Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Na této stránce
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Mé plány se systematickým portfoliem pro rok 2025

    Trading je pro mě cestou, jak přistupovat k finančním trhům strategičtějším a flexibilnějším způsobem než formou pasivního investování. Zde je shrnutí toho, kam plánuji v tradingu mířit příští rok 2025 a proč mi tato cesta dává větší smysl, než nakoupit například SPY.

    Obsah:

    V posledních letech vykázaly akciové indexy (jako například S&P 500) pozoruhodné výnosy, často přesahující 20 % ročně. Otázka, proč se zabývat tradingem, když se zdá, že investice do indexů zaručují vysoké zhodnocení, je proto naprosto na místě. A odpověď na ni závisí na tom, čemu věříte a jak se stavíte k riziku.

    Z dlouhodobého pohledu má S&P 500 průměrné roční zhodnocení kolem 10 %, ale cesta k tomuto číslu je plná významných propadů. Současné mimořádně dobré roky nemusí trvat věčně a pasivní držení čistě amerických akciových indexů se mi osobně jeví čím dál rizikovější. Geopolitická situace se ve světě pomalu posouvá a budoucí sázka na americké akcie tak nemusí automaticky vyjít. Hezký článek o tržních cyklech z poslední doby najdete například zde.

    Pro mě osobně dává mnohem větší smysl investování skrze aktivní, systematické strategie, které mají schopnost se přizpůsobit měnícím se tržním podmínkám a profitovat i v obdobích, kdy trhy klesají. Tento článek se zaměřuje na mé plány se systematickým portfoliem pro rok 2025.

    Posouvání mých systematických portfolií pro rok 2025

    Na hlavním obchodním účtu, tedy v oblasti správy svých investic a investic rodiny a přátel, stále sázím na systematické strategie. Nicméně jako ve všem, i zde se posouvám. V systematickém tradingu je to posun směrem ke zjednodušování. Pro nezkušené tradery to může být paradox, protože je často přitahují komplexní přístupy. Ovšem jednoduché v tradingu rozhodně neznamená snadné. Obchodování jednodušších přístupů často znamená více práce na mentálním nastavení a přichází až s rostoucí praxí.

    Zjednodušování se u mě týká hlavně samotných strategií. Ty nejnovější, které využívám, mají minimum parametrů. V důsledku toho jejich backtest nemusí vypadat na první pohled optimálně, ale při správné kombinaci v rámci portfolia přinášejí zajímavé výsledky.

    Ze strategií, které jsem používal poslední roky, nebyla žádná, která by jednoznačně přestala fungovat a propadla se do hluboké ztráty. Přesto své systematické portfolio postupně pročisťuji a nechávám v něm strategie, které jsou jednak opravdu jednoduché, ale především zapadají do konceptu, jenž mi posledních několik tisíc živých obchodů pomohlo dotáhnout do podoby, které věřím natolik, že jsem v portfoliu ochoten zvyšovat alokace a otevírat se vyšší volatilitě (a tudíž i vyšším výnosům).

    Hlavní část portfolia – chytré beta strategie

    Ve svém portfoliu chci větší důraz klást na chytré beta strategie. Příkladem beta strategie jsou rotační momentum strategie. Zjednodušeně by se dalo říci, že jsou to strategie, které vydělávají, když akciové trhy rostou a nebudou tolik prodělávat, když akciové trhy padají.

    Nyní jsem byl v portfoliu hodně v tomto směru koncentrován do Nasdaqu (skrz strategii SMO NDX), v roce 2025 své systematické portfolio plánuji diverzifikovat podobnými strategiemi do dalších regionů a měn (tedy obchodovat například i evropské, kanadské a další akcie).

    Beta strategie samy o sobě mají šanci překonávat indexy (navíc s příznivějším risk profilem). Nicméně v období tržních propadů často kapitál nevyužívají (nemají otevřené pozice). Proto tyto strategie kombinuji s alfa strategiemi.

    Dynamická část portfolia – alfa strategie

    V rámci alfa strategie plánuji mít portfolio složené ze dvou typů strategií –swingový long mean reversion a intradenní long/short strategie na futures.

    S největší pravděpodobností opustím shortování akcií. Nikoliv proto, že by to nebylo profitabilní. Swingové short mean reversion mi poslední roky vydělávaly. Ostatně takto vypadá přehled výkonností strategií dashboardu Trading Roomu:

    Průběžné výsledky (kontinuální backtest) strategií Trading Room

    Osobně na svém účtu obchoduji MR strategie MR3000 short/long a jak je vidět, tak modelová MR3000 Short měla i letos slušný rok.

    Short akciové strategie jsou určitě fajn, zejména pro některé typy účtů. Sám už ale obchoduji větší účty (obchoduji hlavně v rámci svého systematického alternativního fondu), kde mi nabourává statistiky skutečnost, že ne všechny pozice jsou pro mě shortovatelné. A nezanedbatelný je i fakt, že short pozice v akciích prostě budou z principu vždy rizikovější, než long pozice.

    Shortování tak v portfoliu pomalu předávám druhému typu alfa strategie. Intradennímu long/short breakoutu. Jde o breakout strategii vyvinutou v Trading Room, kterou nyní obchoduji pomocí ETF, ale v roce 2025 chci začít obchodovat s futures (mini a mikro kontrakty). Dnes tuto strategii na hlavním účtu již obchoduji intradenně bitcoin futures (a mimochodem od vydání článku s velmi pěknými výsledky).

    Struktura plánovaného portfolia

    Mé hlavní systematické portfolio by mělo získávat následující podobu:

    Struktura plánovaného portfolia

    Nastíněné portfolio představuje cílový plán pro 2025. Nemám tak ještě úplnou představu o použitých váhách (zatím ještě nemám chytré beta strategie pro akcie mimo US trhy. Této oblasti se chci věnovat právě začátkem roku 2025). Ale dokáži si představit, že chytrým beta strategiím budu v portfoliu alokovat 50-100 % kapitálu (bez páky). Krátkodobým alfa strategiím pak budu přiřazovat kapitál v rámci dostupného marginu.

