Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Na této stránce
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Aplikace pro mobilní trading - InteractiveBrokers

    V dnešním článku navážu na představení aplikace iSwim a podíváme se, jaké možnosti obchodování nabízí na iPhone broker InteractiveBrokers.

    Mobilní přístup k účtu u InterativeBrokers není omezen jen na specializované aplikace. Jako základ lze použít speciální internetovou stránku, na kterou lze přistupovat z kteréhokoliv mobilního telefonu po zadání internetové adresy www.interactivebrokers.com/wml/. Webová stránka je dostupná i z libovolného běžného prohlížeče, takže si sami můžeme vyzkoušet, jak prostředí vypadá. Jde v podstatě o velmi jednoduchý web, na kterém lze ale minimálně zkontrolovat otevřené pozice a případně provést základní operace.

    Podstatně větší komfort by tak měla přinést speciální aplikace. V dnešním článku opět představím řešení pro iPhone, protože to je telefon, který aktuálně pro mobilní trading používám. Dopředu musím avizovat, že řešení IB není tak dobře použitelné jako minule představovaný iSwim, a tak jej používám skutečně jen jako ryze záložní řešení v době, kdy nejsem u běžného počítače a potřebuji účet u InteractiveBrokers zkontrolovat.

    Aplikace InteractiveBrokers pro iPhone nabízí přístup jak k ostrému účtu, paper účtu, tak k demoúčtu, který je určen i neklientům společnosti. Ten však nabízí záměrně znehodnocená data, tj. je určen skutečně jen k technickému zkoušení platformy. Jak je vidět na screenshotu, neklienti IB mohou využít i některé bezplatné služby, jako jsou zpožděné ceny a skenery či alerty:

    ipib_IMG_0219.jpg

    Po nalogování do klientské části jsou jednotlivé sekce zobrazeny formou menu:

    ibip_IMG_0220.jpg

    První navrchu je Quotes and Charts sloužící pro zobrazování aktuálních cen a grafů. InteractiveBrokers má dlouhodobě velký dluh ve stylu zobrazování grafů ve svých platformách a zde není situace o nic lepší. Lze si vybrat jen z několika přednastavených timeframe (spíše dlouhodobějších) s tím, že výsledky graf je pouze "linkový" bez možnosti změny formátu, natož natažení nějaké vlastní studie. V případě této aplikace jsou tak grafy skutečně pouze pro orientaci a funkce se vůbec nedají s iSwim srovnávat:

    ibip_IMG_0222.jpg

    Přes ikonu Order ticket lze provádět v mobilní aplikaci obchody. Nejprve je třeba si vybrat trh s tím, že k dispozici jsou jak akcie, futures, opce tak forex. Zde je prostředí pro specifikaci trhu po zadání tickeru ES (tedy S&P 500):

    ibip_4.jpg

    Poté, co zvolíme futures a příslušný kontraktní měsíc, se dostaneme na obrazovku, ze které lze zadávat obchodní příkazy, případně sledovat otevřené pozice.

    ibip_5.jpg

    Vše funguje zhruba tak, jak by si člověk představoval. Poměrně luxusní je možnost DOMu, ve kterém je možné zadávat příkazy včetně automatického stop-lossu a profit-targetu. Mobilní telefon jistě není prostředek pro aktivnější obchodování, ale otevření/uzavření pozice v trhu je přes toto prostředí velmi jednoduché:

    ibip_6.jpgibip_7.jpg

    Co je bohužel nepřijemné, je obchodování opcí. V platformě lze opce obchodovat akorát po jednotlivých opcích - resp. jsem nenašel možnost, jak zadávat komplexnější příkazy (vertikály, condory atd.).

    Informace o obchodech nalezneme v záložce Live Orders (aktivní příkazy) a Trades (historické příkazy):

    ibip_8.jpg

    Pod ikonou Portfolio je k dispozici přehled otevřených pozic. Tedy prostředí, se kterým bude mobilní obchodník pracovat asi nejčastěji:

    ibip_9.jpg

    Pod ikonou Account jsou k dispozici informace o stavu účtu - přehled o zůstatku, zablokovaných marginech atd.:

    ibip_10.jpg

    Prostřednictvím ikony Scanners je možné prohledávat trhy pomocí nadefinovaných pravidel. Ta se vybírají z předpřipravených šablon:

    ibip_11.jpg

    Aletry slouží k nastavení upozornění, která jsou zasílána e-mailem (SMS) stejně, jako v případě desktop aplikace:

    ibip_12.jpgibip_13.jpg

    Shrnutí

    Věřím, že dnešní představení pomohlo všem, kteří se potřebují v oblasti mobilního tradingu zorientovat. Aplikace InteractiveBrokers je z mého pohledu velmi dobře použitelná pro obchodování klasických futures nebo akcií. Slabinu vidím v obchodování opcí a také ve stylu zobrazování grafů – zde jde skutečně využití jen v případě „nouze“.

