Koupím profitabilní obchodní systém, zn. levně
V dnešním článku mi dovolte krátké zamyšlení nad tématem, kterým se zabýval nejednou každý obchodník - jak přijít k obchodnímu systému? Koupit, vymyslet či někde vyčíst?
Jak na Finančníkovi opakujeme stále dokola, trading je v principu jednoduchý, avšak nikoliv snadný. Vydělávat lze s těmi nejjednoduššími metodami, avšak obchodník musí překonat především sám sebe. Strach, chamtivost, nedůslednost, malá či naopak velká sebedůvěra jsou jen některé základní aspekty, které stojí za neúspěchem mnoha obchodníků. Podrobně si o tomto tématu můžete počíst v našem velkém seriálu o psychologii obchodníka.
Nesporným faktem je, že určitými fázemi flustrace si zejména v prvních několika letech obchodování prochází každý obchodník. Úspěšní obchodníci tyto fáze překonávají dalším zkoumáním vlastního já, odhalování slabých stránek, pracováním na vlastních emocích a pochopitelně také získáváním naprosto nezbytné sebedůvěry v obchodní systém jeho neustálým testováním a pilováním.
Mnoho začátečníků ale bohužel také propadne dojmu, že to "musí jít jinak" a podlehnou pátrání po svém svatém grálu (viz článek Obchodování a mýtus o svatém grálu). Řešení, které by jim přineslo bohatství bez větší vlastní námahy a samozřejmě s co nejmenším riskem. Takový člověk se začne chytat jakýchkoliv signálů - začne odebírat placená doporučení jiných obchodníků či "guru" nebo kupovat nejrůznější obchodní systémy, slepě jim důvěřovat a doufat, že toto řešení je konečně onou vysněnou cestou. A jelikož tento přístup pochopitelně vysněné bohatství nepřináší, flustrace se zvyšují a obchodník se nezadržitelně dostává do kategorie "hledače svatého grálů", která končí postupnou absolutní rezignací na trhy (pochopitelně spojenou se ztrátou jednoho nebo více obchodních účtů).
Protože toto téma je velmi široké, dnes bych se chtěl věnovat pouze jedné jeho části. Může si začínající obchodník někde koupit funkční obchodní systém?
Pojďme si nejprve stručně říci, co to obchodní systém je. V principu jde o kompletní soubor pravidel, která obchodníkovi dávají pravděpodobnost (nikoliv však jistotu), že v určitém časovém horizontu budou jeho příjmy větší než ztráty. Obchodní systém může být definován nejrůznějšími způsoby. Mnoho traderů pracuje s tzv. diskréčními obchodními systémy - tj. takovými, které mají samozřejmě pravidla přesně definována, nicméně součástí systému je i cit a zkušenost tradera. Mnoho podobných systémů jsme již na finančníkovi zmiňovali. Namátkou například Triple Screen pana Eldera, Woodieho CCI systém, či intradenní obchodování divergencí.. Tyto obchodní systémy mohou být velmi profitabilní a úspěšné, lze je získat (někdy zdarma, v knihách nebo zakoupením), nicméně vyžaduji zmiňovaný cit a zkušenost, který obchodník získá až minimálně několika měsíčním pravidelným testováním a vlastním pilovaní daného systému. Znamená to tedy, že získání podobného systému automaticky profit nepřináší, neboť bez příslušné zkušenosti a citu (vzniklým pravidelným trénováním) tyto systémy nefungují.
To pochopitelně "hledače svatého grálu" neuspokojuje a dál pátrají po absolutně mechanických obchodních systémech, které se nejlépe dají naprogramovat do příslušného software, který bude obchodovat strategii sám, nebo v nejhorším případě poskytovat obchodníkovi naprosto jasné signály "Buy" nebo "Sell". Existuji podobné systémy? Jistěže ano, nicméně ke škodě "hledačů svatého grálů" jsou zde pochopitelně i stinné stránky. O těch hledači většinou nechtějí slyšet, ale pro všechny ostatní si je zde proberme podrobněji:
1) Na světě existuje mnoho velmi inteligentních traderů a programátorů. Řada z nich si samozřejmě našla svůj "edge", výhodu oproti ostatním, která šla naprogramovat a mechanicky obchodovat v podobě velmi profitabilních systémů. Takové systémy ale nejsou na prodej. Především z důvodu, že pokud by se podobný systém rozšířil mezi množství dalších obchodníků, pak by se "edge", ona výhoda systému vytratila, a systém by přestal fungovat nebo by minimálně ztratil svoji efektivitu. Navíc i podobné systémy je třeba sledovat a aktualizovat - stejně jako se mění trhy, musí se i tyto systémy postupně adaptovat novým podmínkám.
