subjektivní zkušenosti při mém výběru vhodného HW s ohledem na dále uvedené požadavky. Nejsem odborník přes počítače, na počítači nehraji hry, nezajímá mě 3D výkon počítače, možnosti taktování ani zvukový výstup. Tj. článek neobsahuje rozbor situace na trhu HW a vybrané komponenty notně nemusí být nejlepší, nejvýkonnější ani nejvýhodnější na trhu. Pro takové články doporučuji sledovat technické servery zaměřené na výpočetní techniku. Cílem článku je poskytnout tip těm obchodníkům, kteří stojí před podobnou otázku, kterou jsem řešil sám a ušetřit jim čas zprostředkováním vlastních zkušeností a rozhodnutí.
Počítač používám čistě pro trading a výhradně coby uživatel, který se nechce starat o to, jak počítač ladit nebo opravovat. Starý počítač začal být především poměrně hlučný a hlavně výkonově již nebyl zrovna optimální pro více činností najednou (jen např. optimalizace v TradeStation zaberou poměrně dost výkonu) - přeci jen můj původní AMD Athlon již nějaký ten pátek pamatuje a přestože na spoustu činností stačí, pro optimalizační výpočty již to nebylo to pravé ořechové.
Mé priority pro nový počítač tak byly následující:
- Především co nejtišší běh. Toto byla moje hlavní priorita, protože počítač mám puštěný celý den a jakýkoliv hluk zbytečně obtěžuje.
- Dostatečný matematický výkon.
- Grafický výkon dostatečný k tomu, abych mohl připojit své dva 24" LCD monitory (každý s rozlišením 1920 x 1200 bodů)
- Celková výborná stabilita a samozřejmě funkčnost všech programů pro trading, které používám.
Tj. naprosto běžné požadavky, důraz jsem osobně kladl hlavně na tichý chod.
Konkrétně jsem zvolil následující sestavu:
Pro ty, kteří se rozhodují také pro koupi podobného PC několik poznámek:
Case (krabice), je dobré volit nějaké bytelnější, zajišťující zároveň dobré možnosti chlazení. Existuje obrovská škála řešení, zvolený Chieftec Miditower je takový průměr, který ale zatím vypadá, že bude sloužit velmi dobře.
Do sestavy jsem použil jiný zdroj (CoolMaster iGreen 500W) - trochu výkonnější, spolehlivější a především velmi tichý. Opět existuje množství různých značek a na internetu se vedou různé dlouhé debaty, který zdroj je prémiový a který nikoliv. Důležité je si při výběru uvědomit, že jsou k dispozici i jiné zdroje než jsou prodávány s nejlevnějšími "krabicemi".
Největší otázkou volby je použitý procesor. Jak bylo uvedeno v nedávném článku Hardware a trading, uživatelé se dnes rozhodují mezi AMD a Intel. Osobně tíhnu spíše k Intelu, který má z pohledu cena/výkon dnes podle mého osobního názoru lepší nabídku. Standardem jsou dvou jádrové procesory, které jsou pro trading samozřejmě naprosto dostačující. Nicméně díky výsledkům různých testů a cenové dostupnosti čtyřjádrového Core 2 Quad Q6600 na 2,40 GHz padla volba na tento procesor. Většina aplikací pro trading sice nemá podporu pro čtyřjádrový procesor, a tak výkon není vždy 100% využit, nicméně v praxi osobně nemám pro toto řešení dostatek chvály. Díky rozdělení výpočtů mezi jednotlivé procesory mohu na počítači dělat různé procesorově náročnější operace v různých programech najednou bez toho, aniž bych poznal jakékoliv zpomalení. Dříve jsem si musel např. optimalizaci v TradeStation naplánovat na nějakou pozdější noční hodinu, nyní mohu nechat TradeStation počítat výpočty klidně při obchodování. Obrovská změna. Navíc lze očekávat, že čím dál více programů bude pro čtyřjádrové procesory optimalizována. Procesor mám chlazen větrákem Arctic Cooling Freezer 7 Pro, jehož otáčky jsou řízeny podle teploty procesoru a celek je velmi tichý.
