Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Poznámky k aktuální volatilitě trhů

    Většina intradenních obchodníků dříve nebo později zjistí, že jejich obchodní výsledky jsou závislé na tom, jaká je volatilita trhů, které obchodují. Současné trhy procházejí obdobím velmi nízké volatility a pokud tomuto faktu nepřizpůsobíte své strategie, budete s největší pravděpodobností zažívat krušnější období.

    Volatilitu bychom si stručně mohli představit jako „těkavost trhů“ – míru jejich pohybu. Pohyb ceny, tedy určitou rozumnou volatilitu, potřebuje každý intradenní obchodník. Bez toho, aniž by se cena rozumně hýbala nemůžeme očekávat, že se dostane k našim profit targetům. Samozřejmě všeho příliš může škodit a tak i extrémně vysoká volatilita může být nebezpečná – především pro začínající tradery, kteří se nedokáží se svoji psychikou a menšími účty adaptovat na vyšší stop-lossy, které jsou ve zvýšené volatilitě nezbytné. Ovšem nízká volatilita svědčí opravdu málokomu a od všech typů obchodníků vyžaduje především zvýšenou trpělivost. V nízké volatilitě se trhy hýbou spíš do strany, tedy v typickém chopu a je skutečně třeba čekat na vhodnou příležitost ke vstupu. Často je dobré popřemýšlet i o přizpůsobení stop-lossů a profit targetů, aby dávaly smysl aktuální cenové aktivitě.

    Sám mám v nynějším období výrazně méně obchodů než před prázdninami. Dnešní článek připravuji například v pondělí 17. 9. 2012, kdy celá dopolední americká seance vytvořila na trhu S&P 500 range celkem 4 body (200 USD) a na trhu e-mini Russell 2000 také 4 body (400 USD). Navíc je v trhu velmi nízká likvidita a trh tak v daném mikrorange poskakuje nahoru dolů – každou chvíli vypadá, že range prorazí například níže, aby nachytal agresivní prodávající a obratem se hnal k jejich stop-lossům. Takové prostředí je opravdu velmi nebezpečné a začínající tradery svádí k přeobchodování.

    V intradenním obchodování v zásadě platí, že čím nižší volatilita, tím méně agresivní obchodníci bychom měli být. Proto je dobré volatilitu nějakým způsobem sledovat.

    Osobně sleduji volatilitu skrz následující tři nástroje:

    Indikátor Average True Range (ATR)

    Z indikátoru ATR získáváme informaci o průměrné výšce úseček za posledních X period. Výpočet indikátoru je nepatrně složitější, ale zjednodušeně řečeno si jej můžeme popsat následovně. Řekněme, že budeme pracovat s indikátorem Average True Range s periodou 10 na denních grafech. Indikátor pak jen odečte High-Low za posledních deset úseček a tuto hodnotu zprůměruje. Výsledkem je tedy hodnota průměrné výšky úsečky za posledních deset dnů (ve skutečnosti indikátor pracuje ještě s možnostmi různých gapů, proto výpočet vždy nepracuje jen s High a Low – viz například tento popis).

    ATR tedy můžeme použít jako přímý nástroj měření volatility, neboť nás informuje o průměrném rozpětí úseček na daném timeframu.

    volatilita2012n.jpg

    Na screenshotu vidíte denní graf trhu ES od roku 2011. Modrý indikátor představuje ATR s periodou 7. Informuje nás o průměrném rozpětí úseček za posledních 7 pracovních dnů. Na první pohled je zřejmé, jak se volatilita v průběhu času mění a že v současně době se graf nachází v době s nižší volatilitou. Koncem srpna byla volatilita na jedné z dlouhodobě nejnižších hodnot a není proto divu, že mnoho obchodníků hlásilo ztrátové období – trhy se hýbaly jen velmi málo. Minulý týden se volatilita díky důležitým reportům zvýšila, ale stále je třeba myslet na to, kde se ATR nachází. Osobně vesměs očekávám trochu lepší cenové pohyby ve dnech, kdy jsou vyhlašovány reporty.