    Tímto jsem představil obě aplikace, které sám používám. Je ale zřejmé, že existuje řada dalších platforem a brokerů. Pokud máte zájem představit mobilní prostředí svého brokera/platformy formou podobného článku, ozvěte se mi prosím na e-mail petr@financnik.cz a velmi rádi se s vámi na přípravě podobného článku domluvíme.

    30.6.2010

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Využití časovaných příkazů v Interactive Brokers pro jednoduchou automatizaci

    Časované příkazy v platformě Interactive Brokers (IB) představují velmi užitečný nástroj pro všechny, kteří chtějí provádět komplexnější systematické obchody, ale nechtějí, nebo nemohou mít neustále zapnutou obchodní platformu. Místo toho můžete příkazy zadat tak, aby byly spravovány přímo na serverech Interactive Brokers. Tím podstatně snižujete riziko technických výpadků a zároveň si můžete definovat přesné podmínky a časy, kdy se mají pozice otevřít nebo zavřít.
    V tomto článku si představíme několik nejběžnějších typů tzv. „časovaných příkazů“ (timed orders), které sami na Finančníkovi používáme a které vám pomohou např. vstoupit na trh přesně po otevření, uzavřít všechny pozice na konci seance nebo obsluhovat strategii, která pracuje pouze v určitém čase během dne. Společně se podíváme na to, jak tyto příkazy používat a jak je prakticky využít i v pokročilejších strategiích typu intradenní breakout.
    Obsah
    Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy Good After Time/Date (GAT) Good Til Canceled (GTC) Good Til Date/Time (GTD) OPG – Market-on-Open (MOO) a Limit-on-Open (LOO) MOC – Market on Close LOC – Limit on Close Bracket Orders a OCO/OCA Využití časovaných příkazů k automatizaci obchodování Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy
    Začněme netradičně od konce. Popis jednotlivých typů příkazů může znít nudně až do chvíle, než si člověk uvědomí možnosti praktické aplikace.
    Časované příkazy s příslušnými OCO a OCA vazbami lze reálně dobře použít pro obsloužení i kompletních intradenních strategií. Sám tuto funkcionalitu používám při obchodování Trading Room intradenního breakoutu.
    Takovou strategii lze obchodovat manuálně s tím, že po otevření trhů stačí vytvořit příslušný komplexní příkaz z níže popsaných příkazů a jsem pro daný den hotový. Ručně lze obchodovat jeden trh - v případě intradenního breakoutu můžete pozornost zaměřit na futures Bitcoinu, který není tak efektivní  jako ostatní trhy. Viz MBT futures coby jeden z nejlepších intradenních trhů pro malé účty?
    Pokud začnete obchodovat více trhů najednou, jako to děláme v rámci tradingu na Finančníkovi, může ale takové zadávání být zbytečně časově náročné. A jako vždy, i zde si můžeme věci výrazně zjednodušit.
    V rámci ročního předplatného Trading Room jsem nyní pro všechny členy nasdílel svůj skript, který na začátku dne vytvoří komplexní časované breakout příkazy zcela sám. V praxi takový skript dobře demonstruje, jak je možné efektivně časované příkazy v Interactive Brokers skládat dohromady. Podívejte se, jak to vypadá v praxi:

    A nyní podrobně k samostatný použitým typům příkazů:
    Good After Time/Date (GAT)
    Co je GAT?
    Good After Time (nebo Good After Date) je příkaz, který se stane aktivním až po určitém nadefinovaném čase a datu. Dokud tento okamžik nenastane, příkaz na serverech Interactive Brokers existuje, ale je v neaktivním (čekajícím) stavu. Ve chvíli, kdy dojde k danému okamžiku, se příkaz přepne do aktivního režimu a začne se chovat standardně podle typu (Limit, Market, Stop, Stop-Limit atd.).
    Kdy GAT využít?
    Intraday logika: Pokud například chcete vstoupit do obchodu až v 15:00 místního času, můžete zadat příkaz v klidu ráno s parametrem GAT, nastavit ho třeba na 14:59:59 a veškerou odpovědnost už nechat na serveru IB. Výstup v určitý čas: GAT příkaz je také vhodný pro výstupy z pozic. Ty lze zadávat jako podmíněné příkazy (aktivní jen v momentě, kdy se vyplnil vstupní příkaz) s časováním například na konci dne. Můžeme nastavit GAT například pro příkaz typu MKT (market). Takový automaticky uzavře pozici v trhu v nastavený čas. Good Til Canceled (GTC)
    Co je GTC?
    Good Til Canceled označuje příkaz, který zůstává v platnosti do okamžiku, než ho sami aktivně zrušíte. Na rozdíl od běžného denního příkazu (DAY), který na konci obchodní seance expiruje, GTC příkaz přetrvá i přes noc a je aktivní teoreticky neomezeně dlouho. Obvykle má Interactive Brokers nastavenou maximální platnost GTC kolem 90 dnů (může se mírně lišit dle regulací a typu produktu), ale obecně se jedná o „dlouhodobý“ příkaz.
    Kdy GTC využít?
    Dlouhodobé pozice: Pokud například chcete umístit nákupní limitní příkaz na akcii a čekat na vyplnění ceny, která může přijít až za několik týdnů, GTC vám zaručí, že příkaz zůstane aktivní i po zavření trhu každý den. Stop-Lossy a Profit Targety: V systematickém obchodování je velmi běžné zadat GTC příkaz jako ochranný Stop-Loss nebo Profit Target. Nemusíte se starat o to, aby příkaz „přežil“ přes noc a bylo by třeba jej další den zadávat znovu. Good Til Date/Time (GTD)
    Co je GTD?
    Good Til Date/Time je příkaz velmi podobný GTC, ovšem s tím rozdílem, že příkaz je platný pouze do konkrétního data či času, který si sami určíte. Pokud do daného okamžiku nedojde k vyplnění příkazu, příkaz automaticky expiruje a stornuje se.
    Kdy GTD využít?
    Chcete mít kontrolu nad platností: Pokud víte, že máte strategii, která má smysl jen například během dvou dnů, a potom se trh posune jinam, je GTD ideální. Časování intradenních vstupů: GTD se dá dobře použít pro intradenní strategie. Pokud obchodujete například breakouty, patrně budete chtít vstupovat jen určitou dobu po otevření trhu. To přesně lze nastavit skrz GTD. Příkaz můžeme použít například tak, že se zruší, pokud ke vstupu nedojde do hodiny po otevření trhů. OPG – Market-on-Open (MOO) a Limit-on-Open (LOO)
    Co je OPG?
    OPG (z anglického „Open Price Guarantee“ či obecněji „At the Open“) je typ příkazu, který je určen výhradně k provedení na otevření trhu. S OPG příkazem IB sdělujete, že chcete vstoupit nebo vystoupit hned na začátku obchodní seance.
    MOO (Market-on-Open): Příkaz, který se exekvuje na tržní otevření za otevírací cenu. Jde de facto o časování MKT příkazu po otevření trhů. Jelikož ve většině trhů na americké burze neexistuje otevírací aukce, je jeho použití prakticky shodné s posláním MKT příkazu omezeného jen na hlavní seanci (takový příkaz bude také automaticky exekvován u Interactive Brokers až po otevření trhů). LOO (Limit-on-Open): Obdoba s Limitní cenou – příkaz se provede na otevření, ovšem pouze pokud lze dodržet zadanou limitní cenu (či lepší). Kdy OPG využít?
    Strategie založené na otevírací ceně: Pokud vaše strategie říká, že vstupujete přesně na open (např. proto, že backtest ukázal na nejlepší parametry vstupu), MOO/LOO je jasná volba. Pro nastavení v TWS zvolíte u typu příkazu „MKT“ (nebo „LMT“) a jako „Time in Force“ zvolíte OPG. Pokud chcete limitní cenu, zadáte ji do pole LMT Price a ponecháte Time in Force = OPG.
    MOC – Market on Close
    Co je MOC?