    Od myšlenky k reálným obchodům Hledáte cestu, jak se dostat ke konzistentním profitům?
    Rádi byste i v aktuálním kontextu obchodovali stabilně a bez emocí?
    Určitě si přečtěte novou knihu Od myšlenky k reálným obchodům
    Implementujte již od samotného začátku své praxe důležité systematické procesy a správné myšlení, které výrazně zvyšuje šance na stabilně profitabilní obchodování.
    Inspirujte se, jak trading dělat jinak a lépe.

    Cílové portfolio se stávajícími strategiemi Finančníka

    Kam zhruba mířím si můžeme nasimulovat se stávajícími strategiemi, které jsou sdíleny v rámci Trading Room.

    Coby chytré beta strategie můžeme použít SMO NDX a Monday Buyer. Každé přiřadíme 50 % kapitálu portfolia.

    Jako typického zastánce long mean reversion vnímám DEEPDIP (jde o strategii popisovanou v nedávném článku Časování návratu k průměru pomocí implikované volatility). Té přiřadíme také 50 % kapitálu. Jde o ultra jednoduchou long mean reversion strategii, za kterou ale stojí netechnická logika časování, která mi dává smysl.

    Zastánce intradenní alfy je Trading Room intradenní breakout, který do simulace použiji přesně v té podobě a s parametry, který je sdílen v Trading Room (tento systém jsme v Trading Room vyvinuli, jsou zde tak k dispozici kompletní pravidla). V rámci níže uvedené simulace pracuji s mikro kontrakty a marginy tak, jak jsou aktuálně dostupné u TradeStation.

    Simulace cílového portfolia

    U všech strategií jsou započítány komise + skluz 2 ticky na vstupu + skluz 2 ticky na výstupu.

    Celé portfolio startuje s kapitálem 30 000 dolarů. Díky obchodování mikro jej lze takto reálně obchodovat i na malých účtech.

    Výkonnost portfolia od roku 2014 (tedy více než 10 let) vypadá následovně:

    Simulace portfolia vs S&P 500

    Modrá linka představuje výkonnost portfolia, černá linka referenční benchmark v podobě držení ETF SPY (graf je v logaritmickém měřítku).

    SPY vykazovalo roční zhodnocení +13 % při drawdownu -33,68 %, portfolio +32,52 % při drawdownu -12,54 %.

    V případě SPY by byl profit 82 534 dolarů. V rámci portfolia 602 474 dolarů. Poplatky jsou v portfoliu započítány. Komise hodně naskakují zejména u intradenního long/short breakoutu. Celkem jsou ve výsledku započítány komise v hodnotě 37 375 dolarů. Realističnost testu pro mě zaručují započítané skluzy v plnění (celkem 4 ticky na obchod – 2x na otevření a 2x na uzavření), které se nasčítaly do 116 499 dolarů – tedy 3x více než komise, což je z mé praxe více, než je třeba. Všechny tyto částky jsou tedy do výpočtu zahrnuty, a přesto portfolio generovalo průměrně +32,52 % ročně.

    Myslím, že při pohledu na simulaci není třeba podrobnějších vysvětlení, proč osobně sázím raději na systematická portfolia než pasivní držení indexů (či individuálních akcií).

    Co se porovnání s indexem S&P 500 týče. Index je zde uveden jako srozumitelný benchmark, ale porovnávání má své limity. SPY je obchodováno bez páky. V simulovaném portfoliu jsou bez páky základní dvě beta strategie, které ale nevyužívají kapitál na 100 %. Páku využívá pro své obchody intradenně breakout strategie, která funguje s fixním stop-lossem, riskuje cca 0,4 % účtu na obchod a všechny pozice uzavírá nejpozději na konci dne. SPY by s využitím páky dosahoval pochopitelně lepších výsledků, nicméně v konečném důsledku je obchodování o výnosech při určité úrovni risku, což je to, co mě samotného zajímá (např. poměr průměrný výnos / maximální drawdown). A zde jsou výsledky jednoznačné.

    Započtení daní ze zisku

    Férovým argumentem při porovnání systematického tradingu s buy and hold je započtení daní. Výsledky při držení akcií jsou od daní osvobozeny (při držení více než 3 roky), u aktivního tradingu je potřeba zdanit každý rok zisky 15 %.

    Pokud bychom každý rok odebrali z portfolia 15 % na zaplacení daní, sníží se zisk z 602 474 na 454 323. Takto vypadá equity křivka s ročním zdaněním 15 % vůči držení indexu SPY (logaritmické měřítko):

    Průběh výnosů portfolia po započtení daní.

    Krátkodobější out of sample backtest

    Strategie NDX SMO a Monday Buyer jsou na Finančníkovi sdíleny v aktuální podobě od roku 2019. Pro tyto strategie je tak období od 2019 jednoznačně „out of sample“. Intradenní breakout je pak OOS od dubna 2024.

    Takto vypadá výkonnostní křivka portfolia (s každoročným výběrem 15% zisku za předcházející rok pro zaplacení daní) v porovnání s držením SPY. Komise a slippage jsou započítány ve výše uvedené výši:

    Krátkodobější výnos portfolia vs S&P 500 (od 2019)

    SPY dosáhlo průměrné výkonnosti 17,39 % při drawdownu -33,47 %, portfolio dosáhlo výkonosti +37,23 %, při drawdownu -12,07 %

    Hlavní dva systémy (NDX SMO a Monday Buyer) přitom již byly plně „out of sample“.

    Zajímavý je pohled na výkonnost jednotlivých strategií v portfoliu:

    Výnosnost jednotlivých strategií v portfoliu.

    Na první pohled by se mohlo zdát, že long/short intradenní breakout portfoliu naprosto dominuje. Je to ale do velké míry iluze způsobená tím, že v roce 2022 smart beta strategie neobchodovaly, protože globální akciové trhy padaly. Na druhou stranu intradenní breakout byl  ve zvýšené volatilitě aktivní a vydělával. Zapojení intradenní strategie do portfolia mi právě z tohoto pohledu dává smysl.