    Pokud je tedy ATR například o polovinu nižší než před měsícem, jednoduše to znamená, že trhy udělají v průměru o polovinu menší pohyby – tomu je samozřejmě potřeba přizpůsobit především naše profit targety (a přiměřeně i stop-lossy). Navíc na grafu je zobrazena 24hodinová seance daného trhu – tj. podobnému zkoumání je dobré podrobit samostatně i denní seance, případně časové úseky, ve kterých obchodujete (například jen začátek obchodního dne a podobně).

    TFS_volatilita2012n.jpg

    Stejný pohled na e-mini Russell 2000. I zde je vidět, že volatilita trhu je stále na velmi nízkých hodnotách – průměrné ATR(7) je aktuálně kolem 12 (tj. rozsah 12 bodů), na konci října byla hodnota dokonce pod 10 body.

    VIX

    Dalším dobrým vodítkem pro sledování aktuální volatility je VIX nebo podobné indexy volatility. Konkrétně VIX je počítán skrz implicitní volatilitu opcí na index S&P 500 a vyjadřuje očekávání obchodníků o budoucí volatilitě.

    Indikátor typu ATR měří tedy volatilitu skrz skutečná rozpětí aktuálně obchodovaných úseček, VIX je počítán z prémií opcí a vychází z náhledů obchodníků na budoucí volatilitu daného trhu.

    VIX-volatilita2012n.jpg

    Podíváme-li se na denní graf VIXu vidíme podobný obrázek jako u ATR aplikovaného na denní graf trhu S&P 500 – aktuální hodnoty VIXu jsou na dlouhodobých minimech, což opět svědčí o mimořádně nízké volatilitě. Chcete-li VIX sledovat na internetu, můžete použít například tento graf na Yahoo.

    Price Action

    V případě intradenního obchodování je dobré vnímat volatilitu nějakým způsobem i skrz samotné cenové grafy. Opět je možné použít indikátory typu ATR nebo často stačí pohled na samotnou price action. V nízké volatilitě jsou cenové úsečky většinou skládány vedle sebe a trh se pohybuje velmi nejistě. Pokud trh prorazí některou zhuštěnou oblast, má tendenci se vracet zpět, aby teprve po otestování původní zhuštěné oblasti případně pomalu vyrazil ve směru breakoutu. Je-li naopak volatilita vyšší, vidíme v cenových úsečkách často pěkné swingy a malé trendy. Pokud trh prorazí zhuštěnou oblast, bývá to pod vyšším momentem a trh se již příliš nevrací zpět. Konkrétní jemné nuance samozřejmě záleží na jednotlivých trzích – jinak se chová volatilnější e-mini Russsell 2000 a jinak S&P 500, ale určitě je dobré trhy zkoumat i z tohoto pohledu.

    19.9.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Praktické tipy pro obchodování v aktuálních podmínkách intradenních trhů

    Trhy se mění a tak se i každý úspěšný obchodník musí dokázat trhům neustále přizpůsobovat. V intradenním obchodování toto platí dvojnásob. Letošní podzim je stále nižší volatilita, která může zejména nezkušeným obchodníkům působit spoustu problémů. V článku jsem tak připravil několik velmi praktických tipů, které se mi osvědčily při mém vlastním tradingu.
    V aktuálních trzích panuje stále velmi nízká celková volatilita. Té jsem se podrobněji věnoval v nedávném článku Poznámky k aktuální volatilitě trhů a jak je vidět na následujícím screenshotu, situace se za poslední měsíc vůbec nezměnila. Denní graf indexu volatilitu VIX ukazuje, že volatilita je stále na dlouhodobém minimu:

    Na první pohled začínajících traderů by se mohlo zdát, že nízká volatilita je dobrá pro začátek obchodování, protože trhy se hýbou pomaleji, a tudíž s menším riskem. Bohužel opak je pravdou – nízká volatilita vytváří na běžných intradenních timeframech prakticky neustále oblasti nebezpečného chopu a jde tak z pohledu intradenního obchodování o velmi zrádné prostředí. V aktuálních trzích je tak skutečně třeba velká obezřetnost.
    Několik tipů, které aplikuji v aktuálním intradenním prostředí při svém obchodování:
    Nižší volatilitě jsem přizpůsobil svůj trade management. Obchoduji spíše pro nižší targety, ovšem stále s pozitivním RRR. Většinu profitu vybírám poté, co trhu dojde po vstupu jeho prvotní momentum. Současně umísťuji targety k nejbližším i slabším S/R úrovním dané např. high/low předchozích swingů atd. Tj. v posledních týdnech neobchoduji pro vzdálenější profit targety a scale-out výstupy.
    Snažím se obchodovat v době, kdy lze očekávat zvýšenou volatilitu. Tj. například po důležitých reportech. Ve dnech, kdy nejsou vyhlašovány žádné zásadní reporty, jsem velmi, velmi opatrný a někdy danou seanci zcela vynechám. Tématu kde sehnat přehled reportů jsme se věnovali v článku: Které ekonomické reporty sledovat při intradenním obchodování a kde sehnat jejich přehled?.
    Výrazně více než dříve obchoduji v dravějších trzích, které stále dokáží vytvořit zajímavé pohyby. Většinu měsíců první poloviny letošního roku jsem trávil v ES. To však poslední týdny dělá skutečně velmi malé pohyby, a jelikož vstupuji do trhu na základě určitého momenta (skrz orderflow), potřebuji vidět v trhu po vstupu alespoň nějakou akci. ES je však s nižší celkovou volatilitou opravdu pomalé. V tomto trhu tak exekuuji skutečně jen ty nejzajímavější patterny na hlavních S/R úrovních, pro ostatní situace se snažím vyhledávat vstupy především v TF (e-mini Russell 2000) a dopoledne občas v DAXu. To samozřejmě neznamená, že bych tyto trhy doporučoval komukoliv k tradingu. Jen je skutečně potřeba vybírat si pro své strategie takové trhy, jejichž volatilita je pro nás dobře obchodovatelná. Taktiky, které obchoduji, a kterým se na Finančníkovi věnuji, vycházejí ze struktury trhu a fungují tak univerzálně. Tj. například v případě intermarket strategií máme na výběr automaticky několik trhů, které můžeme obchodovat a pokud jeden trh začne být „příliš mrtvý“ není potřeba se jej držet za každou cenu.
    V nižší volatilitě je třeba zvýšená trpělivost. A to jak při čekání na vstupní pattern, tak v obchodu – zejména pokud se trh motá kolem našeho vstupu. Bohužel nižší volatilita neznamená, že můžeme automaticky pracovat s nižšími stop-lossy. Osobně se snažím vstupovat v oblastech s vyšší volatilitou, ale i tak se mi výrazně častěji než dříve stává, že trh jde pár ticků po vstupu proti mé pozici, aby se pak zas obrátil a vyrazil zamýšleným směrem. Při každém vstupu tak mám připravený základní stop-loss za hlavní S/R úroveň pod mým vstupem (při long pozici) a vždy se ujišťuji, aby měl trh dostatek prostoru pro drobný „šum“, který se může v oblasti vstupu vytvářet. S ohledem na nižší volatilitu platí u mých strategií více než dříve, že vystupuji dříve, než je zasažen můj záchranný stop-loss – tj. v okamžiku, kdy z ordeflow vidím, že se trhy nevydaly předpokládaným směrem. Většinou se snažím vystupovat se ztrátou maximálně rovnou cca výšce průměrné úsečky na mém obchodovaném timeframu.
    V rámci vstupů se snažím čekat na situace, kdy trh potvrzuje momentum skrz například breakout velmi drobné S/R úrovně či předchozí konsolidace. Hlavně u intermarket divergencí využívám na volatilnějších trzích situace, které jsem popisoval v nedávném videu Studujeme Price Action II.
    Viz jeden ze dvou vstupů, které jsem měl dnes (článek připravuji v úterý 16. 10. 2012) na trhu e-mini Russell 2000:

