MPLAY IN PRAGUE (2007) - shrnutí z pohledu účastníka
V minulých třech dnech proběhl v Praze jedinečný seminář Mplaye na téma jeho intradenního a opčního obchodování. K semináři a Mplayovým pohledům na trhy se s Tomášem samozřejmě ještě podrobněji vrátíme příští týden, nyní si můžete přečíst první shrnutí obsahu akce z pohledu účastníka.
I USE mental stop loss. With mental money.
Ve dnech 2. až 4. dubna proběhl v pražském Konferenčním centru CITY na pozvání Petra a Tomáše pod záštitou jejich serveru finančník.cz třídenní seminář se špičkovým (nejen) opčním traderem Mikem Daskalukem, známějším z Woodieho CCI klubu spíše pod přezdívkou Mplay. Pro všechny, kdo se této akce z různých důvodů nemohli zúčastnit, se pokusím alespoň ve stručnosti nastínit jak akce probíhala a subjektivně zhodnotit její přínos a organizaci...
1. den: Intradenní obchodování & money management
První den byl zaměřen na Mplayův přístup k intradennímu obchodování. Vysvětloval především význam dobrého obchodního plánu a jeho dodržování, nutnost psychické odolnosti vůči ztrátám a pozadí fungování indikátoru CCI, který k obchodování používá (CCI jako momentum indikátor; způsob měření momenta v trhu apod.).
Následně se věnoval konkrétním prvkům svého přístupu - představil základní podobu svého signálu 123 exit, který používá u většiny patternů.
Zajímavou částí, na kterou se těšila asi většina účastníků, byl coin flip, tedy házení mincí za účelem rozhodnutí se pro vstup do dlouhé/krátké pozice. Na začátku vyzval účastníky, aby vybrali libovolný trh a timeframe (ER2, 5 minut) a následně dle jasných pravidel (vstup na close; první vstup na první úsečce a další vstupy ihned po výstupu z pozice) demonstroval použití náhodných vstupů. Jako výstup byl použit jednodušší systém - stačilo, aby close svíce bylo pod low předchozí (pro long) nebo nad high předchozí (pro short). Skončil sice se ztrátou, ale při použití běžného SL (stačil by 1 pt.) by byl v přijatelném zisku, jak následně ihned demonstroval. V praxi tak předvedl, že hlavní význam v daytradingu nemají vstupy, ale zejména výstupy a řízení pozice (doložil to také prohlášením, že při tvorbě strategie postupuje odzadu, tedy od výstupních signálů). Zmiňoval však i některé jednoduché obchodní metody, které sám reálně používá (vstup na začátku dne dle barvy svíce a výstup na 123 exitu nebo na konci dne atd.).
Hodnocení: Tento den byl určitě zajímavější spíše pro ty, kdo s tradingem začínají. Význam dodržování obchodního plánu a důležitosti výstupů byl na finančníku mnohokrát probírán a žádný ze zkušenějších obchodníků o tom asi nepochybuje. Mplay sám navíc intradenní obchodování vnímá spíš jako aktivitu pro zaplnění volného času mezi opčními obchody. Rozhodně ale bylo inspirativní sledovat jeho přístup, zjednodušování WCCI (nepoužívá LSMA, CZI ani SW) a pozitivní naladění.
2. den: Základní a pokročilé opční strategie
Na tento den jsem se osobně těšil nejvíc, především na vysvětlování opčních non-directional strategií, které jsou ve většině knih buď opomíjené nebo probrané celkem povrchně. Mplay se zde této problematice věnoval hodně podrobně.
Začátek dne ale patřil teoretickému úvodu do problematiky opčního obchodování, demonstraci odlišností mezi tradingem akcií a akciových opcí, ale i ukázkám historických výsledků některých Mplayových žáků (které jsou velmi dobré).
V odpolední části pak Mplay vysvětloval konkrétní strategie, z nichž nejzajímavější byl jeho přístup k časovým a kalendářním spreadům, iron condor a straddle strangle swap. Těmto strategiím se pak věnoval i prakticky a ukazoval konkrétní příklady jejich realizace.
Vše bylo předváděno v prostředí obchodní platformy ThinkOrSwim, kterou Mplay pro obchodování opcí používá (jde zároveň o prestižní brokerskou společnost zaměřenou na opce a akcie). Pro mnoho účastníků, kteří opce už nějaký čas obchodují nebo se o tuto oblasti zajímají, asi bylo hodně překvapující, že Mplay nepoužívá NIC jiného - tedy ani populární OptionVue, ani nástroje pro vyhodnocování implicitní či historické volatility, ani programy pro simulaci pravděpodobnosti vývoje trhu. K celému rozhodování používá pouze a jenom cenu v platformě spolu s vhodnou kombinací jednotlivých strategií.
