Trading a život u moře – rok poté
V roce 2010 jsme s Tomášem oba naplnili své představy o spokojeném životním stylu a přesunuli jsme se do teplejších oblastí k moři (resp. oba k oceánu). Já jsem za aktuální destinaci zvolil španělský ostrov Lanzarote, Tomáš žije v portugalském Algarve. Důvody pro tuto změnu byly vesměs velmi triviální – s Tomášem máme oba rádi teplo, moře, klidnější životní styl jižních národů a tradingu se věnujeme z důvodu, abychom získanou svobodu mohli realizovat skutečně naplno a podle našich vlastních představ. Ty se pochopitelně nemusí shodovat s vašimi – je to naprosto přirozené a náš životní styl nikomu ani náznakem nevnucujeme. To by šlo zcela proti našemu přesvědčení. Člověk by si život měl zařídit tak, aby byl sám co nejspokojenější. Ovšem pro ty, kteří vnímají věci podobně, jsem připravil pokračování mých zkušeností s životem a tradingem u moře.
První články naleznete na Finančníkovi zde:
Trading a život u moře – Lanzarote
Trading a život u moře – Lanzarote #2
Jen pro úplnost uvedu, že jsem na Lanzarote nestrávil celý rok – přeci jen se s přítelkyní stále hodně pohybujeme a cestujeme. Ale máme zde vytvořený druhý prozatímní domov, kam už se člověk rád vrací a má zde vše, co potřebuje.
Asi nepřekvapí, že zkušenosti s životem u moře mám zatím jen ty nejlepší.
Nové prostředí dokáže člověka vyvést ze stereotypu
Většina lidí si život u moře představuje jako takovou nekonečnou dovolenou a často se mě ptají, zda-li nejsem limitován tím, že žiji na ostrově? Případně, zda-li mě „to“ ještě baví? Musím přiznat, že žádné limity necítím, protože zde nežiji jako na dovolené. To, že bydlím u moře pro mě neznamená, že bych nic nedělal. Naopak dělám více věcí než dříve, ale dělám je v prostředí, které mi vyhovuje a především dělám je jinak – často mnohem efektivněji.
Jsem přesvědčen, že většina čtenářů Finančníka si uvědomuje, jak hodně žijeme pod pláštěm nejrůznějších stereotypů. Ty nám vyplňují život způsobem, že ani není čas přemýšlet, jak si věci uspořádat jinak. Největší změnu, kterou jsem začal pociťovat brzy po příjezdu na Lanzarote byla volnost, s jakou jsem mohl a někdy musel začít dělat věci jinak. To se týká spousty činností, ne jen těch spojených s tradingem. V rámci běžného běhu života už ani nevnímáme, kolik okolních vlivů na nás působí a zaměstnává nás během celého dne. Mnoho činností děláme tak dlouho, že si je často ani neuvědomujeme a ony přesto vyplňují náš čas, poutají naše myšlenky a vytvářejí nejrůznější stresy.
Ohromnou změnu jsem pocítil například jen tím, že jsem na Lanzarote přestal „konzumovat“ televizi a české zpravodajství (nemám a nechci zde mít televizi, na internetu nečtu české zpravodajské servery). Jistě jde o jednu z věcí, kterou můžeme udělat i při životě v Čechách, ale jde to hůře, protože člověku „chybí“ informace, o kterých se běžně hovoří atd. Sám jsem byl překvapen, kolik zcela zbytečných myšlenek – které jsou do nás přes masová média neustále huštěny – se mi doslova vytratilo z hlavy a jak lépe se mi přemýšlí o mnohem podstatnějších věcech.
Výrazně zefektivnit jde dále vše, co člověk běžně zařizuje. Pochopitelně, že se stále musíme s Tomášem starat o některé záležitosti v Čechách – například o běh Finančníka. Ovšem odjezdem do zahraničí jsme se oba postupně naučili dělat vše efektivněji. Úkoly lze řešit přes emaily, ve kterých si člověk naplánuje kdy se úkolu věnovat, mnoho činností lze outsourcovat, některé i seškrtat a podobně.