    Trh se kolem 15:40 obchodoval v jedné z „našich“ S/R úrovní a vytvářel krásný patten skrz intermaret divergenci. Ve volatilnějším trhu bych vstupoval patrně agresivněji na nižší ceně, dnes jsem čekal na potvrzení momenta skrz prolomení zobrazené konsolidace. Vstupoval jsem až po close úsečky, která uzavřela mimo danou konsolidaci – tj. taktika popisovaná v nedávném videu.
    To jsou tedy základní taktiky, které mě v aktuálním prostředí nižší volatility pomáhají v hledání situací, které stojí za riskování mého kapitálu.
    Pro účastníky mého kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí price action s využitím intermarket a volume analýzy mám následující úkol – najděte v zobrazeném grafu trhu e-mini Russell 2000 dvě důležitá vodítka vycházející z cenové struktury trhu, které mě utvrdily v tom, že daný vstup long má velmi solidní šanci na úspěch i v tomto prostředí všeobecně nižší likvidity.
    Své analýzy a další dotazy můžete vkládat v tomto vláknu diskuze, která je z praktických důvodů určena jen pro účastníky zmíněného kurzu.

    Nejpraktičtější indikátor? Patrně ATR.

    Nejsem velký zastánce množství matematických indikátorů v tradingu. Ale pokud bych si měl vybrat dva, bez kterých si nedokáži trading představit, tak po klouzavém průměru je to Average True Range – ATR. Je to nástroj, který v různých obdobách používám ve většině svých obchodních plánů.
    Co je to ATR?
    Average True Range patří mezi indikátory měřící volatilitu. A volatilita je v obchodování vždy velmi důležitá. Volatilita znamená pohyb trhu. Možná bychom mohli obecně říci jeho dravost. A té se vždy jako tradeři musíme přizpůsobit.
    Velmi rád jezdím s windsurfem na oceánu. Abych mohl jezdit, potřebuji vítr, který se opírá do plachty mého windsurfu a pohání jej vpřed. Větru ale musí být tak akorát – pokud nefouká, tak samozřejmě není žádná jízda a nemá smysl oceán pokoušet. Nepomůže ani velká plachta. Pokud fouká příliš, zvedají se vlny a jezdit už je příliš nebezpečné. Je lepší stát stranou. Vítr je možné v tomto případě přirovnat k volatilitě v trzích. Zde také svým způsobem surfujeme po virtuálních vlnách a potřebujeme, aby byly přiměřené našim systémům. A stejně jako vítr na oceánu, také volatilita v trzích se mění neustále, je třeba ji sledovat a přizpůsobovat se jí.
    Výpočet ATR
    ATR je zkratka pro Average True Range. Volně přeloženo „průměr ze skutečného rozpětí“. A přesně tak se indikátor počítá.
    Nejprve se vypočítá tzv. True Range – řekněme skutečné rozpětí. To se počítá buď jako high-low aktuální úsečky, případně se zohledňuje i otevírací mezera (gap), pokud existuje a pokud je při započítání gapu vzdálenost vyšší.
    Takto vypadá True range pro klesající úsečky:

    Dnes samozřejmě ATR počítají snad všechny programy pro práci s grafy, takže se zde nechci pouštět do nějakých podrobnějších technických popisů, ale věřím, že obrázek je dostatečně vypovídající.
    True Range měří aktuální rozkmit trhu.
    ATR pak k tomu přidává průměr – většinou jednoduchý, byť některé metody výpočtu ATR pracují i s komplexnějšími výpočty.
    ATR(14) – tedy ATR s periodou 14, použije posledních 14 hodnot True Range, sečte je a vydělí 14.