    Pokud se podíváme na vývoj od roku 2023, kdy již opět byly všechny strategie plně aktivní, vypadal obrázek následně:

    Pohled na portfolio od roku 2023

    Vidíme, že všechny čtyři strategie přispívaly do portfolia dost rovnoměrně. Žádná nebyla jednoznačným vítězem. Všechny měly v rámci nastavených vah „OK poměr zhodnocení / drawdown“. Po komisích a skluzech v plnění byly výsledky konkrétně (roční zhodnocení / max drawdown):

    Intradenní breakokut: +7,23 % / -5,33 %
    NDX SMO: +6,08 % / -7,34 %
    Monday Buyer: +5,55 % / -4,57 %
    Deep Dip: +3,69 % / -0,80 %

    A přesto jako celek dosáhly ročního zhodnocení +23,68 % při drawdownu -10,24 %. Výsledky obsahují výběr 15% zisků za rok 2023 pro zaplacení daní.

    Mé portfolio pro rok 2025 – shrnutí

    Výše uvedené portfolio představuje konkrétní ukázku toho, kam se chci ubírat. V ukázce jsem použil systémy, které splňují logiku toho, jak plánuji portfolio stavět, současně jsou systémy dostupné v Trading Room (a můžete tak s nimi sami pracovat) a mají většinou delší OOS historii.

    V praxi chci do sekce chytrých beta strategií vyvinout cca 3-4 strategie podobné NDX SMO, ale zaměřené na jiné typy akcií/regiony (pokud se účastníte Trading Room, tak připomínám, že ve vláknu Momentum rotační strategie naleznete výuku rotačních strategií s interaktivním backtesterem.) .  V rámci swingových alfa strategií budu obchodovat Deep dip + patrně nějakou další long mean reversion. V intradenní strategii použiji Trading Room intradenní breakout tak, jak jej obchoduji nyní.

    Mé finální portfolio tak patrně bude trochu jiné než vaše. Ale na druhou stranu, pokud o trzích přemýšlíte podobně, tak jak je vidět výše, zejména do začátku můžete velmi podobný přístup simulovat s dostupnými strategiemi v Trading Room.

    Jednou z hlavních lekcí posledních let pro mě bylo získávání důvěry právě v chytré beta strategie. Použít je jako základ portfolia se mi líbí ještě o to více, když je zkombinuji s aktivnějšími strategiemi typu intradenního breakoutu.

    Jak si být jistý, že strategie nebudou přeoptimalizované? Riziko zde vždy bude, ale klíčová je jednoduchost systémů. Nespoléhají na složité indikátory nebo komplikované vstupní podmínky – pouze následují základní tržní momenta. Tato přímá a transparentní logika je tím, co se mi v tradingu líbí stále více. A věřím, že právě tato jednoduchost je základem udržitelného úspěchu.

    Poznámka: Výše uvedené výsledky jsou publikovány jako orientační s cílem ukázat princip, jakým se ubírám a demonstrovat tendence vytvořeného portfolia. Neprováděl jsem úplně detailní analýzy využití marginů v nejexponovanější dny celého portfolia (navíc marginy na futures pozice u breakout strategie se liší i v čase podle volatility instrumentů). Je možné, že v některé silně volatilní dny by nebylo možné otevřít všechny intradenní pozice najednou. Na podstatě to ale nic nemění.

    24.11.2024

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

    • Líbí se 4
    • Děkuji 3

    Další články na toto téma

    Trading Room intradenní breakout

    Článek je publikován v kategorii Zákulisní orientace. Určen je tak především účastníkům Trading Room, kteří mají přístup ke všem sdíleným odkazům a slouží jako návod, jak se v Trading Room zorientovat v popisované problematice. Je nicméně publikován veřejně, aby si i zájemci o členství v Trading Room mohli udělat před uhrazením kurzovného dobrou představu, co v uzavřené skupině řešíme.
    Obsah přehledu
    V tomto článku naleznete základní orientaci pro využití sdíleného know-how a nástrojů pro systematickou strategii intradenního obchodování breakoutů.
    Obsah:
    Kontext strategie v portfoliu Vývoj intradenního edge Testování intradenního obchodního systému Obchodování intradenního systému Autotrading futures u Darwinex Zero Autotrading mikrofutures u TradeStation Autotrading 0TDE opcí u Interactive Brokers Autotrading ETF/futures u Interactive Brokers Výsledky intradenního obchodního systému Další vývoj strategie Kroky k implementaci strategie Shrnutí Kontext strategie v portfoliu
    Intradenní strategie vnímám jako nejnáročnější – na vývoj, exekuci i know-how. Na druhou stranu mohou přinášet do portfolia vysokou diverzifikaci a částečně i dobře fungující zajištění (hedging). Intradenním strategiím se dobře daří v době vysoké volatility, což může být problematické období pro pomalejší strategie (a zejména beta strategie).
    Nasazení intradenních strategií v portfoliu dává velký smysl, ale je potřeba se připravit na to, že práce s nimi vyžaduje vyšší nároky na testovací infrastrukturu a autotrading.
    V rámci svého tradingu vnímám intradenní strategie jako „nejvyšší a nejnáročnější“ úroveň celého portfolia.

