Americké indexy pro intradenní obchodování
V minulém článku jsme si podrobněji představili cestu, která vede k výběru trhu pro intradenní obchodování. Vyjmenovali jsme si několik skupin titulů, které se intradenně obchodují nejčastěji a zmínili jsme se, že sami obchodujeme intradenně americké komoditní kontrakty na akciové indexy.
Pojďme se na tuto skupinu trhů podívat podrobněji. Komoditních kontraktů na americké akciové indexy dnes existuje celá řada, z naprosté většiny se dnes však obchodují čtyři trhy, které si v článku představíme podrobněji.
E-MINI NASDAQ 100
Jeden z nejlevnějších komoditních kontraktů na akciové indexy má v platformách zkratku NQ. Cena trhu se odvíjí od indexu Nasdaq-100, který obsahuje 100 akcií největších technologických společností z různých oblastí (počítače, software, internet, telekomunikace, retail, biotechnologie) obchodovaných na americké akciové burze Nasdaq.
Plný bod trhu NQ má hodnotu 20 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,25 bodu, což představuje hodnotu 5 dolarů.
Kontrakt se obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-nasdaq-100.html
Trh NQ je často využíván mj. začínajícími intradenními obchodníky, kteří později chtějí přejít na trh ES. Výhodou trhu jsou nejméně volatilní pohyby , což v kombinaci s 5ti dolarovou hodnotu ticku umožňuje používat velmi malé stop-lossy v hodnotách několika málo desítek dolarů a NQ tak představuje jeden z finančně nejdostupnějších a nejméně riskantních trhů pro začínající intradenní tradery.
E-MINI DOW
Další velmi dostupný trh pro začínající intradenní tradery. E-mini Dow má v platformách zkratku YM a odvíjí se od indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA), o kterém můžete často slyšet také jako o Dow Jonesově indexu. DJIA je jedním z nejstarších tržních indexů a skládá se z 30 akcií nejvýznamnějších a nejvíce obchodovaných amerických společností (v průběhu času se složení portfolia indexu mění, aktuální strukturu můžete nalézt např. na www.djindexes.com)
Trh se velmi snadno počítá – pohybuje se po plných bodech, přičemž jeden plný bod má hodnotu 5ti dolarů. YM je tak stále velmi levným trhem, pohyby má však výraznější než NQ – tj. lze realizovat větší profity, ale většinou je třeba pracovat s trochu větším stop-lossem (toto se však v průběhu času mění). Na druhou stranu jde o trh, který má nižší likviditu než NQ a většina obchodníků tak tento trh po čase přestane obchodovat díky horšímu plnění při větším počtu příkazů (z pohledů začínajícího obchodníka s jedním kontraktem však toto nepředstavuje podstatný limit).
Trh se opět obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-dow_contract_specifications.html
E-MINI S&P 500
Nejvíce intradenně obchodovaným komoditním kontraktem na akciové indexy je bezpochyby E-mini S&P 500, který v obchodních platformách naleznete pod zkratkou ES. Ceny trhu se odvíjí od cen patrně nejvýznamnějšího a nejsledovanějšího akciového indexu S&P 500. Ten je počítán z cen 500 akcií největších společností aktivně obchodovaných v USA jak na burze Nasdaq, tak na burze New York Stock Exchange.
Hodnota plného bodu trhu ES je 50 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,25 bodu, což představuje hodnotu 12,50 dolarů. Trh je tak nejdražší ze všech čtyř představovaných akciových indexů. Jeho specifikem je obrovská likvidita, v trhu není problém obchodovat desítky, často i stovky kontraktů najednou. Proto ES přitahuje především profesionální obchodníky s velkými účty.
Trh lze obchodovat i s menšími stop-lossy (běžně obchoduji do stop-lossu 100 dolarů), nicméně je třeba počítat s tím, že díky vyšší hodnotě ticku je určen spíše pro zkušenější obchodníky.
Trh se opět obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-sandp500_contract_specifications.html
E-mini Russell 2000
Nejvíce diskutovaný trh v poslední době, který koncem roku 2008 přešel z jedné burzy na jinou, a podstatně se tak změnila jeho charakteristika. Do zářijového kontraktního měsíce 2008 (včetně) byl trh obchodován pod zkratkou ER2, poté jej v platformách naleznete pod zkratkou TF.
E-mini Russell 2000 je komoditní kontrakt postavený na akciovém indexu Russell 2000, který je počítaný z cen 2000 akcií menších společností. Tím se Russell liší od ostatních zde zmiňovaných indexů, které jsou vesměs počítány z cen těch nejvýznamnějších akcií největších společností.
Hodnota plného bodu trhu TF je 100 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,10 bodu, což v dolarovém vyjádření představuje hodnotu 10 dolarů. Ze zmíněných čtyř hlavních komoditních kontraktů na akciové indexy je trh TF jednoznačně nejvolatilnější a nejživější, tj. určený především pro zkušenější a agresivnější obchodníky a obchodníky, kteří dokáží těžit z větších pohybů.
