Jak na klam přeživších v akciích v praxi
V minulém článku jsme si ukázali, jak důležité je přemýšlet o obchodovaných titulech nikoliv z pohledu dnešního dne, ale z pohledu dne, kdy bychom obchody otevíraly. Rozdíly mohou být občas opravdu výrazné. Jak se klamu přeživších vyhnout v praxi?
Pokud netušíte, co je to Survivorship bias, česky klam přeživších, tak si přečtěte nejprve tento článek publikovaný minulý týden.
Vlastní survivorship bias free databáze
Pochopitelně vždy je možné diskutovaný problém řešit kompletně vlastními silami. Výhodou je naprostá flexibilita, nevýhodou pak nutná znalost programování, vytváření celého vlastního ekosystému (napojení databáze na systém umožňující backtestování) a nutnost pořízení dat obsahujících i delistované akcie.
Dnes je situace v mnoha ohledech jiná než dříve, kdy nezbývalo, než si podobné řešení skutečně vytvořit. Sám jsem s týmem šel nejprve touto cestou. Data jsme používali od quantquote.com, kde lze za poměrně rozumné peníze pořídit kompletní intradenní historická data akcií obchodovaných v různých indexech, včetně těch delistovaných.
Využití bezplatných survivorship bias free databází
Pokud se jen trochu orientujete v programování, pak bych dnes jednoznačně začal využitím hotových backtestovacích řešení, která již klam přeživších zohledňují. O mých oblíbených jsem psal na Finančníkovi několikrát – používám quantopian.com a quantconnect.com. Obě platformy obsahují rozsáhlé intradenní databáze zohledňující i delistované akcie. A jsou k dispozici zdarma. Nevýhodou těchto řešení je, že již vyžadují více programátorského myšlení a zkušeností.
Pluginy integrované do retailových softwarů
Osobně tak nakonec, coby neprogramátor, dnes nejvíce používám speciální plugin od společnosti Norgate Data představující jeden z důvodů, proč používám Amibroker.
Norgate Data poskytují denní ceny akcií s tím, že je možné si připlatit za plugin, který v Amibrokeru vytvoří velmi komfortní survivorship bias free databázi. Řešení se skládá z několika základních funkcionalit:
a) Norgate udržují aktuální i historické seznamy konstituentů jednotlivých indexů.
b) Současně mají v databázi i delistované akcie.
c) Do Amibrokeru integrovali funkce umožňující kontrolovat, jaké akcie byly v dané datum obchodovány v indexu (spolu s dalšími funkcemi).
Pokud tak potřebuji otestovat systém na akciích obsažených v indexu S&P 500 a chci dostat realistické výsledky (tedy zohlednit i historické složení indexu a obchodovat i dnes delistované akcie), tak si nejprve v Amibrokeru vyberu předpřipravený „watchlist“ S&P 500 Current & Past automaticky připravený v rámci Norgate Data:
Ten dnes obsahuje 1 181 akciových titulů – všechny, které kdy byly v indexu obchodovány:
Mimochodem akcie obsahující v názvu pomlčku a datum, například AAV-199901, jsou právě delistované trhy. Tento byl například z burzy vyřazen v roce 1999.
Do samotného kódu strategie pak přidám jediný dodatečný filtr:
NorgateIndexConstituentTimeSeries(„$SPX”)
Ten se postará o to, že Amibroker v indexu S&P 500 obchoduje v daný backtestovaný den pouze ty akcie, které byly součástí indexu S&P500.
Vše přitom probíhá opravdu rychle a bezproblémově. Samozřejmě to ale není zadarmo. Sám mám pro tyto účely u Norgate Dat předplacený balíček Platinum umožňující právě backtestovat i historické konstituenty indexů a ten stojí ročně 630 dolarů. Upřímně si ale myslím, že při jen trochu větších účtech se podobná služba vyplatí, protože pomůže výrazně přiblížit historický backtest realitě. Popis Norgate dat naleznete zde a jak je vidět, je možné jejich data používat ještě s programy RightEdge a XLQ.
Závěr
Jak jsme si ukázali v minulém článku, v případě systematických swingových strategií může klam přeživších představovat i výraznější rozdíly ve výkonnosti. Ve svých vlastních analýzách pracuji proto vždy s tzv. survivorship bias free databázemi, které zohledňují historické složení indexu a delistované akcie. Samozřejmě tyto databáze používám i pro všechny backtesty prezentované v kurzech a v článcích. Pokud děláte vlastní výzkum, je tak dobré vždy počítat s tím, že bez survivorship bias free databáze budou výsledky často výrazně lepší, než by tomu realisticky bylo. Naštěstí dnes existuje řada nástrojů, jak problematiku vyřešit. Nástroje jsou jak bezplatné, tak placené a liší se zejména v úrovni potřebného programování a poskytnutého uživatelského komfortu. Sám jsem vyzkoušel všechny uvedené cesty. Nakonec si platím sice dražší, ale o to efektivnější nástroj do Amibrokeru, kde tak klam přeživších již nemusím řešit, protože jej software ošetří sám a zcela automaticky v každém provedeném backtestu.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 1