    ATR lze aplikovat na libovolný timeframe, na kterém tak získáváme základní informace o běžné volatilitě trhu v daném časovém rámci. Na screenshotu je vidět ATR aplikované na denní graf trhu SPY sledující index S&P 500. Poslední dny se ATR s periodou 14 pohybuje lehce pod hodnotu 2, v dubnu ale byla hodnota na úrovni 5. To jsou zásadní informace pro profitabilní trading!
    Využití ATR
    Volatilita je pro burzovní obchodníky podobně důležitá jako vítr pro windsurfaře. Pokud v trhu není, vystavujeme se v obchodu riziku, ale nemůžeme očekávat profity. Pokud je jí příliš, tak nám může zlomit vaz.
    Volatilita je jeden z parametrů definujících kontext trhu.
    V rámci našich obchodních metod bychom tak měli například sledovat aktuální volatilitu obchodovaného trhu a pracovat s určitým rozmezím, kdy je vhodné obchody otevírat a kdy stát stranou.
    ATR může pomoci také dobře vybírat místa pro umístění stop-lossů. Vypovídá o průměrném rozkmitu trhu v daném období a ideální stop-loss je tak mimo tuto oblast. Ve swingovém obchodování velmi často umisťuji stop-loss ve vzdálenosti vycházející z ATR.
    ATR osobně používám také pro určení velikosti otevírané pozice. Hlavně v portfoliích chci obchodovat tak, aby všechny otevřené obchody měly podobný risk. Ten vychází z volatility a tak jednoduše řečeno otevírám více pozic v méně volatilních trzích a méně pozic v těch více volatilních.
    Začínajícím obchodníkům bych doporučil experimentovat s používám ATR pro časování vstupů pomocí technik mean reversion (podrobněji viz článek Jak začít stavět profitabilní obchodní plán?). Logika je jednoduchá – ATR definuje běžný rozsah trhů a zajímavé příležitosti jsou často mimo tyto oblasti. Pokud trh například z nějakého důvodu vytvoří nestandardně vysoký propad (a co je nestandardní nám pomůže určit právě ATR), může být velmi zajímavé takový trh nakoupit. 
    Závěr
    Volatilitu v trhu lze měřit i dalšími způsoby – například pomocí standardních odchylky a podobně. ATR však představuje jeden z nejjednodušších indikátorů, který svou práci dělá navíc velmi dobře. Pokud s ním zatím nemáte zkušenosti, tak mu doporučuji věnovat dostatek času. Neboť investice tímto směrem se určitě vyplatí bez ohledu na obchodní styl, kterým pracujete.

    Obchodování v období nízké likvidity a volatility

    Hodně obchodníků si stěžuje na své horší listopadové výsledky. Za nimi však nestojí změna trhů či ztráta edge, ale jednoduše stále nižší volatilita, které se mnoho obchodníků nedokáže včas přizpůsobit.
    Trhy procházejí fázemi různě vysoké likvidity. Existují období, kdy trhy přitahují velký zájem obchodníků (jsou velmi likvidní), což s sebou většinou nese i zvýšenou volatilitu – tedy pohyby.
    Cykly různě vysoké likvidity a volatility se v trzích střídají a je dobré jim věnovat pozornost. Intradenním obchodníkům pochopitelně svědčí vyšší volatilita (byť extrémně vysoká volatilita může být již druhý extrém), neboť pro své profity potřebují pohyb ceny. S měnící se volatilitou je proto nutné přizpůsobovat svůj styl obchodování a trade management.
    Je-li likvidita i volatilita vysoká, můžeme si dovolit vstupovat více do rozjetého momenta a vsázet na pokračování pohybu. Z pohledu řízení pozice je přirozeně výdělečnější chodit pro vzdálenější targety, které bývají zasahovány.
    Je-li likvidita i volatilita nízká, je obchodování obtížnější. Jednak se trhy více pohybují v chopu, současně však mohou mít tendence k různým obtížně předvídatelným pohybům. V takovém prostředí je lepší soustředit se více na reverzní vstupy blízko S/R úrovní a dobře vážit, kde vybírat profit. Sám mířím výstupy spíše na bližší, první profit targety.
    Bohužel mnoho obchodníků analýzu volatility a likvidity ignoruje. Zbytečně si tak ale zhoršují své výsledky například příliš agresivním trendovým obchodováním v době s celkově nižší volatilitou.
    Volatilitu a likviditu lze přitom sledovat snadno.
    Začněme volatilitou. Tu sleduji přes VIX, což je index počítaný z implicitní volatility opcí obchodovaných u akcií zařazených do S&P 500. Existují i jiné indexy volatility, vybrat byste si měli pochopitelně takový, který se vztahuje k vám obchodovaným trhům.
    VIX si průběžně zobrazuji v Sierra Chart a sleduji, jak si aktuální volatilita vede ve srovnání s předcházejícím obdobím. Nyní (začátek prosince 2013) vidím následující obrázek:

    Z obrázku je jasně patrné, že aktuální volatilita je skutečně nízká. A to je v grafu zobrazená jen situace od roku 2012, kdy jsme si již celkově procházeli obdobím spíše nižší volatility.
    Pokud si stejnou volatilitu zobrazíme v podobě týdenního grafu, dostaneme následující obrázek:

    Na něm je patrné, že celý letošní rok se volatilita držela velmi nízko, poslední měsíc navíc na dlouhodobě nejnižších hodnotách.
    To je velmi silný kontext pro aktuální obchodování. Mnoho obchodníků si stěžuje, že má v listopadu u intradenního obchodování horší výsledky než v říjnu. Podívejme se na detail vývoje volatility v letošním říjnu a listopadu:

    Do poloviny října 2013 byla volatilita na první pohled výrazně vyšší než v listopadu. Trhy se jednoznačně více hýbaly a bylo více příležitostí k profitům.
    Podobná pozorování je třeba zohledňovat do každodenního tradingu.
    Pochopitelně, že nižší volatilita celkově ovlivňuje i počet obchodů. Čím je volatilita nižší, tím bychom měli obchodovat méně agresivně. Ono je v trzích také celkově méně kvalitních příležitostí.
    V době s nízkou volatilitou, jakou trhy předvádějí v listopadu 2013, se často vyskytnou v intradenním grafu jedna až dvě dobré příležitosti na začátku dne a pak často pohyby ustávají. Trhy se sice mohou hýbat, ale s velmi nízkým zapojením obchodníků (velmi nízké volume), což má za důsledek velkou nestabilitu cenových pohybů. Ceny jsou také mnohem více manipulovatelné – větším obchodníkům stačí málo, aby vychýlili cenu do oblastí, kde má většina menších obchodníků své stop-lossy.
    Jelikož hodně obchoduji s využitím volume v intradenních grafech, mám v rámci FIMS vytvořené algoritmické indikátory, které mě upozorňují na zajímavé okamžiky v trzích. Nejde o AOS – signály neobchoduji mechanicky, ale pouze v souladu s dalšími prvky mého obchodního plánu.
    A jen pro srovnání se podívejte, jak diametrálně odlišně vypadají příležitosti v trhu NQ v říjnu a listopadu::
    Screenshot z října:

    Screenshot z listopadu:

    Trojúhelníky mi v trhu indikují zajímavé reverzní situace vycházející z analýzy změny nabídky/poptávky v orderflow. Na screenshotu z října je patrné, že po změně nabídky/poptávky má trh tendenci vytvořit rozumně obchodovatelný pohyb.
    Na screenshotu z listopadu vidíme, že šipečky se stále objevují na rozumných místech, ale trh vytváří minimální rotace. Mnoho obchodů tak končí na výrazně menších targetech než u stejných vstupních situací v říjnu.
    Podobnou situaci nelze ignorovat, ale je třeba se jí průběžně přizpůsobovat. Diskréční intradenní obchodování není o tom, že si na začátku roku naplánujeme, jak přesně budeme daný rok obchodovat, ale o tom, že se dokážeme průběžně přizpůsobovat vývoji trhů.
×
×
  • Vytvořit...