Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • FTMO a další prop firmy: Jak získat větší kapitál pro trading?

    Jak získat přístup k většímu kapitálu bez risku a bez vlastních prostředků? V tomto článku se podrobně zabýváme tím, jak prop trading firmy, jako je FTMO, mohou otevřít dveře k větším obchodním účtům a jaké výzvy a příležitosti představují pro obchodníky všech úrovní. A především jak u FTMO uspět.

    Obsah článku:

    Stojí prop firmy, jako je FTMO, za pozornost?

    Prop firmy, neboli proprietary trading firmy, hrají ve světě tradingu významnou roli. Na rozdíl od různých fondů, které pracují s kapitálem klientů, pracují prop firmy s vlastním kapitálem.

    Základní model prop firmy tedy spočívá ve využívání vlastního kapitálu k obchodování na různých finančních trzích. Tradičně se prop firmy zaměřovaly na generování zisků z tradingu. Mezi hlavní zaměstnance tak patřili tradeři, jejichž hlavní finanční motivací byl podíl ze zisku, které pro prop firmu vytvářeli.

    Prop trading se liší od retailového obchodování především ve velikosti obchodovaného kapitálu, technologických a know-how zdrojích. Zatímco retailoví obchodníci obchodují se svým vlastním kapitálem a veškerou potřebnou infrastrukturu a data platí ze svého, obchodníci v prop firmách využívají kapitál a know-how v rámci firmy. To je přirozeně pro mnoho obchodníků velmi lákavé. Pokud trader obchoduje se strategií vydělávající např. 25 % ročně na svém malém účtu o pár tisících dolarech, nemůže čekat žádný zásadní posun v životní úrovni. Pokud ale stejnou strategii bude obchodovat v prop firmě např. na účtu o velikosti milionu dolarů, pak přestože se s firmou bude o výnosy dělit, výnosy již mohou tvořit solidní základ příjmů pokrývajících životní potřeby.

    Při obchodování u prop firmy je sice obchodník stále doma u svého počítače, ale využívá prostředků firmy.

    Prop firmy tak byly vždy v zájmu malých obchodníků hledajících kapitál k obchodování. Na druhou stranu je zřejmé, že pro tradiční prop firmu nebyli běžní začínající tradeři s naivinými obchodními taktikami, přehnaným očekáváním a nekontrolovatelným přístupem k řízení risku zajímaví a perspektivní.

    To se ale postupně změnilo s tím, jak si prop firmy uvědomily, že mohou svůj business model posunout, a reagovat tak na vysoký zájem začínajících obchodníků o to, aby využívali jejich kapitál. Začali nabízet model, který lze jednoduše popsat následovně – „Myslíš, že jsi dostatečný dobrý? Zaplať přijatelný poplatek, my si tě vyzkoušíme, a pokud dodržíš nastavená pravidla, poplatek ti vrátíme a můžeš obchodovat náš kapitál“. A jelikož většina začátečníků podléhá přirozené předpojatosti  v podobě víry ve své vlastní schopnosti, rozjel se ohromný světový business.

    V něm řada prop firem zjistila, že vyhlašování různých vstupních soutěží jim může vydělat mnohem více, než samotný trading. Ztrácející masa platí za účast v trading simulátorech a těm, co výzvou projdou, prop firmy rádi přenechají ke zhodnocování nepatrnou část svého kapitálu (kdy firmy prakticky nic neriskují, protože díky tradičně silnému risk managementu se s příliš ztrácejícími obchodníky brzy rozloučí). Dokonalý business model. Ale nakonec výhodný pro obě strany. Protože pokud nejste naivními ztracenými začátečníky, mohou být dnes prop firmy skutečně těmi, ve kterých lze poměrně snadno rozumně vysoký kapitál pro obchodování získat.

    Evoluce obchodního modelu náboru nováčku do prop firmy

    Zmíněný business model náboru retailových obchodníků do prop firem se vyvíjel posledních cca 10 let.

    Zprvu byl nastaven tak, že jsem osobně měl vždy podezření, že firmám nešlo o to, získávat obchodníky se skutečnými schopnostmi obchodovat a dodržovat risk management, ale co nejvíce vydělávat na vstupních poplatcích za zmíněné výzvy. Ve výzvě vždy šlo o to, dosáhnout stanového zhodnocení při určitém risku. A úroveň této výkonnosti pak trvale plnit při následném hodnocení přiděleného kapitálu. Výzvy bývaly nastavené většinou na kalendářní měsíc. A co si budeme dlouze povídat – dosáhnout za měsíc zhodnocení 10 % při max. 10% drawdownu je věcí náhody a nepřiměřeného risku. Rozhodně to není výkonnost, se kterou by se dalo obchodovat dlouhodobě.