    Pokud jste v Trading Room noví, jako rozumné se jeví začít se studiem chytrých beta strategií. To jsou strategie, jejichž cílem je stručně řečeno vydělávat, když trhy obecně rostou a neprodělávat, když trhy padají. Obecně jde o velmi jednoduché (a tudíž robustní) strategie, které není problém exekvovat ručně. V Trading Room naleznete výukový kurz stavby momentum strategie zde. K dispozici je i on-line backtester, ve kterém můžete zkoušet svá vlastní vylepšení strategie. Z publikovaných signálů jde o strategie SMO NDX a Monday Buyer. Chytré beta strategie jsou dobré jak pro seznamování s trhy, tak coby fundamentální kameny živého portfolia. Sám plánuji v roce 2025 zvyšovat své alokace v chytrých beta strategiích .
    Jakmile je položen v portfoliu základní fundament v podobě chytrých beta strategií, lze se vrhnout do agresivnějších stylů obchodování. Jako například intradenních alpha strategií, jejichž vývoji jsme zasvětili v Trading Room rok 2024.
    Vývoj intradenního edge
    V Trading Room jsme intradenní strategii vyvíjeli zcela od nuly, a můžete tak získat představu, jak v podobných krocích postupovat. Vývoj probíhal ve vláknu Hledání edge. Určitě je dobré prostudovat první příspěvky vlákna, kde se hledání edge věnujeme koncepčně. Podstatný je pak příspěvek definování principu obsahující i spustitelný analyzer pracující s intradenními daty a vyhodnocující základní principy, které nás mohou dovést k profitabilní strategii. Následně jsme způsob hledání edge předělali do Colabu, což je bezplatné prostředí, ve kterém nástroj můžete používat všichni bez toho, aniž byste museli cokoliv instalovat. Odkaz na nástroj včetně video tutoriálu naleznete v tomto příspěvku. Používání podobných nástrojů není pro spuštění vytvořeného intradenního systému nezbytné, ale může být výhodné pochopit, jak jsme se k systému dostali a jak si můžete vytvořit další systémy.
    Podrobný popis prvního rámce vytvářeného intradenního systému naleznete v tomto příspěvku. Sdílené jsou zde i první výsledky na trzích ropa, zlato, Russell 2000, S&P 500, Nasdaq 100 a Dow Jones, které můžete nahrát do portfolio analyzátoru dashboardu a sledovat korelace s jinými obchodovanými systémy. Portfolio analýza je v tomto ohledu klíčový krok. Naší obchodní filozofií je nevyvíjet přeoptimalizované systémy na jednotlivých trzích, ale pracovat s jednoduchými obchodními systémy, které sami o sobě nemusí mít extrémní výkonnost, ale dobře a robustně fungují jako celek.
    Testování intradenního obchodního systému
    Intradenní systémy jsou náročnější na backtestování. Potřebujeme minimálně pracovat s intradenními daty, která nejsou v případě burzovních trhů běžně bezplatně dostupná. Jako nástroj s nejvhodnějším poměrem cena/výkon se nám jeví TradeStation. Je to broker nabízející zdarma pokročilou analytickou platformu obsahující ohromné množství historických dat (intradenních, denních atd.). Řada Trading Room členů používá TradeStation jen pro backtestování. Pro tyto účely stačí 15 minut zpožděná data, která jsou zdarma. Cenově se pak TradeStation pohybuje v řádu 10-15 dolarů měsíčně bez toho, aniž by bylo třeba účet fundovat.
    První kódy k backtestování intradenního systému naleznete v tomto příspěvku. A to spolu s video tutoriálem, jak je v TradeStation spouštět. Finální sdílené TradeStation kódy jsou k dispozici v příspěvku Finální kód breakout edge 1. Chcete-li se reálně pustit do intradenního obchodování systematických strategií, měli byste si sami kódy v TradeStation zbacktestovat a pracovat na vlastním dalším rozvoji strategie v intencích diskutovaných informací.

    Hledáte cestu, jak se dostat ke konzistentním profitům?
    Rádi byste i v aktuálním kontextu obchodovali stabilně a bez emocí?
    Určitě si přečtěte novou knihu Od myšlenky k reálným obchodům
    Implementujte již od samotného začátku své praxe důležité systematické procesy a správné myšlení, které výrazně zvyšuje šance na stabilně profitabilní obchodování.
    Inspirujte se, jak trading dělat jinak a lépe. Backtesty z TradeStation je možné konvertovat v dashboardu a provádět na nich s využitím Trading Room analyzeru portfolio analýzu.
    Obchodování intradenního systému
    Vyvinutý obchodní systém je použitelný na akciové indexy, drahé kovy, energie, kryptoměny a další. Obchodovat jej lze s širokou škálou instrumentů – ETF, CFD, futures.
    Pravidla jsou plně diskutována a jsou mechanická, tedy 100% replikovatelná bez jakéhokoliv subjektivního posuzování. Systém lze obchodovat ručně, což by ale vyžadovalo každodenní sledování grafů po otevření trhů. To pravděpodobně není to, čemu bychom coby efektivní tradeři chtěli věnovat čas.
    Většina obchodníků v Trading Room tak systém obchoduje automatizovaně. V tomto směru se nabízí hned několik cest:
    Autotrading futures u Darwinex Zero
    Můžete využít sdílený autotrader (plně otevřený Python kód, který lze jak jednoduše spouštět, tak později i snadno modifikovat pro vlastní účely). Průběžně aktualizované verze si můžete stahovat zde. Vlákno obsahuje i návod, jak autotrader rozběhat. Darwinex zero je služba, kde se obchoduje bez vlastního kapitálu s možností získávat reálné podíly ze zisku. Podrobně viz článek Jak v tradingu vydělávat miliony a neriskovat své peníze. Do získání výplaty z podílu na zisku se za službu platí, ovšem i tak se služba jeví jako ideální start do automatizovaného daytradingu. Zejména pokud toho o intradenním obchodování zatím moc nevíte a chcete jen spustit hotové řešení a učit se průběžně s tím, jak budete od trhu získávat zpětnou vazbu (kterou pak můžete postupně zapracovat do vlastních vylepšovaných verzí systému). V Darwinex Zero budete zažívat podobné emoce jako u běžného live tradingu, ovšem s nulovým riskem – první živé zkušenosti vás nebudou stát více, než je předplatné Darwinex Zero.
    Autotrading mikrofutures u TradeStation
    Nejsnadnější cestou, jak intradenní obchodování rozběhat na vlastním účtu, je obchodovat u TradeStation se sdílenými kódy. Pro futures je naleznete v příspěvku  Breakout edge a využití emini futures.
    Autotrading 0TDE opcí u Interactive Brokers
    Logiku breakout systému jsme v Trading Room aplikovali na obchodování 0TDE opcí. Jak to funguje popisujeme v minikurzu Systematické obchodování opcí. Výhoda 0TDE opcí je, že je lze obchodovat s malými účty (pár tisíc dolarů). V Trading Room je sdílen připravený hotový autotrader, který můžete využít (opět otevřený Python skript, který je případně snadno modifikovatelný). Aktuální verzi ke stažení naleznete v prvním příspěvku vlákna Opční breakout autotrader skript. Sám stejný autotrader používám k živému obchodování.
    Autotrading ETF/futures u Interactive Brokers
    Strategii lze samozřejmě obchodovat i na ETF a futures u Interactive Brokers. Pro exekuce lze použít software typu MultiCharts či vlastní Python skripty. Což je cesta, kterou jsem šel sám. Investice do zakoupení softwaru či vývoje vlastních Python skriptů se ale vyplatí v momentě, kdy si budete jisti, že daný směr obchodování vám sedí – a to si nejlépe odzkoušíte výše uvedenými hotovými řešeními, které nevyžadují pro spuštění žádné dodatečné časové ani finanční investice.
    Solidní automatizace u Interactive Brokers dosáhnout i sdíleným skriptem pro vytváření pokročilých bracket příkazů. Ke stažení je v Trading Room nástroje zde:  Bracket Helper - automatizace zadávání bracket příkazů do Interactive Brokers
    Výsledky intradenního obchodního systému
    Výsledky systému komentuji každý týden v přehledu výkonnosti publikovaném ve vláknu Aktuální trhy.
    Osobně obchoduji strategii na větším kapitálu s drobnou nuací u Interactive Brokers. Zde je strategie součástí mého širšího portfolia, proto výsledky reportuji skrz mé vlastní analytické nástroje. Equity křivka přesně odpovídá mým exekucím v Interactive Brokers. K 28.2.2025 vypadá následovně:

    Strategii jsem živě spustil v dubnu 2024. Aktuálně mám za sebou u Interactive Brokers 370 obchodů se sharpe ratio 1,20. Dosavadní anualizované zhodnocení cca 16,10 % při drawdownu -7,38 %. Průměrná anualizovaná volatilita cca 11 %.
    0TDE opce obchoduji na samostatném účtu, proto naleznete v průběžných komentářích screenshoty přímo z Interactive Brokers. K 28. 2. 2025 vypadají výsledky také velmi solidně:

    Zhodnocení 40 % za devět měsíců obchodování. Opční breakout strategii lze obchodovat na malém účtu od cca 3 000 dolarů.
    Průběžně můžete také sledovat mé živé výsledky v rámci Darwinex portfolia (odkaz naleznete v tomto příspěvku).
    Další vývoj strategie
    Strategie je postupně rozvíjena:
    Říjen 2024: Aktuálně řešíme téma zapojení posouvaných stop-lossů. V příspěvku Posouvaný stop-loss u intradenního breakoutu naleznete TradeStation kódy, které aplikaci posouvaného stop-lossu obsahují.
    Listopad 2024. Posouvaný stop-loss jsme implementovali do autotraderu. Update včetně podrobných statistik dopadu implementace posouvaného stop-lossu na portfolio naleznete v příspěvku Update autotraderu na verzi 0.19 umožňující pracovat s trailing stop-lossem.
    Kroky k implementaci strategie
    Pokud nemáte s intradenním tradingem žádné zkušenosti, pak se jako nejvýhodnější jeví cesta spuštění sdílených skriptů u Darwinex Zero, kde nebudete riskovat žádný kapitál, ale velmi realisticky budete zažívat o čem intradenní obchodování je. Vytvořte si účet u Darwinex Zero (není vyžadován žádný kapitál), stáhněte autotrader a spusťte podle instrukcí. Sledujte vývoj systému 2-3 měsíce. Vyhodnocujte, jakou anualizovanou volatilitu jste schopni snést bez toho, aniž by pro vás byl trading příliš vysokou psychickou zátěží.
      Před obchodováním strategie na reálném účtu je potřeba strategii backtestovat a vytvořit si vlastní nuance, které vám dodají důvěru v živé obchodování. Nainstalujte si TradeStation, zbacktestujte poskytované kódy. V InSample zvažujte drobné modifikace strategie nejlépe na základě zkušeností získaných obchodováním u Darwinex Zero. Své myšlenky a taktiky je ideální diskutovat v uzavřené diskuzi, kde k nim budete získávat zpětnou vazbu vycházející z více než 20 let každodenního tradingu.
      Naučte se vyhodnocovat výsledky intradenní strategie v kontextu celého portfolia. Pro portfolio analýzu využijte export z TradeStation do portfolio analyzeru. Portfolio analyzer v tuto chvíli pracuje jen s ETF/akciemi, ale pro účely portfolio analýzy není problém použít výkonnost strategie na ETF, byť ji následně budete obchodovat na mikrofutures (výkonnost bude podobná). Zaměřte se zejména na adekvátní nastavení volatility portfolia. Viz lekce Portfolio risk metriky a následně Workshopu profitabilního obchodování A-Z, který máte v rámci Trading Room k dispozici.
      Jakmile získáte důvěru ve vlastní nuance obchodní strategie, je možné ji obchodovat živě. Bez dalších investic (časových a do softwaru) lze zvolit buď obchodování v TradeStation, nebo skrz 0TDE opcí u Interactive Brokers. Shrnutí
    Vytvořená a sdílená strategie nepředstavuje žádný svatý grál.
    Maximálně transparentně ale demonstruje cestu, jak můžete systematický intradenní trading do svého portfolia zařadit a jak ukazují i dosavadní výsledky živého obchodování, jde o způsob tradingu, který dokáže přinášet zajímavá zhodnocení.
    Před reálným nasazením na skutečný kapitál by měl každý obchodník provést podrobné backtestování strategie s využitím sdílených TradeStation kódů a především otestovat strategii v rámci svého uceleného portfolia (s využitím Trading Room portfolio analyzeru). V této oblasti bude patrně každý bojovat s trochu jinými výzvami. Neváhejte tak své dotazy publikovat do Trading Room, neboť právě o zdolávání podobných výzev skupina je.