    MOC (Market on Close) je obdoba Market on Open, ale pro konec obchodní seance. Pomocí MOC příkazu IB ví, že chcete svou pozici uzavřít (nebo otevřít, ale standardně se MOC používá spíše k uzavírání) právě za závěrečnou cenu daného trhu.
    MOC příkazy dávají velký smysl při obchodování například akcií, kde existují uzavírací aukce. Reálně tak získáme plnění shodné s hodnotou, kterou vidíme jako uzavírací cenu na denních grafech.
    Kdy MOC využít?
    Zajištění uzavření pozic před koncem seance: Obchodníci, kteří přes noc nechtějí držet otevřené pozice, ale zároveň nemají kapacitu sledovat trh až do close, použijí MOC. LOC – Limit on Close
    Co je LOC?
    LOC (Limit on Close) funguje velmi podobně jako MOC, ale přidáváte limitní cenu. Znamená to, že pokud není možné při zavření trhu tuto limitní cenu (nebo lepší) dosáhnout, příkaz se exekvovat nebude. V praxi to často znamená, že pokud je limitní cena příliš mimo závěrečnou cenu, příkaz se neuskuteční.
    Kdy LOC využít?
    Přesněji definované výstupy: MOC se provede, i pokud závěrečná cena bude horší, než jste čekali. Pokud chcete mít kontrolu nad tím, že prodáte jenom nad určitou cenou (nebo nakoupíte jen pod určitou cenou), je LOC vhodnější. Bracket Orders a OCO/OCA
    Co jsou Bracket Orders?
    Všechny příkazy, i ty s časováním, lze u Interactive Brokers kombinovat do „sad příkazů“, kterým se říká bracket. V rámci bracket příkazu lze pak nastavovat závislosti – například že se Stop-Loss aktivuje až po vyplnění vstupního příkazu, že se Profit Target zruší po zasažení Stop-Lossu a podobně.
    Typicky bracket příkaz představuje sadu tří příkazů:
    Vstupní příkaz – může být typu Market, Limit, Stop atd. Profit Target – typicky Limit, který se aktivuje automaticky po vyplnění vstupního příkazu. Stop-Loss – ochranný příkaz, který se taktéž aktivuje po vyplnění vstupního příkazu. Aby bracket příkazy fungovaly jak mají, lze mezi příkazy definovat vazby:
    OCO (One Cancels the Other): Příkazy ve skupině OCO se vzájemně ruší. Typické využití je právě pro Profit Target a Stop-Loss – jakmile jeden z nich dojde k naplnění, druhý se ruší. OCA (One Cancels All): Podobný koncept, ale může se jednat o skupinu více příkazů najednou. Kdy tyto příkazy využít?
    Komplexní řízení pozice: Pokud máme přesně daný vstup, Profit Target a Stop-Loss, je užitečné mít vše nastavené dopředu a nečekat na manuální zadávání. Jde tedy o praktickou formu „poloviční automatizace“ – zadáme veškeré podmínky najednou a zbytek řeší Interactive Brokers samo (dokonce i přes noc a v době, kdy máme platformu vypnutou). Využití časovaných příkazů k automatizaci obchodování
    Všechny výše uvedené typy příkazů lze kombinovat a vytvářet tak opravdu sofistikované scénáře. Jelikož jsou všechny zmíněné příkazy a vazby uloženy přímo na serverech Interactive Brokers, není nutné, abychom po zadání příkazů měli zapnutý počítač nebo platformu Interactive Brokers. To přináší obrovské výhody:
    Eliminace technických problémů: Pokud během dne spadne internet, počítač či VPS server, příkazy zadané jako GAT, GTC, GTD, OCO, OCA, OPG, MOC nebo LOC zůstávají „v bezpečí“ na serverech IB. Možnost definovat časové strategie bez nutnosti běžících skriptů: Dopředu můžeme nastavit logiku typu „v 9:30 (open) vstoupím do pozice, v 10:15 chci aktivovat Stop-Loss, a pokud se do 15:00 pozice nedostane do zisku, vystupuji MOC“. Jednoduché obsloužení více trhů najednou: Při obchodování více trhů může být manuální sledování a zadávání příkazů náročné. S časovanými příkazy to lze zvládnout mnohem přehledněji a s menší chybovostí. Závěr
    Časované příkazy v Interactive Brokers (GAT, GTC, GTD, OCO, Bracket Orders, OPG, MOC, LOC a jejich různé kombinace) umožňují velmi efektivně a přitom poměrně jednoduše automatizovat i pokročilejší obchodní strategie. Jejich hlavní přínos je v tom, že jakmile příkaz jednou odešlete na server IB, není nutné udržovat stabilní připojení nebo mít neustále puštěnou obchodní platformu. To je klíčové pro každého, kdo si chce s klidnou hlavou nastavit své obchodní příkazy předem a poté se spolehnout, že obchod proběhne podle plánu.

