Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Aktualizace výkonnosti mechanické strategie nákupu korekce v akciích [2025]

    V lednu 2024 jsem na Finančníkovi publikoval článek Obchodní strategie: nákup krátkodobých poklesů v akciích zaměřený na systematické obchodování nákupů korekce v akciích indexu Nasdaq 100.

    V článku je popsána kompletní 100% mechanická strategie, navíc doplněná o interaktivní backtester, se kterým může každý testovat své vlastní variace systému.

    Nyní, v lednu 2025, přichází na řadu update. Jak strategie obstála v průběhu roku 2024 na datech, která tehdy nebyla v době původní publikace k dispozici (tzv. out-of-sample data neboli OOS)? Jak vypadají ziskové metriky a jak se vyvíjel její drawdown?

    Obsah článku

    Rychlá rekapitulace strategie

    Strategie, o kterou se jedná, vychází z myšlenky mechanických nákupů akcií indexu Nasdaq 100 (testováno včetně historických konstituentů), jakmile trh daného titulu klesne v jediném dni více než o 3 % oproti předchozí uzavírací ceně. Tento pokles však sledujeme pouze u akcií, které jsou v růstovém trendu – konkrétně se obchodují nad 200denním klouzavým průměrem (MA200).

    Když dojde k takovému poklesu, den po tzv. signální úsečce se aktivuje limitní nákupní příkaz cca 0,9násobku průměrného denního rozpětí (ATR) pod uzavírací cenou signálního dne. Pokud trh poklesne k této úrovni, dojde k nákupu a systém je „v pozici“. Vystupuje se pak několika možnými způsoby:

    • Časový stop – pokud je pozice otevřená déle než 10 dní.
    • Price action výstup – pokud trh uzavře výše než včerejší max cena.
    • Limitní profit target – na úrovni vycházející z násobku ATR5.

    Maximálně otevíráme 10 pozic současně, přičemž každé pozici je při vstupu alokováno 20 % kapitálu (a je krátkodobě povoleno obchodovat na margin). Výsledkem je poměrně jednoduchý, avšak z pohledu dlouhodobých backtestů velmi účinný mechanický systém.

    Kompletní popis najdete v původním článku na Finančníkovi.

    Výsledky za rok 2024 a srovnání s benchmarkem

    Nyní k tomu nejdůležitějšímu: Jak si strategie vedla během roku 2024? Původní backtest byl postavený na historických datech do ledna 2024, takže data od 24. 1. 2024 do 24. 1. 2025 jsou nová a poskytují nám užitečný pohled na tzv. „out-of-sample“ (OOS) výkonnost.

    OOS výkonnost systému "buy the dip" na indexu Nasdaq 100

    Z přiložených screenshotů je zřejmé, že od 24. 01. 2024 do 24. 01. 2025 strategie dosáhla výsledku +2 468 USD (z původního účtu 10 000 USD). V procentuálním vyjádření se jedná o +25,08 % ročně. Benchmark (zde $NDX, tedy Nasdaq 100) ve stejném období vyrostl z 10 000 USD hypoteticky na 12 446 USD, tedy +24,46 %.

    Na první pohled tedy vidíme, že v rámci OOS dat je výkonnost strategie a benchmarku velmi podobná (rozdíl zhruba 0,6 procentního bodu ročního zhodnocení). Nicméně když se podíváme na další metriky, už se situace výrazně mění.

    • Drawdown: Strategie: –5,29 %, Benchmark: –13,59 %
    • MAR: (Annual Return / Max Drawdown): Strategie 4,74, Benchmark 1,84
    • Sharpe Ratio: Strategie 2,21, Benchmark 1,29

    Z výše uvedeného je patrné, že náš systém umí generovat téměř shodný roční výnos oproti pasivnímu držení indexu, ale to vše s méně než polovičním drawdownem. Jinými slovy, rizikový profil strategie je znatelně lepší.

    Analýza risk profilu a drawdownu

    Tedy jeden z podstatných faktů je, že navzdory výskytu krátkodobých poklesů v akciích během roku 2024 maximální drawdown strategie činil pouze –5,29 %. U samotného indexu Nasdaq 100 bylo propady vidět výrazně více (přes –13 %).