    Podobná pravidla přitom byla velmi rozšířená. Pamatuji si, jak jsem se jim podivoval u firmy Topstep, která patřila mezi průkopníky tohoto modelu. Stejná lze dodnes nalézt v archivu webu pro stránku ziskejucet.cz, který provozovala společnost FT Trader, s.r.o, která se přejmenovala na FTMO s.r.o. v září 2021 a postupně se stala jednou z nejznámějších světových prop firem s tímto obchodním modelem.

    Screenshot pravidel výzvy z roku 2015

    Nicméně s potěším musím konstatovat, že se oblast velmi kultivovala a z výzev odpadly požadavky na splnění výkonnosti v konkrétním čase. Např. u FTMO mají obchodníci na splnění výkonnostních cílů neomezený čas, což jim umožňuje přistupovat k obchodování zodpovědně a s důrazem na správné řízení rizik. Výzvy se tak staly realistickým nástrojem pro získávání kapitálu.

    Základní taktiky k pokoření Challenge u FTMO a získání kapitálu

    U FTMO lze získat kapitál do 200 000 dolarů. Procentuální pravidla cílové výkonnosti a maximálních drawdownů jsou přitom nastavená pro jednotlivé úrovně kapitálu stejně:

    FTMO a podmínky pro překonání výzvy

    Cílový výnos odpovídá 10 % zvolené částky.
    Maximální ztráta (drawdown) musí být do 10 % částky.
    Maximální denní ztráta do 5 % částky.

    Na dosažení těchto cílů není stanoven žádný fixní čas.

    Po dosažení cílového zhodnocení při dané úrovni risku postupuje obchodník do druhého kola. V něm mu stačí dosáhnout polovičního zhodnocení (5 % částky) při zachování stejných risk metrik. Opět není stanoven žádný fixní čas k dosažení daného zhodnocení (5 % částky).

    Po splnění verifikace získává trader možnost obchodovat zvolenou částku (například 100 000 dolarů), přičemž není stanoveno žádné cílové zhodnocení. Je třeba dodržovat jen nastavené risk metriky (max. drawdown 10 % částky, max. denní ztráta 5 % částky). Zisk z obchodování je dělen v poměru 80 % pro tradera, 20 %  pro FTMO. Po splnění dalších podmínek se může poměr posunout na úroveň 90 : 10. To je velmi férové.

    Za účast ve výzvě se platí. Část se liší podle kapitálu, o který se bojuje. Při 100 000 dolarovém účtu je poplatek 540 euro.

    Tedy stačí investovat 540 euro, udělat zhodnocení 10 %, pak 5 % při verifikaci a můžete obchodovat účet se 100 000 dolary. Při úspěšném splnění výzvy se vám navíc poplatek vrátí.

    Získání účtu u FTMO – proč projde málo obchodníků?

    Neznám přesné statistiky úspěšnosti splnění výzvy u FTMO, ale např. i v tomto rozhovoru Otakar Šuffner přiznává, že „Největší příjmy máme z prodeje našeho programu FTMO Challenge. Až potom z našeho tradingu.“

    Zmíněný TopStep, který má podobný business model, byť trochu jiné úrovně cílů a risku (při 100 000 dolarovém účtu je cílem 6% zhodnocení při max. drawdownu 3 %) v zápatí svého webu uvádí, že v období  mezi 1.1.2023 – 1.7.2023 úspěšně prošlo jejich výzvou a získalo fundovaný účet  25,51 % obchodníků).

    Odhadněme tedy, že v podobných výzvách neuspěje cca 75 % obchodníků.

    Proč tolik, když stačí udělat zhodnocení 6 % u TopStepu, resp. 10 % u FTMO?

    Důležité

    Protože obchodovat s kontrolovaným riskem není triviální.

    Pokud nesmíte např. u FTMO překročit drawdown 10 %, pak to reálně znamená pohybovat se na úrovni drawdownu max. kolem cca 7 %, protože musíme mít určitou rezervu. Jakmile se drawdown dotkne 10 %, pak jakékoliv obchodování končí a peníze propadají.

