Commitments of Traders
Komoditní trhy jsou zajímavé i tím, že běžní spekulanti mohou ve středně a dlouhodobém horizontu nahlížet do karet profesionálům. Slouží k tomu tzv. COT report, který rámcově zobrazuje aktuální aktivity velkých fondů, komerčních subjektů a malých spekulantů. Pojďme si tento nástroj stručně představit.
Commitments of Traders podrobněji
Připomeňme, že v zásadě lze subjekty obchodující na komoditních trzích rozdělit do tří kategorií:
1) Komerční subjekty - zajišťovatelé (angl. Commercials), což jsou subjekty, které používají komoditní trhy z důvodu zajištění komerční produkce (jde například o farmáře prodávající svoji produkci, různé producenty atd.) a fyzickému nákupu komodit (mlýny nakupující zrniny atd.). Tyto subjekty nakupují/prodávají komodity za účelem jejich skutečného fyzického dodání.
2) Velcí spekulanti (angl. Large speculators) - velcí profesionálové z řad bank, fondů atd.
3) Malí spekulanti (angl. small speculators) - malí tradeři obchodující příležitostně, nebo pravidelně, ale v malém množství kontraktů.
Obchodní aktivity těchto jednotlivých skupin jsou sledovány státní autoritou, komisí Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a publikovány v podobě tzv. Commitments of Traders reportu (často zkracováno na COT)
COT pak neukazuje o nic více ani méně, než jak velké pozice v souhrnu drží v trhu jednotlivé skupiny a zda-li jsou tyto pozice krátké či dlouhé. To jsou velmi podstatné informace - stačí si uvědomit, jak zásadně zvyšuje např. pravděpodobnost úspěšného obchodování používání základních nástrojů technické analýzy do směru hlavního trendu.
Než se pustíme do praktických tipů jak COT používat, je důležité předeslat, že COT je pochopitelně pouze "orientační ukazatel" a je třeba jej používat spolu s dalšími obchodními nástroji. Jde o report publikovaný jednou týdně, tj. jeho data lze používat spíše pro dlouhodobé poziční obchody a pro základní orientaci v trhu. COT nám určitě nenapoví, zda-li půjde trh zítra dolu nebo nahoru - ale pomůže nám napovědět, co si myslí chytří velcí hráči o vývoji trhu v nejbližším týdnu - což je sama o sobě skvělá informace.
Forma COT reportu
COT vychází od roku 1962, nejprve byl publikován měsíčně, poté od roku 1992 každých čtrnáct dní a od roku 2000 je publikován každý týden. Oproti původní verzi obsahuje report také výrazně více informací (mj. jsou v něm od roku 1995 publikována také data týkající se opcí) a navíc je od roku 1995 dostupný všem zdarma na stránkách komise. V jeho textové podobě jej můžete nalézt každý pátek na webové adrese https://www.cftc.gov/cftc/cftccotreports.htm. Navíc na stejné stránce můžete nalézt zdarma i historické COT reporty až do roku 1986, s jejichž pomocí si lze aplikaci získaných dat procvičovat na historických datech.
Jak si můžete všimnout na uvedené webové stránce, COT reporty jsou publikovány v dvou formátech - krátký a dlouhý lišící se množstvím uvedených informací. Jak si ukážeme dále, reporty jsou v řadě programů navíc zobrazitelné v grafické podobě, což může být výrazně přehlednější než původní strohé textové výpisy.
Ukázka krátkého formátu COT reportu, konkrétně pro trh pšenice (Wheat). V reportu je vidět aktuální množství otevřených pozic (Open Interest), počet pozic jednotlivých skupin (non-commercial = velcí spekulanti, commercial=zajišťovatelé, nonreportable positions=ostatní, tj. malí spekulanti), změnu pozic oproti minulému reportu a také procentní zastoupení dané skupiny v celkovém množství otevřených pozic.
Co je třeba si uvědomit, je skutečnost, že COT data nejsou jen dalším matematickým indikátorem, ale jsou to informace, které nevycházejí z aktuálních cen. Jsou to de facto fundamentální informace založené na aktivitách jednotlivých subjektů. Podrobné práci s COT indikátorem je věnováno několik knih - na dvě nejzajímavější naleznete odkaz v závěru tohoto článku. Chcete-li se COT indikátor naučit ovládat pro své obchodování co nejlépe, jednoznačně doporučujeme jejich studium.