    Rozdíl v drawdownech nevypadá možná tak výrazně, ale je to hlavně proto, že Nasdaq v roce 2024 prakticky jen rostl.  V tomto pohledu je mnohem názornější pohled na dlouhodobější srovnání výkonnosti strategie s benchmarkem:

    Dlouhodobé srovnání strategie buy the dip s indexem Nasdaq 100

    Zajímavý je i pohled na časovou délku drawdownu:

    Vizualizace drawdownu strategie buy the dip v roce 2024

    Benchmark v jistých fázích roku 2024 „visel“ v drawdownu až kolem 80 dnů, zatímco systém se vracel k novým maximům rychleji, čímž subjektivně zlepšuje komfort obchodníka. Kratší doba zotavení a menší absolutní drawdown mívá navíc pozitivní dopad na udržení psychologické disciplíny v reálném obchodování.

    Vytíženost kapitálu – pouhých 10 %

    Jeden z aspektů, který považuji za klíčový a který jsme zdůrazňovali už v původním článku, je poměrně nízké průměrné využití kapitálu. Statistiky z nových dat obchodování systému za poslední rok uvádí průměrné využití kapitálu strategie pouze 10,17 %, zatímco benchmark (buy and hold indexu například skrz ETF) je neustále v trhu.

    Co to znamená? Strategie nevyžaduje mít drtivou většinu kapitálu permanentně „zamknutou“ v dlouhých pozicích. Ve skutečnosti systém otevírá pozice pouze tehdy, když dojde k rychlému poklesu. Po rychlém zisku (nebo po deseti dnech držení, případně na základě dalších výstupních podmínek) se z pozice vystupuje a peníze leží nevyužité, připravené pro jiné příležitosti.

    Na první pohled by někdo mohl namítnout: „Proč je to výhoda? Vždyť systém pak zbytečně nevyužívá kapitál.“ Ovšem zde tkví jeden z největších benefitů pro systematické obchodníky – kombinace více strategií na jednom účtu.

    Proč je nízká expozice výhodou pro kombinaci více systémů

    Tím, že systém „nákupu korekce“ obchoduje jen zhruba 10 % času, uvolňuje se velké procento kapitálu (někdy až 90 %) pro zcela jiné strategie. Můžeme tedy paralelně nasadit třeba:

    • Systém, který shortuje akciové tituly, když se naopak dostanou do přechodných euforických stavů (kdy mohou být chvilkově nadhodnocené).
    • Systém na jiných trzích (komoditní spready, futures, FX, opce) – zcela jinou oblast, kde také dochází k rotacím cen.
    • Nebo nějaký střednědobý momentum trendový systém. Například rotační momentum strategie.

    Logika spočívá v tom, že každá z těchto strategií „dělá“ obchody v odlišném režimu trhu, v jiném čase a za jiných podmínek. Pokud se jedna strategie „nudí“ a drží jen hotovost, druhá může právě realizovat obchody.

    Tím se ve výsledku zvyšuje šance, že celkové portfolio bude vydělávat stabilněji. A i kdyby došlo k většímu poklesu v jedné strategii, ostatní systémy mohou částečně vykrýt ztráty díky své odlišné logice. Viz diverzifikace v praxi.

    Závěr

    Analýza loňské výkonnosti tohoto mechanického systému ukázala, že úspěšný systém nemusí být složitý. 

    Ani časově náročný na obchodování - podobný model lze velmi snadno automatizovat (posloužit vám k tomu může hotový autotrader, který získáte v TechLabu)

    Pokud hledáte cestu, jak s tradingem začít, tak jednoduchý systém nákupů korekcí je určitě dobrou cestou. Sami si můžete v bezplatném online backtesteru navíc vyzkoušet, že systém není jakkoliv přeoptimalizovaný a funguje s různými nastaveními.

    A pokud nevíte, o čem je řeč, a potřebujete průpravu od základů, přihlaste se do bezplatného kurzu Jak uspět v tradingu. Zde si podrobně vysvětlíme, jakým způsobem mechanické strategie konstruujeme, testujeme a vyhodnocujeme, abyste měli pevné základy pro své první systematické pokusy.