    Reálně je tedy náš cíl dosáhnout zhodnocení 10 % při 7% drawdownu. To určitě reálné je, ale vyžaduje to čas.

    Dokáži si představit, že většina začátečníků má pocit, že dosáhnout podobného zhodnocení je otázkou max. týdne či dvou. Riskují 0,5–2 % účtu/obchod a jsou překvapeni, jak rychle se dostanou do drawdownu 10 %.

    Nezapomínejte na to, že na úrovni 7% drawdownu je navíc třeba se pohybovat dlouhodobě. Protože pokud u FTMO účet získáte, stále musíte tuto úroveň risku dodržovat, jinak hned o účast v programu přijdete.

    Obchodovat na úrovni 7% drawdownu odpovídá podle mé zkušenosti cca 5% anualizované průměrné volatilitě. A při podobné nízké úrovni volatility (risku) zisky naskakují pomalu. Pokud se zadaří, tak reálně lze při podobné úrovni očekávat zhodnocení 10 % za půl roku až rok. A to si myslím většina začínajících obchodníků vůbec nepřipouští.

    Samozřejmě, 10% zhodnocení se dá občas vytvořit s minimální drawdownem za pár dnů na několika šťastných obchodech. O tom není žádná diskuze. Ale tady nejde o to, projít výzvou se štěstím. Jde o nastavení takového přístupu, se kterým pak budete schopni obchodovat přidělený kapitál. A zde je jediná cesta - obchodovat s nízkou volatilitou a nízkým dlouhodobým riskem.

    Tedy podobná úroveň risku je bezesporu dosažitelná. Sám mám letos ve svém alternativním fondu drawdown -1,83 % a od spuštění (kdy jsem si prošel doslova turbulencemi akciových trhů v roce 2021/2022) mám historicky nejvyšší drawdown -7,64 %. Ale podstatné je, že s podobnou mírou risku prostě nemůžeme očekávat rychlá zhodnocení na úrovni vyšších desítek procent. Osobně mířím na zhodnocení 15–20 % ročně.

    Vyplatí se obchodovat s kapitálem od FTMO?

    Pokud vás prop firma nebude tlačit do žádné výkonnosti za určitý čas, tak bezesporu.

    Modely, se kterými pracujeme na Finančníkovi, mají šanci dosahovat zhodnocení 15–20% při drawdownu do 10 %, zejména pokud používáte diverzifikaci a obchodujete v portfoliích, jako to dělám já.

    Takové zhodnocení nemusí znít dvakrát atraktivně, pokud si jej promítnete na možnosti typického malého účtu (tam lze ale zvolit vyšší úroveň risku a pracovat sice s vyššími drawdowny, ale o to vyšším zhodnocením). Pokud ale budete pracovat s účtem 200 000 dolarů od FTMO, tak i 15% roční zhodnocení představuje zisk 30 000 dolarů, ze kterých vám zůstane 24 000 dolarů (cca 540 000 Kč) za rok před zdaněním. To není vůbec špatné. Navíc lze strategii obchodovat u více podobných prop firem a tak zisk navyšovat…

    Strategie pro zvládnutí FTMO výzvy

    Jak ve FTMO výzvě uspět?

    Osobně bych šel jednoznačně cestou systematického obchodování tak, jak to děláme na Finančníkovi např. v Trading Room. Obchodovat na úrovni 5% anualizované volatilty (aby se drawdown pohyboval do 10 %) vyžaduje hodně trpělivosti. Dění na účtu bude pomalé, drawdowny nebudou hluboké, ale mohou být dlouhé. Jakékoliv diskreční zásahy povedou pravděpodobně k porušení risk managementu a hlubším drawdownům, než je povolené.

    Osobně bych do FTMO výzvy šel se systematickými swingovými strategiemi, patrně založenými na trend followingu. Případně portfolio vyrovnával mean reversion strategiemi, u nich ale pozor na risk profil. Signály bych si generoval počítači. Skutečně je potřeba se připravit na to, že dlouhodobé obchodování s nízkou anualizovanou volatilitou je vytrvalostní ultramaraton, nikoliv sprint.

