Andreas Clenow: Štěstí nepřijde samo, je třeba mu jít naproti
V rámci newyorského QuantConu jsme využili příležitost a vyzpovídali Andrease Clenowa. Úspěšného tradera a především managera středně velkého švýcarského fondu. Ten spravuje devítimístný kapitál z části s pomocí modelů, které Andreas otevřeně popsal ve svých dvou publikovaných knihách zaměřených jak na obchodování futures, tak akcií.
Andreas Clenow
|
Knihy Andresa Clenowa patří k mým oblíbeným. Už jen z důvodu, že se věnují základním a dlouhodobě funkčním principům burzovního obchodování – trend followingu ve futures (kniha Following the Trend, diversified Managed Futures Trading, kterou jsem recenzoval zde) a momentum obchodování akcií (Stocks on the Move: Beating the Market with Hedge Fund Momentum Strategies, kterou jsem na Finančníkovi několikrát zmínil).
Andreas může jako trader poskytnout mnoho inspirace. Pochází z malého švédského farmářského městečka a sám se postupně vypracoval k řízení vlastního fondu spravujícího ve Švýcarsku devítimístný kapitál. Z části pomocí systematických systémů využívajících principy popsané v jeho knihách. Jsem tak moc rád, že jsem měl možnost se s Andreasem nedávno potkat v New Yorku a popovídat si o jeho náhledu na obchodování. Přesto, že jak sám Andreas říká, jeho nejmenší účet se kterým kdy obchodoval futures, byl cca 35 milonů dolarů. Je tak zřejmé, že jeho pohled na některé aspekty tradingu je zcela jiný než pohled běžného retailového obchodníka. Což je ale myslím na celém rozhovoru právě velmi zajímavé a inspirující.
Dobrý den Andreasi, pojďme rovnou k otázkám o obchodování. Vaše první kniha byla zaměřena na trend following. Vím také, že spravujete svůj vlastní fond. Používáte v něm strategie popisované v knize?
Pochopitelně, že bych nikdy nepopisoval naprosto přesně způsob, jakým obchoduji. Neznamená to, že by strategie, které používám byly horší nebo lepší. Cíleně jsem ale v knize popisoval modely, které mohou být snadno vysvětlené a fungují dobře jako učební pomůcky. Snažím se také být ve výkladu velmi realistický a zodpovědný. Neříkám – zde jsou modely, které vám vydělají miliony. Raději říkám – toto jsou principy, ze kterých se můžete dobře učit. Jde o realistický náhled na to, jak náš business skutečně funguje včetně vysvětlení, proč tomu tak je.
Realita je navíc taková, že každý bude pracovat s trochu jinými pravidly a systémy. Výraznou část profitů lze ale zachytit s velmi jednoduchými nástroji a přístupy. Všem profesionálům je toto zřejmé – ostatně kolika cestami lze provádět trend following? Jde prostě o to jen nějak zachytit trendy. Rozdíly tak nevytvářejí pravidla systémů jako spíše různé alokace kapitálu a použitý timeframe.
Ve svém fondu používáte tedy trend followingové strategie?
Fond, který spravuji je střední velikosti a uzavřený. Spravujeme v něm kapitál mnoha různými způsoby. Jsme hodně diverzifikovaní – od obchodování až po realitní činnost. Systematické obchodování je jen jedna ze základních součástí, byť jde o oblast, která je mi blízká a ze které pocházím. A v rámci této části máme několik účtů, na kterých obchodujeme právě trend following strategie v nejčistší podobě.
Jaké výsledky lze očekávat od trend following strategií?
Je zřejmé, že ryzí trend following je závislý na trendech. Má tak období, kdy se mu daří velmi dobře a pak i delší období stagnací. Určitě je tak dobré zaměřit se na kombinaci různých modelů a timeframe. Co je realisticky očekávatelný výsledek? V minulosti to bylo cca 15-20 % ročně. Řekl bych, že není realistické mířit na průměrné výsledky vyšší než 20 % ročně. Když mi někdo povídá o dlouhodobých průměrných zhodnoceních 30, 50 nebo 100 %, tak to nemohu brát vážně.