    Exekuce opcí v Interactive Brokers pomocí API

    V tomto článku na Finančníkovi popisuji důvody, proč se zajímám o obchodování breakoutů skrz opce. Technicky to přitom není příliš náročné. V dnešním tutoriálu ukazují základní kostru "jak na to".

    Celý tutoriál naleznete v TechLabu zde.

    Sierra Chart a obchodování u Interactive Brokers s daty od IQFeed

    Stále dostávám dotazy, jak používat najednou program Sierra Chart s brokerem Interactive Brokers a daty od IQFeed. Zde je konkrétní, aktualizovaný návod krok za krokem, jehož výsledkem je integrace IQFeed dat a obchodování z grafů do Interactive Brokers.
    Osobně jsem stále větším příznivce programu Sierra Chart pro jeho vysokou flexibilitu, rychlost a robustnost. Pravdou však zůstává, že to vše je vykoupeno na dnešní dobu občas trochu neintuitivním ovládáním, na které si uživatel musí zvyknout. Některé věci se v programu prostě dělají jinak, než byste čekali. Nicméně jakmile objevíte „jak na to“ zjistíte, že v programu lze najednou dělat často mnohem více, než v jiných sw podobné kategorie a navíc za zlomek jejich ceny.
    Jednou takovou kapitolou je současná práce s různými datafeedy a brokery. Standardně se připojení k datafeedu/brokeru nastavuje v programu v okně Global Settings > Data/Trade Service Settings. Ovšem zde je možnost vybrat jen jediného poskytovala dat. Co když však chcete využívat pro zobrazování jiná data, než na kterých budete obchodovat? Například zobrazovat grafy s pomocí dat od IQFeed, ale příkazy posílat k Interactive Brokers?
    Tutoriál pro nastavení současného propojení Sierra Chart s IQFeed a Interactive Brokers
    Řekněme, že budete chtít využívat program Sierra Chart způsobem, jakým s ním pracuji já - budete chtít do programu získávat data z nějakého externího datafeedu (osobně pracuji s IQFeed, někdo může chtít pracovat s bezplatnými daty od nějakého dalšího brokera atd) a obchodovat u brokera Interactive Brokers.
    Krok 1: Instalace dvou kopií Sierra Chart na jednom počítači
    Program Sierra Chart je možné instalovat na počítač v několika současných instalacích, které lze spouštět najednou a různě propojovat. Právě této vlastnosti se používá pro náš úkol. Standardně se Sierra Chart instaluje do adresáře SierraChart na disku C. Budete-li chtít instalovat další kopii programu, spusťte klasicky instalaci a jako cílový adresář zvolte jiný – např. SierraChart2. Po instalaci budete mít na ploše dvě ikony, kde každá spustí jinou instalaci programu. Jednotlivé instalace jsou na sobě nezávislé – tj. je třeba je nezávisle nastavit a taky průběžně upgradovat.
    Jedna instalace programu se v našem případě bude starat o stahování dat (tj. propojení s první datafeedem), druhá bude komunikovat s brokerem (v našem případě Interactive Brokes). Podle potřeb můžete pracovat na jednom počítači s libovolným počtem instalací programu Sierra Chart.
    Krok 2: Nastavení Sierra Chart pro data z IQFeed
    Spusťte první kopii Sierra Chart (dále Sierra Chart A) a nastavte ji pro stahování dat z vašeho datafeedu (u mě to znamená nastavení v Global Settings > Data/Trade Settings zvolení datafeedu DTN IQFeed s tím, že je samozřejmě možné vybrat kterýkoliv jiný z množství datafeedů, které SierraChart podporuje):