    Nevýhody obchodování u prop firmy

    Obchodovat u prop firem typu FTMO se mi jeví výhodné zejména pro začínající obchodníky, kteří nemají dostatečný kapitál. Přestože se mi celkově nyní nabízený model jeví jako win:win pro obě strany, z pohledu dlouhodobého tradingu má stále řadu omezení. Jasné hranice v drawdownech jsou oblastí, která mě napadá jako první. Ve svém vlastním tradingu také nechci mít drawdowny hlubší než 10 %, ale pokud by se stalo, že budu mít drawdown např. 12 %, tak trading business nezavřu, ale o trochu déle si počkám, než se equity vyškrábou na nová maxima. U firem typu FTMO ale obchodování účtu dosažením hranice drawdownu končí… Což může být určitým způsobem i dost stresující faktor a další důvod, proč obchodovat systematicky bez diskrečního rozhodování.

    Limitem jsou také obchodované trhy. U FTMO se obchodují klasické forexové účty, kde se dá pracovat s měnovými páry a CFD. Což upřímně nejsou ty nejlehčí trhy na obchodování.

    Je tak jen výhodou, že se získanými zkušenostmi se určitě dá rozvíjet dále. Zejména pokud zvládnete nějaký čas obchodovat např. učet 200 000 dolarů u FTMO, nebude mít problém využít dosaženou historii obchodování a založit si malý fond. V něm můžete pak obchodovat peníze investorů s risk profilem a trhy nastavenými podle vašich vlastních představ.

    Alternativní cesty získání kapitálu

    Obchodování u prop firem není jedinou cestou, jak pracovat s cizím kapitálem. Investory lze získávat přímo na vlastní výkonost, kde může být výhodou dlouhodobá stabilita spolupráce. Vše lze také uskutečnit bez riskování vlastních peněz. Viz zkušenosti popsané v článku Jak v tradingu vydělávat miliony a neriskovat své peníze.

    FTMO Challenge - závěr

    Jak jsem dlouho konkrétní nabídky prop firem nestudoval, tak jsem potěšen, kam se oblast posunula. Trading je jednoznačně o tom hledat cesty, jak zužitkovávat získané know-how na co nejvyšším kapitálu a nabídky firem typu FTMO k dosažení tohoto cíle mohou pomoci.

    Pokud chcete ve FTMO výzvě uspět, pak je třeba se zaměřit zejména na risk management.

    Na Finančníkovi v tomto ohledu můžete získat vše potřebné, protože ve své praxi nedělám prakticky nic jiného, než že u svých živě obchodovaných systémů a portfolií posuzuji risk. A přestože obchoduji větší účet, než byste obchodovali i v „nejvyšším tarifu“ u FTMO a obchoduji trochu jiné trhy, principy jsou stále stejné. Prvním krokem, který vám tak může pomoci překonat u FTMO výzvu, je zapsat se do našeho bezplatného newsletteru lekcí z živých trhů, ve kterém každý týden ukazuji trochu ze svého živého obchodování, které je velmi podobné tomu, co byste měli dělat u FTMO abyste dlouhodobě dokázali v programu obchodovat do 10 % drawdownu.

    17.12.2023

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

    • Líbí se 2

    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Lekce ze získání první alokace 30 000 euro