Realisticky – pokud dokážete dlouhodobě průměrně hodnotit kapitál 15-18 % ročně, tak jste jedni z těch nejlepších portfolio managerů. Pokud dosahujete dlouhodobě sharpe ratio 0,85-0,95, tak jste velmi, velmi dobří. Dlouhodobé sharpe ratio 2 je řekněme možné, ale velmi nepravděpodobné. Dlouhodobé sharpe ratio 4-5 je pouhá iluze. Samozřejmě, můžete mít krátkodobě velmi vysoké sharpe ratio. V praxi to ale znamená, že vaše strategie má tzv. negativní skew. Přirovnal bych to ke sbírání drobáků před parním válcem. Většinu času budete mít krásně vysokou úspěšnost, minimální drawdowny až do dne, kdy vás válec přejede. Podobné strategie mají vysoké sharpe ratio, ale to netrvá věčně.
Můj náhled je v rozporu s tím, co je běžně prezentováno „veřejnosti“ ve smyslu zhodnocení, která jsou možná. Ale realita taková není. Občas mi lidé posílají dlouhodobé backtesty strategií s průměrnou roční ziskovostí 50 % a drawdownem 5 %. V takovém případě jsou možná se 100% jistotou jen tři vysvětlení:
- Jsou to výsledky začátečníků, kteří dělají nevědomky chyby.
- Je to cílený podvod od samého začátku.
- Jde o setkání s někým disponujícím tak výjimečnými schopnostmi, že se dosud na zemi ještě neobjevily.
Nejpravděpodobnější vysvětlení tak je, že jde o výsledky někoho, kdo udělal ve vývoji strategie nějakou chybu. Jedna z těch možností to ale musí být.
Ve svých knihách a článcích se snažím co nejlépe vysvětlit, co je v tomto businessu realistické. Pokud se nikomu ještě prokazatelně opravdu dlouhodobě nedařilo hodnotit větší peníze o více než 30 % ročně, tak nerozumím tomu, že si tolik lidí myslí, že může mít výrazně lepší výsledky.
Naprosto souhlasím. Nicméně problém mnoha lidí je, že nemají příliš vysoké účty a mají ideu, že z daných prostředků dokáží vyžít.
To je otázka velmi blízká tématu, o kterém jsem hovořil na QuantConu. Moje hlavní myšlenka je taková, že sen fulltime tradingu s malým kapitálem mi nedává smysl. Obchodníci v takovém případě čelí hned několika problémům. Předně – výdělky budou generovat jen z kapitálu, se kterým obchodují. Průběžně tak musí brát kapitál ze svého účtu. Za prvé tak přicházejí o ohromnou výhodu složeného úročení. Co je ale důležitější – pokud je člověk závislý na příjmech z tradingu, musí více riskovat, protože daný příjem potřebuje. Řekněme, že obchodujete s kapitálem 100K USD a první rok vyděláte dobrých 40 %. To je velmi dobrý výsledek, ale samozřejmě každý občas může dosáhnout podobného zhodnocení (ale nikoliv jako dlouhodobý průměr pochopitelně). To tedy znamená zisk 40K USD. Nevím, ve většině zemí se s podobným ročním příjmem žít nedá. Rozhodně ne zde v New Yorku nebo v Zurichu. Ale řekněme, že budete žít na místě, kde podobný zisk stačí. A omlouvám se – sám bydlím ve velmi drahém městě, je pravděpodobné, že v České republice bude podobná částka pro život dostatečná. Pointa je nicméně následující – jelikož jste si daných 40K USD z účtu vybrali, budete mít na účtu příští rok zase původních 100K USD. A tento rok třeba ztratíte 20 %. Nejen, že jste tak nic nevydělali, ale váš účet je nyní 80K USD, a pro dosažení nějakých rozumných příjmů tak budete muset riskovat ještě více než s původním kapitálem.
Jaký je tedy v tradingu z Vašeho pohledu smysluplný přístup?
Co říkám je, že je lepší vzít původních 100K USD a přidat k nim další peníze jiných lidí. Mířit na nižší volatilitu účtu. To znamená sice nižší zhodnocení, ale také nižší drawdowny. Taková výkonnost se mnohem lépe prodává a získává se na ní další kapitál. Jde také o výrazně zodpovědnější přístup k obchodování. Obchodník tak rázem získává stabilní příjem prostřednictvím procentuálního poplatku, který se běžně za správu peněz účtuje. Mizí tak potřeba vydělávat peníze za každou cenu, což vede ke zmíněnému neadekvátnímu riskování. Právě honba za vysokými zhodnoceními je to, co tradery zabíjí.
Máte nějaká konkrétní doporučení pro obchodníky, kteří hledají další kapitál ke správě?
V prví řadě je pro to skutečně třeba začít něco dělat. Štěstí nepřichází samo, je třeba mu jít naproti. Pokud obchodník sedí jen doma a obchoduje si svůj malý účet, tak ho pochopitelně nikdo s nabídkou velkého kapitálu neosloví.