    Jak se vyvíjí naše systematické trading portfolio (2025/05): Praktické postřehy z Finančník.cz

    Jednou z nejzásadnějších výhod, kterou osobně v systematickém tradingu spatřuji, je jeho kontinuální a evoluční charakter. Práce zde na sebe přirozeně navazuje v jednotlivých krocích, které lze neustále doplňovat, a celý proces tak posouvat vpřed. Můžeme tedy spouštět portfolia, která nejsou – a ostatně nikdy nebudou – absolutně dokonalá, avšak jejich následné vylepšování nemusí nutně znamenat, že bychom museli začínat znovu od základů. Naopak, typicky jdeme cestou postupného, iterativního vývoje.
    Pojďme se tedy podívat, jak se aktuálně vyvíjejí strategie sdílené na Finančníkovi, a zaměřit se na vybrané konkrétní aspekty a praktické detaily, které v souvislosti s nimi dennodenně řešíme. Pevně věřím, že právě takový pohled může přinést cennou inspiraci.
    Jako základ nám poslouží naše referenční portfolio – tedy portfolio, se kterým pracujeme v rámci „Workshopu profitabilního obchodování A-Z“ (to obsahuje níže popsané swingové strategie). Je sestaveno z přístupů, které podrobně popisujeme na Finančníkovi v řadě článků a diskutujeme v našich kurzech.
    Struktura referenčního portfolia
    "Miniportfolio workshopu", které tvoří základ sledovaného kapitálu, je koncipováno s ohledem na diverzifikaci napříč různými tržními anomáliemi a styly obchodování. V níže uvedené analýze aktuálního vývoje má portfolio nastavenou váhu 20 % pro každou z pěti swingových komponent. Blíží se to alokacím, se kterými velmi podobné portfolio obchoduji sám. Swingové strategie tedy obchodují bez páky, přičemž každá strategie cílí na odlišný zdroj potenciální alfy:
    SMO NDX (Rotační momentum, Nasdaq): Cílí na zachycení persistence trendů u technologických titulů. Podrobnější popis viz článek věnující se strategii rotačního momenta. Monday Buyer (Nákup korekcí v rostoucích akciích): Využívá známé mean-reversion charakteristiky u akcií s nižší volatilitou, které si již etablovaly primární uptrend. Strategie popsaná v knize Od myšlenky k reálným obchodům. DeepDip (Mean reversion s časováním dle IV): Tato strategie jde nad rámec klasického mean-reversion přístupu tím, že explicitně integruje implikovanou volatilitu jako klíčový faktor časování. Viz Časování návratu k průměru pomocí implikované volatility. MR3000L (Klasická long mean reversion): Standardní zástupce mean-reversion strategií na long stranu. Obchoduje s použitím  Swingový simple mean reversion (SMR) systém – „hotové kódy“ MR3000S (Klasická short mean reversion): Analogicky k MR3000L, ale na short stranu. Obchoduje s použitím  Swingový simple mean reversion (SMR) systém – „hotové kódy“ V rámci referenčního portfolia přidáme ještě dynamičtější prvek v podobě intradenní breakout strategie obchodované v rámci našeho Trading Roomu (viz Trading Room intradenní breakout - Zákulisní orientace) . Strategie operuje na indexech S&P 500, Nasdaq 100 a Bitcoinu, s definovaným rizikem 1,1 % z účtu na obchod. Její zařazení umožňuje participovat na krátkodobějších pohybech trhů.
    Aktuální výkonnost a interpretace
    Jak si strategie zatím vedou letos v době opravdu vysoké nejistoty v trzích?
    Zde je pohled na vývoj equity našeho portfolia (modrá křivka) vůči SPY (červená křivka). Jde o kontinuální backtest s aplikovanými komisemi dle Interactive Brokers:

    Aktuální obchodování je určitě volatilnější, ale na modré křivce je dobře patrné to hlavní, proč obchodujeme diverzifikovaná systematická portfolia – celkové výnosy nemají příliš vysokou korelaci s celkovým trhem. A tak přestože řada buy and hold investorů zažívala dramatické chvíle, vývoj portfolia si drží svůj směr a rytmus.
    Rotační momentum a kontextové filtry: Dilema načasování
    Ve strategii SMO NDX nemá portfolio aktuálně žádné alokace z důvodu aktivace kontextového filtru. Implementace podobných filtrů je pro většinu traderů u podobných strategií základem jejich robustnosti. Cílem je vyhnout se obchodování strategie v režimech, ve kterých je vysoká pravděpodobnost, že bude ztrácet (například v silných medvědích trzích).
    Zajímavou sondou byl v tomto ohledu průzkum, který jsem na konci dubna dělal na svém anglickém účtu sítě X:

    Výsledky (25,6 % již alokováno, 25,6 % zvažuje brzkou alokaci, 20,9 % čeká na potvrzení, 27,9 % neobchoduje) byly zajímavé, protože ukazovaly vysokou heterogenitu v přístupech i mezi zkušenými systematickými obchodníky. Část trhu již evidentně považovala podmínky za příznivé, zatímco jiní (včetně mě, prostřednictvím systematických filtru) zůstávají s tímto pasivním způsobem tradingu zatím stranou. Rozhodně to podtrhuje, že neexistuje jediný "správný" způsob, jak časovat podobné faktorové strategie a pro mě to znamená impulz pro další zkoumání nuací v tomto směru tradingu. Osobně stále vnímám rotační momentum strategie jako jedny z nejsilnějších základů systematického portfolia a líbí se mi myšlenka mít jich v portfoliu více druhů.
    Systematické shortování skrz mean reversion
    Asi není úplně překvapivé, že jedním z hlavních vítězů letošního vývoje ekvity křivky je zatím short mean reversion strategie. U ní se několikrát stalo, že se shorty koncentrovaly do jednoho průmyslového sektoru (například shorty společností spojených se zlatem). Znovu mě to vedlo k zamyšlení, jestli počet sektorů omezovat či nikoliv. Srovnání jsem k tomu publikoval na X:
    Osobně sektory zatím u strategií neomezuji, ale je to oblast, o které přemýšlím.
    Intradenní breakout: zvýšená volatilita a drawdown
    Trochu na houpačce to bylo v posledních týdnech s intradenním breakoutem. Ostatně není divu. Akciové indexy se pohybují v reakci na silné fundamentální zprávy a ty se v americké administrativě měnily občas velmi dynamicky.
    Solidně se tak dařilo breakoutu do shortů, longy prodělávají.
    Coby tradeři tak můžeme jediné – držet se obchodního plánu a nastaveného risk managementu. Protože trhy mohou během dne udělat prakticky cokoliv. Jak konkrétně to vypadá, jsem shrnul v ukázce tradingu publikované 22. 4. na našem YouTube kanálu:


    V květnu máme strategii v drawdownu, čehož osobně využívám pro zvýšení alokace, které této strategii přiděluji (tj. budu riskovat více s cílem více vydělat).
    V souvislosti s intradenním obchodováním byly zajímavé reakce na mém anglickém X účtu, kde jsem se ptal na zapojení intradenních strategii do portfolia:


    Na účtu jsem propojen se zkušenějšími systematickými obchodníky, u kterých jsem očekával spíše vyšší důraz na swingový trading. Skutečnost, že 43,2 % respondentů považovala  systematický day trading za svou hlavní strategii a dalších 8,1 % za doplňkovou, svědčí o tom, že intradenní systematické strategie nabízejí zajímavé příležitosti.
    Důležité je ale u nich zvažovat reálné náklady – tedy zejména skluzy. V tomto ohledu jsou opravdu zajímavé výsledky skluzů v plnění z mých několika set intradenních obchodů, které jsem poslední měsíce uskutečnil. Viz můj příspěvek na X:
    Závěr
    Systematický trading je především o kontinuálním vylepšování. Referenční portfolio, které na Finančníkovi sleduji, nám znovu připomnělo několik klíčových principů:
    Diverzifikace zdrojů alfy
    Swingové momentum, mean‑reversion i intradenní breakouty spolu v zásadě nekorelují, takže i v náročném roce dokážeme držet hladinu ekvity stabilnější než samotný trh. Filtry a kontext
    Dočasné automatické vypnutí rotačního momenta kvůli poklesům indexů ukazuje, že jednoduchý kontextový filtr může dlouhodobě ušetřit mnoho zbytečných drawdownů a především vede k psychologické pohodě. Na druhou stranu můžeme přijít o profity v momentě, kdy se pokles prudce obrátí v růst. Využití drawdownů k expozici
    Lehký květnový drawdown u intradenního breakoutu beru jako příležitost – zvyšuji alokaci, protože drawdowny jsou pro to ideální.  Měření skutečných nákladů
    Reálné statistiky skluzů z několika stovek obchodů potvrzují, že i intradenní systémy mohou být po započtení komisí a skluzů plně funkční a zajímavé pro mnoho systematických traderů. Je ale potřeba skluzy sledovat. Sám jsem z intradenního portfolia vyřadil jeden z trhů, kde byly skluzy pravidelně už příliš vysoké. Iterace místo revoluce
    Jak je vidět i v dnešním článku, žádné portfolio nikdy nebude „hotové“. A byť za nás obchodují počítače, coby tradeři musíme průběžně neustále pracovat na tom, abychom se posouvali dál. Pokud se chcete také zapojit do společné práce, tak na Finančníkovi doporučuji začít s Workshopem profitabilního obchodování A-Z.

    Korelace v tradingu: Skrytá síla (i hrozba) vašeho portfolia (včetně video lekce)