2) Takže se mechanické systémy nedají koupit? Ale dají, ale s jinými parametry, než "hledači svatého grálu" doufají. Funkční mechanické systémy prodává řada společností a existují i specializovaní systémoví brokeři, kteří tyto systémy provozují. Jde o robustní systémy, které využívají nejrůznější přístupy k obchodování a které profitují především ze systematického přístupu v obchodování skutečně každé obchodní příležitosti, kterou daný systém vygeneruje. Zákazník se nemusí vůbec o nic starat - pouze si vybere určitý systém (který je pochopitelně postaven na principu "black box", tj. výstupem ze systému jsou pouze obchodní pokyny, které uživatel jakkoliv neovlivňuje) a nechá brokera exekuuovat příkazy na svém účtu. Zákazník pak platí buď za pronájem systému (pokud si jej předtím za částku v řádech tisíců dolarů rovnou nekoupil) plus komise nebo někdy pouze vyšší komise brokerovi, který se již sám vypořádá s poskytovatelem systému.
Jako dobrý úvod do možností a výkonností mechanických obchodních systémů může posloužit například web společnosti Trade Center, která systémy obchoduje a na jejíž stránkách je možné nalézt i podrobné výsledky a charakteristiky jednotlivých systémů.
Přehled výkonnosti komerčních systémů provozovaných společností Trade Center za posledních 12 měsíců. Zdroj: Trade Center.
Přehled výkonnosti komerčních systémů provozovaných společností Trade Center za posledních 36 měsíců. Zdroj: Trade Center.
Na první pohled je pak zřejmé:
- Výkonnost podobných systémů se pohybuje v průměru v řádech několika desítek procent ročně (tzn. očekávání je třeba mít opravdu realistická).
- Systémy mají střídavou výkonnost - jeden rok mohou vydělat třeba i 200%, aby pak následující rok byly v lehké ztrátě.
- Systémy většinou vydělávají, ale je třeba je zkoumat z opravdu dlouhodobého pohledu. Z krátkodobého pohledu to může vypadat i tak, že většina systémů prodělává.
- Z toho plyne - pro stabilní příjem z podobných čistě mechanickýcm systémů je nejlepší si vytvořit portfolio skládající se z různých typů systémů (různé timefrime, různé trhy), což vyžaduje vyšší kapitálovou investici (např. min. 100 000 usd). Takové systémy pak dokáží hodnotit vklad i o několik desítek procent ročně v podstatě "bez práce" - tj. bez aktivního sledování trhů obchodníkem. Tento bod platí podle mé zkušenosti i pro vlastní mechanické systémy, které si obchodník sám naprogramuje do systému typu TradeStation.
Bohužel výše uvedená realita zaslepené "hledače grálu" pochopitelně neuspokojí. Věří, že zde musí existovat systém, který je finančně dostupný a který bude jejich účet hodnotit minimálně o několik set procet ročně s malými drawndowny. Kupují pak nejrůznější systémy dostupné na internetu s nádhernými equity křivkami za několik set dolarů, aby následně ztráceli podstatné části svých účtu a zbytek svého sebevědomí.
Základním aspektům jak poznat komerční nefunkční mechanický systém se budu v případě zájmu věnovat v dalším článku. Nyní pouze ve zkratce - nikdy nevěřte marketingovým proklamacím, nádherným equity křivkám, historických výsledkům. Levné systémy bývají často stavěny tak, aby právě historické výsledky vypadaly skutečně exkluzivně, nicméně jakékoliv jejich další obchodování v budoucnosti bude přinášet nejčastěji pouze ztráty. V řadě případů navíc systémy nezahrnují komise a slippage a jejich reálné provozování přináší diametrální odlišné výsledky od marketingových proklamací. Mějte prosím opravdu vždy na paměti, že za pár set dolarů si skutečně nelze bohatství koupit. Nelze.
Pro ilustraci uvedu jeden konkrétní příklad. Nedávno jsem analyzoval systém, který si koupil jeden nenapravitelný známý. Jde o systém, který se stále prodává - koupit jej můžete na internetu za 250 dolarů. Systém je určen pro obchodování švýcarského franku a na stránkách výrobce můžete nalézt tuto nádhernou equity křivku:
Všimněte si, že křivka končí v roce 1999, kdy výrobce patrně dodal systém na trh. Systém je určen pro softwarovou platformu TradeStation a tak není problém si zobrazit průběh obchodů, které realizoval každý, kdo se jím řídil v následujících šesti letech (v systému nejsou započítány komise ani slippage):
Jak je možné, že se chování systému změnilo ve velmi krátké době poté, co systém "vyběhl" z období sledovaného výrobcem? Proč se dnes systém stále prodává? To ví pouze autor (což není žádný noname výrobce, ale poměrně známý trader, jehož kniha se prodává i na Amazonu).
Závěrem
Budu moc rád, pokud se mi dnešním článkem podařilo otevřít oči alespoň jednomu hledači svatého grálu Opravdu business okolo tradingu rozhodně není "férový" (na rozdíl od trhů samotných) a obchodník by se v každém momentu měl spoléhat především sám na sebe a přijmout za své chování odpovědnost. Svatý grál neexistuje a jediná cesta jak v tradingu zhodnocovat solidním tempem malý účet je skrze poctivé sebevzdělávání, testování strategií a především pracování na sobě samém. Pokud máte pocit, že někde levně najdete "svatý grál" - jednoznačný návod "jak na miliony" tak je vaše cesta zbytečná od samého začátku.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.