Ale předtím, než se rozhodnete případně oslovovat subjekty, které by vám potenciálně mohly poskytnout kapitál ke správě, je třeba si udělat důkladnou přípravu [pozn. redakce: kromě studia příslušného právního rámce, který je v každé zemi jiný a pochopitelně jsme jej na rozhovoru neřešili]
V prvním kroku je třeba se skutečně ujistit, že strategie je realistická. Investoři nechtějí vidět strategie se sharpe ratio 15. Každý má ztráty. Vítejte do reality a zapomeňte na romantické knihy o obchodování, které jste možná četli.
Každá investovatelná strategie musí být vysvětlitelná. Většina retailových obchodníků má představu, že se systémy pronajímají jako naprosté black boxy. Tak už to dnes vůbec nefunguje. Nemůžete přijít za potenciálním klientem a říct mu „vytvořil jsem geniální strategii, ale nemohu vám o ní nic povědět – jen se podívejte na výsledky“. Takto to některým správcům kapitálu procházelo před 20 nebo 30 lety. Dnes to tak nefunguje. Pokud dnes nedokážete vysvětlit odkud se ve vaší strategii reálně berou zisky, jaký tržní princip stojí za rostoucí equity, pravděpodobně nemá systém žádnou prediktivní hodnotu. A dnešní investoři toto vědí a nikdo do vás nebude investovat peníze, pokud nevíte, co děláte a proč.
Musíte tedy dobře chápat to, co obchodujete. A s velkou pravděpodobností vaše strategie, ať je jakákoliv, patrně nebude unikátní. Lidé toto nechtějí slyšet. Ale většina systémů je variací něčeho, což již bylo vytvořeno dříve (snad lepší variací). Je tak potřeba identifikovat, co je tak skutečný základ, který obchodujete (a pokud to nedokážete, je to problém). Najděte další obchodníky, kteří obchodují podobným stylem jako vaše strategie a studujte jejich výkonnost a způsob, jak nabírají investiční kapitál. Studujte jejich marketingové materiály, z toho se lze mnohému naučit.
Pro mnoho obchodníků je myšlenka správy většího kapitálu hodně vzdálená. Určitě se s tím setkáváte při komunikaci se čtenáři Vašich knih. Jaké jsou Vaše rady pro běžné retailové obchodníky, kteří by se chtěli naplno živit správou kapitálu a systematickým obchodováním?
Krok číslo jedna je upravit své myšlení. Začněte přemýšlet o vyšších cílech. Jistě, můžete říct, že to nejde. A samozřejmě, že se to pak v takovém případě nestane, protože jste celý koncept již zavrhli na samém začátku. Podívejte se na to z jiného pohledu. Sám jsem z malého farmářského městečka ve Švédsku. Co dnes dělám? Řídím v Zurichu fond spravující středně velký kapitál. A rozhodně nemohu říct, že bych byl nejlepší na světě. Jsem dostatečně dobrý? Pravděpodobně. Stejně tak ale spousta dalších lidí. Skutečně jde hlavně o myšlení. Můžete se vzdát dopředu a žít jen se svými výmluvami. Taková typická je například „nevím, jak najít investora“. To ale neví nikdo. Je jednoduše potřeba někde začít. Ale pochopitelně je důležité vyhnout se zcela chybným cestám, protože ty mohou člověka zbytečně popálit.
Podívejte se na to z mé pozice, kdy mě hodně lidí oslovuje kvůli kapitálu, který by nám rádi spravovali. Přitom krok, kterým začnou je, že mě požádají o propojení na Linkedin. Pár lidí mě pak začne spamovat nějakými svými informacemi. A z toho nikdy žádný vztah nevznikne. Váš cíl by neměl být prodávat, ale nejprve navázat s profesionály kontakt a konverzaci. A samozřejmě nejrozumnější je obracet se zprvu například na bonitní kontakty ve svém okolí, se kterými je možnost navázání kontaktu a získání jejich důvěry vyšší.
Vaše knihy jsou o systematickém obchodování, tedy s použitím algoritmů. Jaké technologie pro vytváření systémů používáte a považujete se za programátora?
Nemám v oblasti programování žádné formální vzdělání, ale nějakou formou se mu věnuji prakticky od svých deseti let. Pokud porovnáte mé kódy s prací profesionálních programátorů, budou vypadat směšně. Ale ano, považuji se za pragmatického programátora, který umí svým kódem vyřešit to, co potřebuje. Nicméně určitě se nepovažuji za profesionálního programátora.