Ohromný vývoj směrem k efektivitě jsem zaznamenal i v mé hlavní činnosti – tradingu. Jak už jsem naznačil v minulých článcích, zbavil jsem se „nadbytečné techniky“, abych nebyl poután na jedno místo a naopak začal budovat „flexibilní technickou infrastrukturu“. Tu jsem zprvu řešil přesunem některých software na pronajatý hosting, dnes mám v Praze umístěn v serverovně svůj server na rychlé sítí a s nonstop dohledem, na kterém mě běží některé obchodní strategie již samostatně. Jak jsem měl dříve pocit, že „musím“ mít místnost plnou velkých monitorů, tak jsem postupně zjistil, že podobné činnosti mohu najednou obsluhovat malým notebookem odkudkoliv. Zvyšování efektivity se promítlo do všech mých obchodních přístupů. Stále mám rád intradenní obchodování, ale ve svých obchodech jsem například mnohem selektivnější (tomuto tématu chci v budoucnu věnovat samostatný článek) a minimálně jsem zjistil, že mi pro trading zcela stačí dva notebooky, které mohu kdykoliv sbalit do příručního zavazadla.
Noví lidé poskytují novou inspiraci
Kapitolou sama o sobě jsou nové příležitosti, které se při životě v zahraničí nabízejí. Je logické, že člověk začne potkávat mnohem více nových lidí, skrz které získává nové inspirace, kontakty, zkušenosti a podobně. Na Lanzarote žije velmi pestrá směs lidí z celého světa a tak není problém zde pronikat do nejrůznějších kultur, nehledě na to, že se zde potkáváme i s mnoha zajímavými lidmi z Finančníka, kteří zde tráví dovolenou.
Jiné prostředí vám pomůže se více rozvíjet a motivovat
Nic mi nepomůže v tradingu více, než si trochu protáhnout tělo. Na Lanzarote toho lze celoročně dělat opravdu hodně.
Ohromné zlepšení cítím v kvalitě života samotného. Svůj denní režim mám dnes naprosto jiný, než jsem měl například před dvěma roky. Některé činnosti jsou „vynucené“ prostředím – například chodím třikrát týdně po čtyřech hodinách dopoledne studovat na univerzitu španělštinu, a přestože mě jazyky nikdy příliš nebavily, zjišťuji, že mě dnes tento „mentální rozvoj“ hodně baví. Nehledě na nové možnosti, které znalost dalšího jazyka přináší. Jiné činnosti jsou dané místními podmínkami – krásné počasí každý den svádí k tomu, aby byl člověk často venku a tak když dopoledne nestuduju španělštinu, chodíme s místím trenérem na golfové hřiště. Vše je navíc blízko, bez stresu z nějakého dojíždění. Lanzarote je ostrov, kam jezdí trénovat kvůli stabilnímu příznivému počasí spousta atletů. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější sportovní vrcholové závody a patrně i častý kontakt se sportovně založenými lidmi mě pomohl motivovat k tomu, abych se sám začal věnovat sportu na každodenní bázi. Nejprve skrz pravidelné běhání a dnes ještě kombinované s intenzivním podvečerním cvičením v tělocvičně. To je mnoho činností, které jsou na první pohled jakoby neslučitelné s tradingem (protože člověka odvádějí od počítače atd.). Uvádím je zde však proto, že paradoxně právě díky podobnému rozvrhu se mi v tradinu začalo dařit provádět změny, které se mi dříve nedařily – ať v oblasti efektivity, v úkolech vyžadující skutečně vysokou psychickou pohodu a vyrovnanost, nebo jednoduše při samotné exekuci obchodu podle mých plánů. Doslova na vlastní kůži jsem si ověřil, že psychická pohoda je s tou tělesnou hodně propojená.
Člověk si uvědomí, že když jde za svým cílem, tak je vše možné
V neposlední řadě si podobnou zkušeností člověk znovu potvrdí, že když jde za svým cílem, tak je vše možné. Všechny činnosti mají své „ale“ a to i v případě přesunu do zahraničí při tradingu (v Čechách jsem před přesunem řešil ohromné množství „proč to nejde“ – stěhování věcí, ukončení pronájmu několika nemovitostí, potom jsem na Lanzarote řešil „problémy“ s obecně pomalým internetem, malým počtem techniky atd.), ale jakmile se všechny překážky začnou řešit jedna po druhé, člověk zjišťuje, že vlastně žádný problém není zas tak velký a z původních „ale“ se nakonec stávají „výhody“, posunující člověka kupředu. Jenom je potřeba si uvědomit, že člověk nemůže mít vše najednou a je třeba si důkladně promyslet životní priority, které může mít jednoznačně každý jiné.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.