    Koncem června jsme na Finančníkovi publikovali článek Jak v tradingu vydělávat miliony a neriskovat své peníze. A protože je naším cílem publikovat informace co nejvíce vycházející z praxe, pustili jsme se v rámci Finančníka stejnou cestou jako řada z vás. Po dvou měsících obchodování jsme získali první alokaci 30 000 euro. Zde je souhrn toho, co jsme se naučili a kolik reálných euro můžeme vydělat.
    Obsah:
    Co tedy děláme? Kolik mohu vydělat? Lekce ze získání první alokace Dostatečná frekvence obchodování Přiměřený risk Výběr trhů Systematičnost Přiměřené cíle Darwinex Zero - shrnutí Co tedy děláme?
    Pokud chcete v tradingu vydělat s malým kapitálem (například pár tisíc dolarů) výraznější peníze, máte prakticky dvě možnosti:
    a) Pokusit se o ohromné roční zhodnocení (stovky procent),
    nebo
    b) se spokojit s přiměřeným zhodnocením (nižší desítky procent ročně). A když dokážete, že obchodovat umíte, začít spravovat nějakou formou externí kapitál a brát si podíly ze zisku.
    Cesta a) může se štěstím fungovat krátkodobě, ale jako reálnou ji pro získání většího bohatství nevidím. Ohromná volatilita, kterou na účtu budete potřebovat, vede dříve nebo později vesměs k vymazání účtu.
    Cesta b) na druhou stranu z mé zkušenosti dokáže slušně vydělávat i traderům, kteří nemají nějaké zásadní know-how. Důležitá je spíše schopnost pracovat konzistentně, kontrolovat emoce a dělat věci podle plánu. Pokud nemáte solidně velký kapitál, pak b) je z mého pohledu cesta, která dává mnohem vyšší šanci na to, aby se z člověka stal fulltime trader.
    Možností, jak získat externí kapitál, je mnoho a průběžně je zde na Finančníkovi popisujeme. Můžete spravovat externí kapitál od rodiny či známých (viz Jak konkrétně jsem zakládal fond), zkusit nějakou výzvu typu FTMO nebo vytvářet s malým kapitálem (či úplně bez něj) historii obchodování a na tu pak získávat investice.
    Sám nejsem příznivec „výzev k získání účtů“, které svádí spíše ke krátkodobým cílům (a navíc se vesměs používají CFD produkty, které sami o sobě obchodování dělají těžší, než musí být). Líbí se mi ale cesta získávat možnost externích investic na dlouhodobou vlastní výkonnost a jak jsem popisoval v článku Jak v tradingu vydělávat miliony a neriskovat své peníze, lze to dělat bez jakéhokoliv vlastního kapitálu.
    A jelikož se mi tato cesta líbí, rozhodl jsem se ji také využít, diverzifikovat svůj trading business a ukazovat, jak vše funguje v praxi.
    Před dvěma měsíci jsem si tak otevřel účet u Darwinex Zero, začal obchodovat milionové intradenní portfolio sdílené v Trading Room a od září získal první alokaci 30 000 euro.
    Kolik mohu vydělat?
    Trading dělám pro peníze. Tedy určitě je dobré ptát se na konkrétní business plán.
    Pro účet v Darwinex Zero nepotřebuji žádný kapitál. Musím ale platit měsíční poplatek. Osobně obchoduji plnohodnotné futures a předplatné činí 43 euro (začít můžete výhodněji se slevovým kupónem, který jsme pro tradery na Finančníkovi dojednali – viz Darwinex Zero slevový kupón)
    V ceně mám vše – obchodní platformu i data. V platformě získávám virtuální kapitál milion euro. Ovšem ten je zde proto, abych na něm ukázal, zda a jak dokáži obchodovat. Jeho zhodnocení nepřináší žádné peníze. Peníze přináší až alokace, které jsou přidělovány na základě dosažené výkonnosti.
    Pro získání první alokace není potřeba nějaká extrémní výkonnost. Osobně jsem za dva měsíce vytvořil zhodnocení 6,49 %, což bohatě stačilo k získání první alokace 30 000 euro:

    Alokace se získává na tři měsíce a současně tak mohu mít až tři alokace současně. Z přidělené alokace již vzniká nárok na výplatu reálných peněz. Konkrétně 15 % ze zisku.
    Pokud by má výkonnost pokračovala podobným tempem jako dosud, tedy průměrně bych vydělal cca 3 % měsíčně, další měsíc bych z první alokace získal 15% podíl na zisku, tedy konkrétně 135 euro/měsíc. Nejsou to velké peníze, ale posouvá mě to k tomu, že účet bude zdarma (výplaty pokryjí předplatné).
    V ratingové kalkulačce, která je v aplikaci k dispozici, hned vidím, kolik bych s 3% ziskem další měsíc získal v podobě další alokace:

    S dalšími třemi procenty zisku bych dosáhl na očekávanou alokaci 60 000 euro, která se bude přičítat k předchozím 30 000 euro (každá alokace je na tři měsíce). Celkem bych tak obchodoval s 90 000 euro a získal 15 % ze zisku. Pokud bych další měsíc vytvořil opět 3 % zisku, tak můj podíl na zisku bude 405 euro/měsíc. Přičemž další měsíc by se alokace opět zvýšila.
    Pokud by se mému systému zadařilo hodně a dostal se na špičku žebříčku v Darwinex Zero, alokace povyroste výrazně. Takto vypadá například kalkulačka v momentě, kdy bych příští měsíc vydělal 6 %. Sice to není pravděpodobné, ale také ne úplně nereálné:

    Alokace 265 000 euro by se přičetla ke stávající alokaci 30 000 euro. A pokud by další měsíc vydělal systém dosud průměrná 3 % měsíčně, pak má výplata bude 1 327,50 euro/měsíc.
    Jen pro upřesnění dodávám, že výplaty jsou prováděny jednou za tři měsíce a zisk je počítán metodou „High water mark“, tedy z nových maxim účtu. Jakékoliv odhady jsou tak jen velmi orientační. A samozřejmě neočekávám, že budu obchodovat každý měsíc s tak vysokým zhodnocením jako dosud a bez drawdownů (ty určitě přijdou). Co jsem chtěl ukázat je, že je velmi reálné se během pár měsíců dostat do fáze, že účet nebude nic stát a bude trochu vydělávat (patrně v řádech stovek euro měsíčně).
    Ovšem toto je jen fáze 1.
    Jakmile bude na účtu delší historie dat, můžeme se přesunout do úrovně GOLD (do té potřebuji vygenerovat alespoň 20 % za poslední rok s poměrem výnos/drawdown dle následující tabulky. V té jsou zobrazeny mé aktuální výkonnosti):

    V Darwinex Gold se pak alokace přidělují na 6 měsíců a mohou být až 500 000 euro na každý měsíc (a samozřejmě za více měsíců se opět sčítají).
    Navíc bude možné na účtu po 8 měsících přijímat investice od externích investorů.
    Reálný business plán tak může být například posunout se během roku k alokacím např. kolem 1 milionu euro. A hodnotit účet výkonností cca 2,5 % měsíčně. V tom případě by odměna odpovídala průměrně 3 750 euro měsíčně. Což už nejsou zanedbatelné peníze. Navíc s tím, že jediným riskem je to, že v případě ztrát budu platit předplatné. Z pohledu risk/reward mi to přijde jako výborná propozice a je to i důvod, proč jsem se sám do vytváření track recordu na této platformě pustil. Přestože nedostatkem reálného kapitálu netrpím a samozřejmě dál svými systematickými strategiemi obchoduji například ve své společnosti spravující jak mé peníze, tak peníze investorů.
    Lekce ze získání první alokace
    Pokud se pustíte do stejného businessu, pak zde jsou tipy, které vám mohou pomoci získat alokace co nejdříve.
    Dostatečná frekvence obchodování
    Na začátku obchodování bude váš účet procházet tzv. kalibrací. Ta trvá minimálně 15 obchodních dnů. Je lepší obchodovat aktivněji, aby každý den byl na účtu nějaký pohyb a kalibrace proběhla co nejdříve.
    Přiměřený risk
    Jeden z nejdůležitějších parametrů pro dosažení alokace je konstantní risk. Dopředu si dobře promyslete, kolik budete riskovat na stop-loss, kolik trhů budete obchodovat a s jakou pákou. Alokace jsou přidělovány na tzv. Darwin – investovatelný index přepočítaný z vaší výkonosti. O přepočet se stará risk engine Darwinexu (viz How does the risk engine work?). Budete-li obchodovat s vysokou pákou a vysokými drawdowny, bude risk engine vaše pozice do Darwinu ponižovat (a opačně). To nejhorší, co můžete udělat, je obchodovat s nekonzistentním riskem – občasné náhodné obchody s vysokou pákou a vysokým ziskem Darwinům nepomohou, naopak jim škodí.
    Musíte být připraveni obchodovat s nastaveným riskem dlouhodobě – a to i v období drawdownů. Osobně bych volil risk tak, aby anualizovaná volatilita obchodování na účtu nepřekračovala 15-20 %.
    Výběr trhů
    V Darwinex Zero lze obchodovat CFD, pak burzovní akcie a ETF a plnohodnotné futures na CME. Je dobré zvážit, co a proč budete obchodovat. Kde jsou případně výhody už jen z výběru trhů. Sám obchoduji futures, byť se platí extra 5 euro za data. Zvažuji otevření druhého účtu, kde budu obchodovat burzovní akcie a ETF (lze obchodovat i ETF typu SPY a QQQ, které se na běžných retailových účtech v EU obchodovat nedají). Výběr trhů je dost klíčový.
    Systematičnost
    Darwinex Zero je běh na dlouhou trať. To, co dnes začnete budovat, bude v případě úspěchu přinášet ovoce za rok až dva. Je potřeba zvolit takový přístup, u kterého budete sami pracovat co nejméně a co nejméně budete muset sledovat monitory. Osobně trávím s obchody denně cca 5 minut, kdy kontroluji, že vše běží jak má.
    Dopad vynechání pár obchodů dobře zhodnotil v Trading Room Bogdan (nick 4fx), který také alokaci získal (spolu s řadou dalších účastníků Trading Room skupiny):