E-mini Russell má ze všech čtyř indexů v současné chvíli také nejnižší likviditu, protože po přechodu na burzu ICE řada obchodníku soustředila dočasně svůj zájem jinam. Nicméně trh je určitě obchodovatelný (sami jej obchodujeme), ale již na něm nelze například používat graf volume 2000, se kterým jsme úspěšně obchodovali v roce 2008 před přechodem na ICE.
Trh se obchoduje na burze ICE a jeho podrobnou specifikace naleznete na stránce: https://www.theice.com/productguide/productDetails.action?specId=86
Kontraktní měsíce
Všechny zmíněné kontrakty se obchodují ve čtvrtletním cyklu, což v praxi znamená, že existují čtyři expirační měsíce – březen (March), červen (June), září (September) a prosinec (December). Žádné další expirační měsíce komodit na akciové indexy neexistují.
Poměrně pevně dané je také období přechodu obchodníků mezi jednotlivými kontraktními měsíci. Většina obchodníků přechází do nového kontraktního měsíce druhý čtvrtek v příslušných měsících (tedy březnu, červenu, září a prosinci). Přechod do červnového kontraktního měsíce 2009 tak v největší míře nastal 12.3.2009. Řada obchodníků si samozřejmě datum přechodu neuvědomí, realita je proto taková, že několik dnů po druhém čtvrtku v daném měsíci se likvidita postupně přesouvá do nového kontraktního měsíce, čehož by si měli být vědomi zejména obchodníci pracující s grafy vykreslovaných na základě volume.
Porovnání jednotlivých trhů
Existují i další komoditní kontrakty na americké akciové indexy, ale čtyři právě zmíněné jsou dnes jednoznačně nejobchodovanější. Jak si mezi trhy vybrat? Nejlépe tak, že si konkrétní strategii otestujte na všech čtyřech trzích a rozhodnete se podle výsledků.
Důležité je uvědomit si, že všechny čtyři indexy hodně silně korelují a pohybují se tak v zásadě stejně. Dnes je velmi moderní obchodovat s nejrůznějšími alternativními grafy a řadě začínajících traderů tak skutečnost vysoké korelace často uniká. Schválně si zkuste vedle sebe zobrazit například minutový graf zmíněných trhů, uvidíte, že trhy jsou si velmi podobné.
Rozdíly hledejte především v čitelnosti vašich obchodních signálu, chování trhu v rámci úsečky (některé trhy se víc vrací a „vyhazují stop-lossy“ jako například ES), rychlosti – některé trhy mají tendenci být bouřlivější, likviditě (čím vyšší likvidita tím budete mít nižší skluzy v plnění) a samozřejmě především v risk-managementu. Zkuste si schválně porovnat vstupy vašeho systému ve stejný čas na představovaných trzích a podívejte se, jaký stop-loss byste kde potřebovali a jakého profitu byste dosáhli v jednotlivých trzích při stejném výstupu.
Hrubá ukázka srovnání podobného vstupu na trhu ES vs. TF. Pokud bychom vstupovali na překřížení CCI přes nulovou linku, nabídl by TF vstup dříve s menším stop-lossem a vyšším potenciálem profitu (ukázka je zcela ilustrační a uvažuje pouze o potenciálu, nikoliv realizovatelném profitu). Na druhou stranu je trh TF často „živější“ a může nabídnout více falešných vstupů pokud nebereme v úvahu další filtrování. S podobnou analýzou by měl čas strávit každý obchodník (klikněte pro větší obrázek).
Co se likvidity týče, indexům kraluje bez diskuze trh E-mini S&P 500. Následuje E-mini Nasdaq 100 a poté E-mini Dow. Likvidita E-mini Russell 2000 (není na grafu) je dnes přibližně srovnatelná s likviditou E-mini Dow, občas trochu nižší.
Korelace mezi jednotlivými indexy
Na závěr ještě tabulka z burzy CME zobrazující korelaci mezi jednotlivými indexy. Jak vidíte, většina hlavních indexů koreluje velmi těsně. Je však dobré současně pamatovat i na to, že v případě nějaké zásadní krize (např. finančního sektoru) mohou začít být volatilnější trhy, které daný sektor obsahují (např. NQ neobsahuje žádné finanční tituly, ale byl zase nejvíc zasažen např. internetovou bublinou). V této oblasti není od věci dělat si i vlastní průběžné porovnání trhů například s ohledem na čas, kdy jej obchodujeme. Ukázka takové vlastní analýzy rozpětí akciových indexů od tradera, který na finančníkovi diskutuje pod nickem yax:
10ti denní range představuje průměr rozsahu ceny za 10 dnů ve večerní seanci obchodníka (čas 20:00-22:10), tedy v čase kdy jej obchoduje. Současně graf trhy porovnává s evropským indexem FESX, který je v grafu zobrazen v čase 9-12 hodin.
Pokud bychom měli dnešní povídání uzavřít konkrétním doporučením , tak zejména pro začínající tradery by mělo platit, že hlavním vodítkem pro výběr trhu by měl být risk – čím nižší, tím lépe. S ohledem na zvolenou strategii bych na začátku doporučoval volit takový trh, který vám umožní vaší strategii obchodovat s nejnižším stop-lossem. Jelikož trhy velmi silně korelují, není problém v budoucnu strategii přenést na trh, který vám bude vydělávat při stejné práci více peněz.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.