Jako základní desku mám Intel DG33TLM, univerzální mother board, který jsem zvolil především pro integrovanou grafickou kartu s čipem GMA X3100. V praxi to znamená, že přímo základní deska má 2 výstupy pro monitor (jeden digitální a druhý analogový) a v počítači již nemusím mít další grafickou kartu, která by vyžadovala chlazení a tudíž další nároky na větrání = zvýšení hluku.
Paměť mám osazenou 4GB DDR II RAM, což je podle mě při dnešních nízkých cenách ideální - počítač je velmi svižný i s Windows Vista a řadou spuštěných aplikací. Určitě doporučuji pro podobný počítač 4GB. Pevný disk mám jeden, uvažoval jsem o diskovém poli, ale data pravidelně automaticky zálohuji, takže nakonec jsem se spokojil s jedním tichým diskem (trochu jiným než je na screenshotu, protože ten se v době nákupu ještě nedodával).
Operační systém jsem nakonec zakoupil Windows Vista Ultimate v 64bitové edici. Této části jsem se obával asi nejvíce, neboť řada programů pro trading jsou "lehce pozadu" a očekával jsem, že přechod na Vista může způsobit řadu neočekávaných problémů. Ostatně potenciální přechod na Visty tíží mnoho obchodníků a byl to i jeden z důvodů publikování tohoto článku. Máte-li jakékoliv další zkušenosti s jinými programy, které třeba nepoužívám nebo jsem ještě na Visty neinstaloval, podělte se v diskuzi.
Osobně jsem s přechodem na Visty neměl u žádné aplikace problém. Což bylo překvapení - milé. Na počítač jsem bez problémů instaloval TradeStation, ThinkorSwim platformu, TradeMaven (používám starší verzi, s novou čtyřkovou řadou jsem měl problém i na starém počítači), InteractiveBrokers platformu a program SierraChart.
Jediný lehký zádrhel se vyskytl u IB platformy. Ta vyžadovala přítomnost java komponenty v jiném adresáři než kde je mají Visty. Platformu zprovozníte tak, že najedete na ikonku Trader Workstation na ploše, zvolíte vlastnosti a v řádku Cíl přepíšete adresu na tu, kterou vidíte na níže uvedeném screenshotu:
Obecně jsem s Visty maximálně spokojený. Především je systém velmi stabilní, graficky čistý a rychlý (na mé konfiguraci). Dobrá je i vylepšená bezpečnost, ale myslím, že to přesahuje rámec tohoto serveru. Co se Vist týče, existuje celá řada edic. Pro trading doporučuji ke zvážení edici Ultimate (tedy tu nejvyšší), která jako jediná obsahuje technologii pro šifrování disku BitLocker. O šifrování dat jsme toho psali poměrně dost a osobně vnímám bezpečnost dat v tomto ohledu jako velmi důležitý prvek.
Dobrou zkušenost mám i s integrovanou grafikou na základní desce. Grafika mi napájí dva 24" monitory HP LP2464 a přestože ten s digitálním vstupem je o trochu ostřejší (a tak mám méně podstatné grafy zobrazené na vedlejším monitoru s analogovým vstupem), je to určitě dostatečné řešení (grafika v pohodě zvládá veškeré nutné překreslování spojené s tradingem a to i v nejvyšším rozlišení které používám).
Podobnou konfiguraci tak mohu doporučit. Počítač je především velmi, velmi tichý a svižný. Cena cca 26 000 bez DPH je něco, o čem bychom před pár lety mohli za podobný výkon jen snít. Osobně jsem ještě dokoupil MS Office 2007 a dopřávám si konečně dostatečné plochy, ale i výkonu. Není problém propojit Excel s IB (přes geniální plugin XLQ) a získávat tak realtime data opcí, akcíí a indexů do mého obchodního deníku, provádět na nich výpočty, optimalizovat v TradeStation a zobrazovat si na druhém počítači rychlé intradenní grafy.
Rád bych předešel neplodným diskuzím a ještě jednou zdůraznil, že tento článek není recenzí, ani nějakým doporučením. Je jasné, že existují i jiné počítačové konfigurace, které budou sloužit stejně dobře. Článek je shrnutím mé osobní zkušenosti, která může pomoci ostatním, případně nadhodit diskuzi o problémech, které jiní mohou mít s provozem programů pro obchodování na platformě Windows Vista.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.