    Přiměřené cíle
    Střednědobým cílem by mělo být dosáhnout na GOLD úroveň Darwinex Zero. Tedy za rok vytvořit zhodnocení alespoň 20 % při poměru výnos/pokles max. 2,5. Tedy sharpe ratio takové strategie bude muset být v rozmezí 1,5 až 2. Výrazně vyšší šanci na úspěch tak nabízí spíše diverzifikované portfolio více strategií a spíše krátkodobější obchody.
    Darwinex Zero – shrnutí
    Darwinex Zero vnímám jako dobrý model pro diverzifikaci trading businessu pro zkušenější obchodníky a zejména pak jako ideální prostředí pro začínající tradery.
    Trading není jednoduchý. Obzvlášť pokud se do něj budete pouštět podkapitalizovaní a bez zkušeností. S podobnou službou je váš risk omezen na pár desítek euro měsíčně v podobě předplatného. Více člověk nemůže ztratit, ale reálně může začít vydělávat. Díky vyššímu přidělenému kapitálu (milion euro) je pak větší šance, že se rovnou zaměříte na odpovídající řízení risku, řízení portfolia a očekávání přiměřených výdělků. Což je trading škola k nezaplacení. A pokud se vydáte na podobnou cestu s odbornou asistencí v podobě Trading Room, je zde reálná šance, že první alokace dokáží vzdělání zaplatit (shrnutí bodů jak na to najdete v článku Získání první alokace v bodech).

    Prop trading

    Proprietary trading, známý též jako prop trading, je praxe, kdy finanční firma nebo banka obchoduje na burze s cennými papíry, deriváty, komoditami, měnami a dalšími finančními nástroji používající své vlastní finanční prostředky, nikoliv peníze klientů. Cílem je přímé generování zisku z tradingu, a to buď z krátkodobých obchodů nebo z dlouhodobějších investic.
    Využitím vlastního kapitálu mohou tyto firmy dosahovat vyšších zisků, neboť nejsou omezeny malými maržemi z poplatků a provizí. Firmy mají dále plnou kontrolu nad svými obchodními rozhodnutími a strategiemi bez nutnosti konzultovat s klienty.
    Proč tradeři vyhledávají prop trading firmy
    Tradeři v prop trading firmách mají přístup k většímu množství kapitálu, což umožňuje provádění větších obchodů a potenciálně vyšší zisky. Často jsou odměňováni procentem z vydělaných peněz. Pokud pracují s vysokým kapitálem, jsou výdělky vysoké. 
    Tradery také láka, že prop firmy často poskytují přístup k špičkovým obchodním platformám, analytickým nástrojům a technologiím. Mnoho prop trading firem nabízí také rozsáhlé vzdělávací programy a mentoring. V neposlední řadě nabízí práce v prostředí prop trading firmy příležitosti pro profesionální růst a networking s ostatními talentovanými obchodníky.
    Rozdíl mezi skutečnými a "falešnými" prop firmami
    Na trhu existují firmy, které se tváří jako prop trading společnosti, ale jejich model je odlišný. Tyto "falešné" prop firmy často lákají začátečníky, aby zaplatili za účast v "testech" nebo výcvikových programech. Tyto testy jsou často nastaveny s nerealistickými pravidly a cíli, například dosažení trvalých 10% měsíčních výnosů, což je v praxi extrémně náročné. Primárním cílem těchto firem není vychovat úspěšné obchodníky a zapojit je do vlastní firmy, ale spíše generovat příjem z poplatků za testy a školení.
    Další podrobnosti o prop tradingu viz FTMO a další prop firmy: Jak získat větší kapitál pro trading?

    Prop firmy

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s obchodováním přes jakoukoliv prop firmu. Dále mě zajímá,  jak je to přesně s provizemi, a zdali je vůbec možné stát se traderem pro jakoukoliv prop firmu. Popřípadě jestli  můžete nějakou doporučit,  která půjčí kapitál, jakmile se osvědčíte jako ziskový.  Děkuji všem. 
×
×
  • Vytvořit...