Nutno říci, že byla řeč také o jeho "monkeys", tedy automatizovaných systémech. Mplay sám tyto systémy používá a v současné době je v přípravě projekt, jehož cílem bude nechat tyto "monkeys" obchodovat s velkým účtem a zisky pak věnovat na charitativní účely.
Hodnocení: Úvodní část dne byla pro ty, kdo mají o opcích již nějaké povědomí, spíše opakováním. V odpolední části, kdy se věnoval strategiím iron condor nebo kalendářním spreadům a vše přitom úspěšně demonstroval bez jakéhokoliv "pokročilého" analytického software, už bylo vše mnohem zajímavější. Mplayův přístup k opcím je hodně netradiční a jak on sám říká, také velmi jednoduchý. Ale evidentně funguje, což je opět velká motivace.
3. den: Další pokročilé opční strategie + opční workshop
Poslední den byl částečně věnován opakování informací z prvního dne. Byl tedy zopakován princip non-directional strategií s konkrétními příklady a předvedeno několik praktických ukázek z jejich realizace. Následně pak byla řeč především o directional strategiích a jejich kombinacích.
Největší část dne ale patřila příkladům - praktické realizaci opčních obchodů dle všech představených strategií. Samozřejmě s doprovodným komentářem, upozorňováním na rizika i možnosti úpravy. Mplay hodně zdůrazňoval nutnost "hraní si s čísly", kdy například pro strategii iron condor vytvořil cenový kanál, při jehož realizaci byla inkasovaná částka 0.70 USD za akcii a při rozšiřování kanálu by tato cena měla klesat - při vhodném způsobu rozšiřování kanálu ale byla zachována původní cena, a to při výrazném omezení rizika.
Vše opět bylo demonstrováno pouze na platformě ThinkOrSwim, kterou v tu dobu už používala většina účastníků vybavených notebooky (sám jsem pomáhal s instalací asi pěti lidem). Mplay znovu zdůrazňoval, že vůbec nesleduje grafy ani historickou a implicitní volatilitu.
Kromě dlouhodobých opčních strategií ale byla řeč také o jejich intradenním obchodování. Zde už Mplay grafy používá (samozřejmě WoodiesCCI). Pravidla pro výběr opcí (resp. akcií) jsou poměrně jednoduchá.
Zajímavá byla také jeho pravidla řízení pozic - snaží se například udržovat stejný počet shortů a longů, vždy v kombinaci opcí na akcie ze stejného oboru (např. zdravotnictví) a s podobnými cenovými hodnotami. Když pak u jedné dojde k omezené ztrátě, druhá může dosáhnout slušného zisku, který ztrátu vykompenzuje a vydělá i něco navíc.
Hodnocení: Poslední den byl orientován hodně prakticky. Výklad byl velmi interaktivní a konkrétní ukázky obchodů vždy byly doprovázeny diskusí s účastníky. Mplay opět demonstroval, že mu nezáleží až tolik na výběru akcií a opcí dle "tradičních" měřítek, ale především na správném řízení rizika. Účast pouze na posledním dni asi neměla pro nikoho význam, ale v kombinaci alespoň s druhým dnem šlo o skvělý zdroj informací.
SHRNUTÍ
Část semináře zaměřená na intradenní obchodování byla pro zkušenější obchodníky spíše opakováním, zatímco pro začínající tradery byla jistě skvělou inspirací. Zejména demonstrace malého významu vstupů a důležitosti řízení pozice a výstupů byla tím, na co by žádný především ze začínajících účastníků neměl zapomenout. Jsem však přesvědčen, že opční část byla hodně zajímavá skutečně pro každého - Mplay má k tradingu opcí zcela netradiční přístup, jaký jsem dosud neviděl nikde jinde. Ač Mplay evidentně předpokládal, že účastníci operují s trochu většími účty než jaký je "český průměr", jeho přístup lze úspěšně aplikovat i na menší účty. Dobrou zprávou také je, že se člověk při tomto způsobu tradingu obejde bez drahých softwarových řešení jako je OptionVue a spol. Osobně jsem tedy odcházel z akce spokojen.
Last but not least, nesmím zapomenout ani na organizaci, jejíž kvalita pokročila od Woodieho návštěvy opět o kus dál.
- Překlad byl velmi kvalitní (v porovnání s tlumočením Woodieho byl výrazně lepší) a tlumočnice si poradila i s řadou náročnějších termínů z oblasti tradingu.
- Kromě oběda čekala na účastníky také svačina.
- A samozřejmě - slečny hostesky. Fotomobily opět dostaly zabrat... 🙂
Autor příspěvku: Martin Kysela
Finančník.cz