    Máte pocit, že máte své portfolio dobře diverzifikované, ale přesto vás občas překvapí, jak všechny vaše pozice ztrácejí najednou? Nebo se snažíte najít strategie, které by skutečně vyvážily riziko těch stávajících, ale tápete, jak jejich vztah objektivně posoudit? Klíčem k odpovědi je pochopení a analýza korelace.
    Korelace je jedním z nejdůležitějších, a v konečném důsledku i  často přehlížených, konceptů v řízení risku. Je to tichá síla, která může pomoci naše zisky násobit, ale také skrytá hrozba, která dokáže potopit i zdánlivě bezpečný účet. V dnešním článku se podíváme na to, co korelace znamená, proč je pro systematické tradery naprosto zásadní, a hlavně – ukážeme si, jak ji analyzovat i s pomocí taktik, které pravděpodobně neznáte.
    Co je korelace a proč by nás měla zajímat?
    Velmi zjednodušeně řečeno, korelace měří, jak moc se dvě datové řady  mají tendenci pohybovat společně (např. ceny akcií, výnosy strategií – s těmi budeme pracovat v následující výkladu). Korelace se měří na škále od -1 do +1:
    +1 (perfektní pozitivní korelace): Když výnosy jedné strategie rostou, druhé strategii rostou také (a naopak). Pohybují se v dokonalém souladu. -1 (perfektní negativní korelace): Když výnosy jedné strategie rostou, druhé výnosy klesají (jde do drawdownu). Pohybují se přesně opačně. Takhle ideální vztah se hledá těžko, ale příkladem může být (někdy) vztah mezi strategií nakupující akcie a strategií pracující s indexem volatility VIX. 0 (nulová korelace): Pohyb jednoho nám nic neříká o pravděpodobném pohybu druhého. Strategie jsou na sobě lineárně nezávislé. Proč je to pro trading klíčové? Protože skutečná diverzifikace portfolia nestojí na počtu strategií, ale na jejich nízké vzájemné korelaci. V portfoliu můžeme mít deset různých strategií na deseti různých trzích, ale pokud všechny reagují stejně na podobné makroekonomické zprávy nebo pohyby hlavních indexů (tj. jsou silně pozitivně korelované), pak ve skutečnosti nediverzifikujete. Když přijde problém, všechny naše "košíky" se rozbijí najednou.
    Cílem je naopak hledat a kombinovat strategie, které spolu korelují co nejméně (hodnoty blízko 0) nebo ideálně negativně. Proč? Protože když jedna část portfolia prochází nevyhnutelným drawdownem, nekorelovaná nebo negativně korelovaná část může ztráty mírnit, nebo dokonce generovat zisk. Výsledkem je hladší celková equity křivka, menší psychický tlak a hlavně ochrana kapitálu před katastrofickými propady.
    Odhad nestačí: Potřebujeme data a nástroje
    Samozřejmě, můžeme se podívat na grafy dvou strategií a vizuálně odhadnout, zda se pohybují podobně. Ale pro seriózní řízení portfolia potřebujeme víc.
    Korelaci potřebujeme kvantifikovat. To znamená získávat odpovědi na podobné otázky:
    Jaká je korelace jejich denních nebo týdenních výnosů? Vůči ostatním obchodovaným strategiím, celému portfoliu a tržním indexům? Co je ještě důležitější: Jaká je korelace jejich propadů (drawdownů)? Chovají se podobně i v dobách, kdy ztrácejí? Mění se tato korelace v různých tržních režimech (když trh roste vs. když klesá)? Ale také – jak se strategie chovají a korelují během extrémních tržních událostí (krachy, prudké růsty)? Odpovědi na tyto a podobné otázky nám poskytují mnohem hlubší porozumění práce s riskem a diverzifikací v rámci našeho portfolia. A každý seriózní trader by se jimi měl zabývat.
    Problém je, že běžné obchodní platformy často tyto pokročilejší analýzy nenabízejí, nebo jen ve velmi omezené formě.
    Python a LLM: Brána k pokročilé analýze pro každého
    A tady přichází na řadu nástroj, který na Finančníkovi v posledních letech intenzivně využíváme a učíme se – programovací jazyk Python.
    Chápu, že při slově "programování" se řada z vás děsí. Nejsme programátoři, ale tradeři.
    Ale věřte mi, že sám programátorem nejsem (a před pár lety jsem nebyl schopen napsat ani makro ve Wordu), ale do Pythonu jsem nakonec pronikl a rozhodně se mi to vyplácí. Hlavní důvod, proč používat nástroje typu Python není dnes tak složité, jsou služby typu ChatGPT, Gemini, Copilot – tedy velké jazykové modely (LLM), které stačí instruovat (i v češtině) a sami Python kód vytvoří. Stačí tedy umět popsat, co chceme udělat ("Spočítej mi korelaci drawdownů pro tyto strategie a zobraz ji jako heatmapu"), a LLM nám vygeneruje potřebný kód. Samozřejmě, stále je třeba se naučit základy a rozumět tomu, co kód dělá, ale proces je nesrovnatelně rychlejší a přístupnější.
    Jak jsem již na Finančníkovi mnohokrát zmiňoval, jednou z vlastností tradera, kterou vnímám jako klíčovou pro „novou dobu“, je datová a skriptovací gramotnost. Protože ve finále získá vysokou konkurenční výhodu ten, kdo umí pracovat s LLM nástroji.
    Ostatně podívejte se na ukázku. Zpřístupnil jsem vám lekci z aktuálně probíhajícího minikurzu datové analýzy zaměřené právě na korelaci.
    Vytvořený kód vesměs připravuje LLM (nejvíce používám Claude), který směřuji tak, aby pracoval, jak potřebuji. Tedy rozhodně bych sám podobný kód z hlavy nevysypal. Ale díky tomu, že se Pythonu už nějaký týden věnuji, dokáži Claude instruovat, co má vytvořit a opravit ji, když vidím, že vytvářený kód nejde správným směrem (je třeba moc komplikovaný).
    A proč  podstupovat podobné úsilí, když existují hotové řešení typu TradeStation, Amibroker, MetaTrader a mnoho dalších? Protože získáme možnost vytvářet analýzy, které v běžných retailových programech dostupné nejsou.
    Podívejte se na to, jak jsem s pomocí korelace zanalyzoval chování portfolia sdíleného v Trading Room (které se blíží tomu, co obchoduji živě). Taková analýza mi pomáhá lépe portfolio pochopit, identifikovat skrytá rizika a činit informovanější rozhodnutí třeba s ohledem na to, jaké strategie do portfolia přidávat.

     Video je součástí minikurzu Datové analýzy pro tradery, do kterého se zdarma mohou zapojit všichni účastníci TechLabu.
    Portfolio obchodních strategií analyzované ve videu:

    Je složené ze strategií Monday Buyer, SMO NDX, MR3000L, MR3000S, DeepDIP a intradenní breakout long/short, jejichž signály jsou k dispozici v Trading Room a které do velké míry kopírují přesně to, co v tradingu sám dělám.
    Závěr
    Jak tedy vidíte na praktické ukázce, pustit se do získávání datové gramotnosti se rozhodně vyplatí. Umožní vám to nejen hlouběji porozumět chování vašich strategií a portfolií, ale také objevit nové souvislosti a příležitosti, které by jinak zůstaly skryté. Je jasné, že naučit se pracovat s daty a nástroji jako Python není záležitostí jednoho víkendu, ale spíše během na delší trať. A právě proto jsme na Finančníkovi vytvořili TechLab. Je koncipován tak, aby vás tímto procesem provedl postupně, krok za krokem. Informace dávkujeme v rámci minikurzů a praktických tutoriálu, neustále je k dispozici lektor (Bogdan) pro vaše dotazy a zpětnou vazbu k vašim projektům a kódům. Věříme, že právě tato kombinace postupného učení, podpory a neustálé inspirace je tou nejlepší cestou, jak datovou analýzu a systematický trading skutečně ovládnout.
    Registrovat se do skupiny Techlab, což vám zpřístupní i celý aktuálně probíhající kurz Datové analýzy pro tradery, můžete na stránce TechLab - zaměřeno na automatizaci a technickou podporu v obchodování.
×
×
  • Vytvořit...