Představení obchodní platformy Think or Swim (2)
V minulém díle jsme si letmo představili obchodní platformu Think or Swim. Dnes navážeme na další záložky v platformě, abychom si odhalili další možnosti a funkce tohoto špičkového nástroje pro obchodování opcí.
Záložka Trade
Jedná se o záložku, ve které můžeme připravovat, plánovat a realizovat veškeré
naše obchody. U opčních obchodů se pak nabízí možnosti, které u jiných platforem
jenom stěží najdeme – pojďme ale popořádku.
Abychom mohli naplánovat a vytvořit příkaz k jakémukoliv obchodu, musíme nejprve
do okna Symbol zadat příslušnou akcii / komoditu / index. Po té získáme základní
aktuální hodnoty zadaného symbolu a můžeme začít plánovat obchody.
Pro opční obchody je zde speciální záložka Options, po jejímž rozbalení můžeme dále vybírat jednotlivé expirační opční měsíce a dále jednotlivé strike. Hloubku strike je možné předdefinovat, zrovna tak jako několik dalších parametrů – platforma je v možnostech různých přednastavení relativně flexibilní.
V rámci roletky "options" je možné zobrazit celou škálu opčních expiračních měsíců a jednotlivých strike.
Samotné vytváření opčních příkazů je doslova geniálně jednoduché, přehledné a špičkově řešené. V první řadě stačí najet na strike, od které chceme, aby se dále odvíjely naše příkazy. Poté klikneme na pravé tlačítko myši a v roletce, která na nás vyskočí, můžeme okamžitě najetím na BUY nebo SELL vybrat konkrétní opční strategii. Tuto funkci sice nabízejí i jiné platformy, ale například IB ještě před pár měsíci vůbec neobsahovalo některé základní strategie jako IronCondor, plus rozhodně není u IB vše tak přehledné a snadné jako u TOS.
Obrovskou nabídku různých opčních strategií získáme jediným kliknutím tlačítka myši.
Vybereme-li příslušnou strategii, vyskočí na nás již příslušné menu, ve kterém můžeme donastavit veškeré další parametry daného opčního obchodu. Kromě konkrétní definice jednotlivých strike je zde dále i možnost různých pokročilých strategií, jako například „jeden spustí další“, „jeden zruší další“, „postupné aktivování dalších příkazů“ atd. Možnosti jsou zde prakticky nekonečné a jak tyto příkazy dále používat je vysvětleno v ukázkových videích přímo na stránkách www.thinkorswim.com. Můžete tedy dělat u složitých opčních spreadů i například takové kombinace, že zadáte limit za jaký chcete opční spread vypsat a jakmile dojde k exekuci, okamžitě se při správném nastavení příkazu aplikuje do trhu i opačný limit příkaz na celý spread, který může posloužit například jako stop-loss nebo profit-target.
Velmi přehledný způsob, jak ve chvilce definovat sebesložitější opční spreadové strategie.
Naprosto špičkový nástroj naleznete pak v části RULES, kde je možné při troše zkoumání přijít na to, jak vytvořit velmi rychle a jednoduše něco, co umí opět málokterá platforma – a to stop-loss a profit-target pro libovolné opční spready postavené na konkrétní situaci v trhu. Platforma zde totiž umí v části RULES definovat pravidla typu „pokud spadne trh XXX pod hranici YYY, okamžitě aktivuj příkaz ZZZ“ atd. Podobné auto-příkazy je možné časovat, tj. že se například do trhu aplikují v konkrétní den nebo hodinu a zrovna tak se i mohou v konkrétní den a hodinu samy zrušit (např. v den expirace). Způsobů zadávání příkazů je zde obrovské množství a každého profesionálního obchodníka opcí možnosti rozhodně velmi potěší. Jsou totiž velmi praktické a po některých funkcích opční obchodníci již dlouho bez vyslyšení volali – díky v tomto ohledu za Think or Swim a skvělou práci celého týmu, který tvoří též řada profesionálních opčních obchodníků.
Jedinečná možnost "podmíněných příkazů" - s možností nastavit pro libovolné opční spready.
Pokud finálně definujeme a vytvoříme potřebný příkaz, stačí kliknout na tlačítku „Confirm and Send“ a v okamžiku se nám zobrazí souhrnný přehled celého našeho příkazu, včetně break-even hodnot a blokovaného marginu (Buying Power Effect).
Výsledný přehled definovaného příkazu.
Ve zcela spodní části Order book se pak logují veškeré naše operace – zadané příkazy, exekuované příkazy i zrušené příkazy.
Samozřejmě, celá záložka Trade nabízí nepřeberně dalších funkcí a možností, toto jsou však pro letmé představení ty nejzásadnější a pro obchodníky nejčastěji používané.
Quote
Další záložkou platformy je „Quote“, která umožňuje libovolně nastavit seznam titulů, které chceme v rámci načich obchodů pozorovat. Jelikož obchoduji prakticky pouze index SPY, osobně tuto možnost příliš nevyužiji, ale i zde existuje celá řada funkcí, co lze s našimi „seznamy“ sledovaných titulů dělat. Můžeme tituly různě třídit, importovat a exportovat. Můžeme v případě najetí myší na vybraný titul a kliknutím pravého tlačítka myši přímo vybrat možnost daný titul obchodovat – poté se program sám přepne do záložky „trade“, kde můžeme příkaz dospecifikovat. Můžeme využít i předdefinovaných „listů“, například si jediným kliknutím tlačítka nechat vypsat veškeré tituly indexu Dow Jones, nechat platformu pro nás vybrat a zobrazit 10 nejaktivnějších titulů libovolného indexu atd. Věřím, že pro akciové obchodníky se opět jedná o flexibilní a velmi užitečný nástroj.
Záložka "Quote" - výpis všech titulů DowJones.
Tolik tedy pro dnešek, v dalších dílech si ukážeme další záložky. Platformu je možné stáhnout na www.thinkorswim.com.
Důležitá poznámka závěrem
Tento seriál je pouze představením platformy a jejich funkcí. Finančník.cz není zástupcem společnosti nabízející tuto platformu a s ní spojených brokerských služeb. Prosíme, nepište nám tedy na naše e-maily žádné dotazy týkající se komisí, marginů atd. – nebude na takové odpovídáno. Obdobné dotazy je třeba řešit individuálně přímo s poskytovatelem platformy.
Tomáš Nesnídal