Chcete-li několik praktických rad, jak COT data interpretovat do začátku, tak zde je několik tipů:
Na COT report je třeba nahlížet z dlouhodobého pohledu. Osobně používám COT indikátor na týdenních grafech a výsledkem analýzy tak může být určení základního dlouhodobého trendu v daném trhu. Taková informace je však velmi cenná - v případě určení základního dlouhodobého trendu obchoduji trhy na denních grafech pouze do směru trendu (resp. osobně používám COT indikátor pro analýzu jednotlivých noh spreadů).
COT report zobrazovaný v programu Gecko Track'n Trade. Červená čára zobrazuje stav pozic zajišťovatelů, modrá velkých fondů, zelená jsou malí spekulanti. Všimněte si, že dokud jsou zajišťovatelé v extrémních low pak trh roste, jakmile začnou zajišťovatelé krátké pozice likvidovat, pak nastává vrchol trendu.
Nejdůležitější skupina v rámci COT reportu jsou tzv. Commercials - komerční subjekty používající komoditní trhy pro fyzické zajištění svých dodávek. Tato skupina tvoří většinou podstatnou část držených pozic v daném trhu a změna nálady této skupiny vede velmi často ke změně ceny komodity. Zájmy Commercials se řídí jinými pravidly než zájmy spekulantů - Commercials se nesnaží (v principu) profitovat na změně ceny, ale chtějí si zajistit odbyt svých produktů za co nejvyšší cenu, případně zajistit nákup komodity za co nejnižší cenu. Commercials mají většinou pravdu v základních cenových pohybech - tato skupina má velmi dobré znalosti daného oboru a ví kdy je cena nízko, kdy vysoko, a případně kdy hrozí zvyšování cen, proti kterému se potřebují zajistit atd.
COT report lze analyzovat pochopitelně celou řadou cest. Jako základní vodítko může posloužit vyhodnocování extrémních nákupních/prodejních nálad Commercials. Takové nálady se mohou v grafech zobrazit jako čistý rozdíl long - short pozic dané skupiny. Dosahuje-li tento rozdíl zásadních low pak většinou trh čeká růst, jakmile se začne křivka v extrémní oblasti otáčet, uptrend může být u konce a v řadě trhů může nastat pokles a naopak - viz ukázka grafu kukuřice.
Pro lepší rozpoznání extrémních hodnot lze aktuální nabídku/poptávku jednotlivých subjektů zobrazovat také pomocí indexu udávající aktuální stav grafu vs. low a high za posledních x týdnů (osobně používám periodu 52 týdnů). Pomocí takového grafu - který si každý může zobrazit také např. v Execelu - jsou dobře patrné extrémní oblasti poptávky a nabídky. Na tomto grafu představuje červená čára graf zajišťovatelů a zelená velké fondy. První modrá svislá linka indikuje stav, kdy zajišťovatelé dosáhli extrémní prodejní hladiny za poslední rok, přičemž trh kukuřice vyrazil nahoru, druhá svislá linka zobrazuje situaci, kdy zajišťovatelé začali krátké pozice likvidovat, což často indikuje konec výrazného uptrendu a v řadě případů začátek downtrendu.
COT report funguje ve všech komoditních trzích (tj. nejen v klasických surovinách, ale i ve virtuálních komoditách typu úrokové míry, Eurodollar atd.). V každém trhu mají však jednotlivé skupiny COT reportu trochu jiné způsoby chování a pro jednání jednotlivých skupin je třeba získat cit dlouhodobným pozorováním reportu.
Závěr
COT report je jednoznačně nezbytný nástroj pro poziční komoditní obchodníky. Pečlivá analýza reportu dokáže hodně napovědět o zásadních trendech v trzích. Data jsou navíc k dispozici zdarma a je možné si je graficky zobrazovat např. v Excelu. Pro podrobnější informace o reportu doporučuji velmi dobrou knihu Larryho Willamse Trade Stock & Commodities with the Insiders, Secrets of the COT report, pro doplňkové studium je zajímavá kniha Commitments of Traders : Strategies for Tracking the Market and Trading Profitably od Floyda Uppermana.
Diskuzi o COTu naleznete na Finančníkovi zde: https://www.financnik.cz/forum/read.php?7,11127
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.