    Otevřete v Sierra Chart A grafy, se kterými budete pracovat. Může jít například o akciové indexy ES, FESX a DAX. Jelikož pracujeme s daty od IQFeed, můžeme rovnou načítat kontinuální kontraktní měsíce - tj. symboly @ES#, EX#, XG#.
    V Sierra Chart A nebudeme s grafy pracovat - jde jen o pomocnou instalaci, která se stará o načítání dat z IQFeed. Tj. grafy nemusí být jakkoliv naformátované. Stačí, když jsou zobrazené a aktualizované (tj. Sierra Chart musí být připojena k IQFeed). Jelikož stejnou konstelaci budete pravděpodobně otevírat často, doporučuji grafy uložit jako Chartbook. Chcete-li věci co nejvíce automatizovat, můžete si nastavit, aby se daný Chartbook automaticky otevřel při spuštění Sierra Chart. Konkrétně pro to slouží volba Global Settings > General Settings, kde si daný charbook vyberte mezi Files To Open On Startup:

    Budete-li mít v nastavení datového zdroje (Global Settings > Data/Trade Service Settings)zaškrtnutou volbu Connect on Program Startup, pak jediné co musíte pro spuštění dat z IQFeed udělat, je spustit tuto instalaci Sierra Chart.
    Krok 3: Nastavení Sierra Chart pro obchodování skrz Interactive Brokers
    Spusťte druhou kopii Sierra Chart, ze které chcete obchodovat (dále Sierra Chart B). V Global Settings > Data/Trade Settings nastavte druhý datafeed, v rámci kterého budete exekuovat příkazy (v mém případě Interactive Brokers):

    Propojte grafy mezi Sierra Chart A a B. Provádí se to přes volbu File > Open Remote Chart Data File (v instalaci Sierra Chart B - tj. v té napojené na Interactive Brokers) s tím, že volba otevře okno obsahující výběr trhů spuštěných v Sierra Chart A:

    Po jednom vyberte trhy, které chcete zobrazit v Sierra Chart B.
    Důležité!! Jelikož jednotlivé datafeedy pracují s různými označeními trhů, je nutné vždy ještě vyplnit správný ticker pro datafeed v programu Sierra Chart B (u trhů na kterých budeme obchodovat). Klikněte na graf a zvolte F5 (nebo Chart > Chart Settings). V záložce Main Settings je pak nutné vyplnit správný ticker pro použitý druhý datafeed do políčka Alternate Real-Time Update Symbol:

    Na screenshotu je vidět, že v poli Symbol mám uvedeno @ES# což je ticker pracující s datafeedem IQFeed (toto se automaticky načte z instalace Sierra Chart A). Do pole Alternate Real-Time Update Symbol jsem však musel doplnit ES-201209-GLOBEX, což je ticker pro aktuální kontrakt ES obchodovaný přes Interactive Brokers).
    Pochopitelně, že celé nastavení si poté opět uložíme jako hotový ChartBook a při příštím otevření Sierra Chart bude již vše připraveno.
    Krok 4: Obchodování ze Sierra Chart
    Následně se stačí připojit v Sierra Chart B k druhému datafeedu (F11 nebo File > Connect to Data Feed) a můžeme z programu Sierra Chart zadávat příkazy k danému brokerovi s tím, že data pro zobrazování grafů jsou použita z jiného datafeedu nebo od jiného brokera. Toto nastavení osobně používám z důvodu, že pro některé své studie používám ticková data, která nejsou u IB dostupná (IB poskytuje pouze tzv. snapshot data). Jiné využití může být pro obchodníky, kteří mají účet u několika brokerů a mohou tímto způsobem elegantně kombinovat několik datafeedů. Pochopitelně, že tato funkce je v menší nebo větší míře dostupná i u jiných programů (i když např. v případě NinjaTraderu je třeba ji v případě kombinace různých brokerů zaplatit skrz tzv. multibroker licenci a možnosti nejsou tak rozsáhlé jako u Sierry).
    V praxi tedy pracuji pouze s instalací "Sierra Chart B", ve které si nastavuji grafy a zadávám příkazy. Instalace "Sierra Chart A" běží v pozadí jen jako proces a samozřejmě je zcela minimalizovaná.
    Tutoriál pro obchodování z grafů z programu Sierra Chart naleznete na Finančníkovi v článku Obchodování z grafů v Sierra Chart.
×
×
  • Vytvořit...