Můj pohled je takový, že pokud se chcete věnovat systematickému obchodování, musíte se naučit programovat. Donedávna jsem doporučoval lidem bez znalosti programování, aby se učili C#. Poslední dobou jsem ale svůj pohled přehodnotil a dnes bych doporučil: Pokud nemáte dobrý důvod učit se konkrétní programovací jazyk, naučte se Python. Sám jsem jej začal v poslední době také naplno využívat a plánuji migrovat naše interní řešení psané v C# právě do Pythonu, kde se řada úkolů řeší opravdu jednoduše. Mimochodem, v tomto příspěvku na svém blogu jsem připravil i Python verzi kódu ze své knihy Stock On The Move určenou pro platformu Quantopian. Tu vnímám jako velmi dobrý nástroj pro retail obchodníky už jen z principu, že je zde vše zadarmo, a to včetně dat.
A pokud to není příliš interní otázka. Jaký software používáte pro řízení systematických strategií v rámci svého fondu?
V tuto chvíli používáme hodně upravený Right Edge. Ten jsme zvolili z důvodu, že je hodně modifikovatelný. Verze se kterou pracujeme se dnes opravdu hodně liší od RightEdge, který je standardně prodáván.
Vaše druhá kniha se týká momenta při obchodování akcií. Věnujete se této strategii také v rámci svého fondu?
Ano, obchodujeme různé strategie a momentum k nim určitě patří. Ostatně jde o jeden z mála tržních principů, na kterém se všichni shodnou, že funguje a generuje peníze.
Vraťme se na závěr našeho rozhovoru k možnostem běžných traderů, kteří třeba zatím nedisponují velkým kapitálem. A také ani zkušenostmi a výsledky. Co byste jim doporučil?
S menším kapitálem bych se určitě věnoval akciím, které jej tolik nevyžadují. A evropští obchodníci mají ohromnou výhodu ve využívání CFDs, se kterými lze obchodovat i zlomky hodnoty futures kontraktů. Samozřejmě, že v této oblasti musíte být extrémně opatrní a udělat si odpovídající výzkum, abyste neskončili u špatného brokera. Je navíc třeba chápat, že s brokery je možné vyjednávat a je bezpochyby, že obchodovat podobné produkty je nutné s opravdu dobře nastavenými podmínkami u seriózního brokera.
Sám jsem coby „hobby projekt“ zkoušel obchodovat svůj diverzifikovaný futures trend following model právě s použitím CFDs na účtu s 20 000 dolary. A vše fungovalo poměrně dobře, takže jde určitě o potenciální cestu pro obchodníky s menším kapitálem.
Plus systém popisovaný v knize Stock on the Move je obchodovaný na akciích, kde je možné začít také s menším kapitálem.
Dalo by se Vaše doporučení shrnout i tak, že pokud nemáte zatím pro obchodování opravdu dostatečný kapitál a zkušeností, začněte s nějakou variací trend followingu a momentum strategií na levnějších trzích typu akcie a CFDs? Vytvářejte si postupně kredibilitu, výsledky a postupně získávejte důvěru potenciálních investorů a zvyšujte tak svůj kapitál?
Ano určitě. Moje první rada je: Neprodělejte své peníze. Obchodujte s cílem co nejmenší volatility na svém účtu. Mnoho začínajících obchodníků bude mít velké ztráty. Většina si to samozřejmě nemyslí, ale realita taková je. Pokud se vám za určité krátké období daří dosahovat velmi dobrých výsledků, měli byste být opatrní. Protože buď jste se stali za velmi krátkou dobu jedni z nejlepších obchodníků světa, nebo jste prostě měli štěstí. Neustále se ujišťujte, že reálně zvládnete inkasovat ztráty, které ke každé strategii patří. Z dlouhodobého pohledu mohou drawdowny dosahovat 2-3násobku průměrného ročního zhodnocení. Vím, že jde o další fakt, který lidé nechtějí slyšet, ale počítejte s takovou alternativou ve svém risk managementu. Plánujte zůstat v businessu po dlouhou dobu, nesnažte se vydělat hodně za krátkou dobu. Na to jsou vyšší šance v Las Vegas.
Celý business tradingu je o stabilních a dlouhodobých výsledcích. Pokud skutečně dokážete se škálovatelnou strategií vytvářet dlouhodobě každoročně 15% zhodnocení s přiměřenou volatilitou, tak dlouhodobě můžete vydělávat miliony dolarů. Pochopitelně s využitím adekvátního kapitálu, který ale za podobnými výsledky přijde.
Děkuji moc za rozhovor.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.
- 1