    26.1.2025

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Obchodní strategie: nákup krátkodobých poklesů v akciích

    Jedno ze základních pravidel úspěšného burzovního obchodování říká – nakup levně, prodej draho. Pojďme si ukázat, jak konkrétně může vypadat obchodní systém vycházející z tohoto principu. Včetně popisu mechanických pravidel a zpřístupnění on-line backtesteru, ve kterém si můžete pravidla sami otestovat.
    Obsah článku:
    Co znamená nakupovat krátkodobé poklesy? Co je to "pokles" na akciovém trhu? Jakou výhodu přináší nakupování po poklesu? Obchodní plán nakupování akcií do poklesu Vstupní pravidla obchodního plánu Výstupní pravidla obchodního plánu Konkrétní příklad obchodu dle publikovaného obchodního plánu Nakupování po poklesu akcií vs. buy and hold Vyšší výkonnost při nižším využití kapitálu Další kombinace parametrů – vyzkoušejte bezplatný backtester Co znamená nakupovat krátkodobé poklesy?
    Anglicky se tomuto přístupu říká „buy the dip“ a princip vychází z myšlenky, že v akciových trzích dochází velmi často po krátkodobých poklesech k oživení cen a novému růstu.
    Obchodní příležitosti mohou být tím zajímavější, čím rychlejší a dramatičtější pokles je. Protože při poklesu ceny akcií obvykle nejslabší investoři začnou své akcie prodávat (nebo se jim aktivují příliš blízko zadané stop-lossy), což pokles ceny ještě umocňuje. Jakmile se situace uklidní, vstupují často do trhů noví nakupující a cena může mít tendenci stoupat.
    Co je to "pokles" na akciovém trhu?
    Pokles na akciovém trhu můžeme definovat jako krátkodobé snížení ceny akcie na její jinak růstové trajektorii.
    Pro nákup krátkodobých poklesů tak obecně chceme vidět, že cena akcie dlouhodobě roste a v rámci růstu došlo ke krátkodobému cenovému poklesu.
    Na Finančníkovi jsme systematičtí obchodníci, takže si budeme  podobná pravidla chtít popsat naprosto jednoznačně.
    Pro účely systematického tradingu lze pokles definovat například tak, že se akcie obchoduje nad svým dlouhodobým cenovým průměrem (běžně počítaným jako průměr za 200 obchodních dnů) a současně se její cena snížila během jedné obchodní seance o více než 3 %.

    Graf akcie TSLA s vyznačeným dlouhodobým klouzavým průměrem (zelená linka) počítaným za posledních 200 obchodních dnů (MA200). Zelené šipky zobrazují dny, kdy byla uzavírací cena nižší o více než 3 % než předchozí uzavírací cena.
    Pokud pracujete s programem Amibroker, můžete si podobný graf zobrazit s pomocí následujícího kódu:
    shape1 = IIf(ROC(C,1)<-3 AND C>MA(C,200),1,0) * shapeUpTriangle; PlotShapes( shape1, colorGreen, 0, Low, -33); (pokud byste rádi podobné grafy vytvářeli, ale nevíte jak sdílený kód aplikovat, doporučuji účastnit se minikurzů v rámci TechLabu).
    Jakou výhodu přináší nakupování po poklesu?
    Pokud se podrobněji zaměříme na pohyby prakticky libovolného trhu, pak brzy zjistíme, že se trhy pohybují v určitých „vlnkách“. Nákupem na dnu vlnky pak můžeme dosáhnout lepší vstupní ceny, než pokud nakupujeme na vrcholu vlnky.
    Takto si můžeme pohyby trhu zobrazit ve zmíněné akcii Tesly:

    Je ale potřeba zdůraznit, že ne každý nákup do poklesu nás dovede k lepší vstupní ceně. Pochopitelně nikdy nemáme záruku, že cena nebude klesat dál. Každá akcie může klesnout třeba až k nule a jakékoliv obchody je třeba dělat s dobře nastaveným money managementem.
    Nicméně bankrot akcie pohybující se nad MA200 není příliš pravděpodobný. Pravděpodobnější je scénář, že nákupem do poklesu získáme dlouhou pozici za příznivou cenu. Ovšem příznivá vstupní cena neznamená automaticky profit. Ten se realizuje až výstupem a tedy skrz kompletní obchodní plán.
    Obchodní plán nakupování akcií do poklesu
    Nákupy po poklesu akcií mohou mít různou formu. Někteří obchodníci podobným vstupem otevírají svá dlouhodobá portfolia, jiní vydělávají na očekávaných krátkodobých pohybech.
    To je náš příklad.
    Jedna z taktik, kterou v trzích dělám, vypadá zhruba následovně:
    Vstupní pravidla obchodního plánu
    Sleduji akcie v určitém akciovém indexu. Pro konkrétní příklad použijme Nasdaq 100. Sleduji, které akcie se pohybují nad MA 200 a čekám, až některá akcie klesne za jeden den o více než 3 %. To je tzv. signální úsečka (č.1 na níže uvedeném screenshotu).
    Následující den zadám limitní vstupní příkaz pod uzavírací cenu signální úsečky. Většinou o velikosti určitého násobku ATR. ATR zjednodušeně řečeno říká, jaký je průměrný denní rozkmit. 0,9 * ATR5 tak např. reprezentuje skoro plnohodnotný průměrný denní rozsah za posledních 5 dnů. Do podobné vzdálenosti zadám limitní vstupní nákupní příkaz. Jinými slovy po výrazném poklesu se snažím nakoupit ještě s výraznou slevou.
    Výstupní pravidla obchodního plánu
    Takto se budu snažit vstoupit do určitého daného maximálního množství současně otevřených pozic. Například deset. Výstupy mívají časový stop-loss (např. pozici chci držet max. 10 dnů), price action výstupní podmínku (například výstup, když úsečka uzavírá nad nejvyšší cenou předchozí den) a třeba limitní profit target (např. pohyb o určitý násobek ATR od poslední uzavírací ceny).
    Konkrétní příklad obchodu dle publikovaného obchodního plánu
    Konkrétní obchod může vypadat jako tento na screenshotu:

    Bod 1 představuje signální úsečku – trh poklesl o více než 3 % od předchozí uzavírací ceny. Následující den (úsečka 2) zadávám limitní nákupní příkaz do vzdálenosti 0,9*ATR5 od uzavírací ceny úsečky 1. Na úsečce 3 je zasažen výstupní profit target signál počítaný z hodnot 0,5*ATR5. Pokud bych měl profit target vzdálenější, vystupoval by systém na úsečce 4, protože ta uzavírá výše, než byla maximální cena předcházející úsečky.
    Podobné obchody opakuje systém stále dokola ve všech akciích indexu Nasdaq 100 (maximálně má otevřeno 10 pozic).
    Nakupování po poklesu akcií vs. buy and hold
    Jaká je výhoda podobného přístup oproti klasickému držení akcií nebo indexu?
    Stručně nám na to odpoví backtest.

    Modrá křivka představuje výkonnost zmíněného jednoduchého systému nákupu „dipu“, šedá linka reprezentuje pro porovnání výkonnost indexu Nasdaq 100.
    O jednotlivých metrikách backtestu bych zde mohl psát hodiny. Pro zachování stručnosti se zaměřme jen na ty nejjednodušší. V řádku označeném 1 je vidět, že systém vydělal historicky výrazně více, než případné držení indexu: 18,8 % ročního zhodnocení vs. 13,31 %. Což vedlo pochopitelně k výrazně odlišnému absolutnímu zisku. Investovaných 20 000 dolarů by v rámci systému přineslo 3 057 987 dolarů, v indexu 831 074 dolarů (řádek označený 3). Systém vydělal výrazně více i přesto, že v praxi bychom museli výnosy systému danit (v případě pasivního držení indexu nikoliv).
    Ještě podstatnější než absolutní výnosy je pro mě důležitý drawdown (řádek označený 2). V indexu bychom si prošli drawdownem –82,90 %, systém měl drawdown –22,55 %. Z pohledu výnos/drawdown je jednoznačné, kdo je vítězem a proč se systematickému obchodování věnujeme.
    Vyšší výkonnost při nižším využití kapitálu
    Srovnání dalších parametrů si můžete projít ve výše publikované tabulce. Upozornil bych ale ještě na řádek označený 4 – průměrně vytížení kapitálu systémem. V případě indexu bychom měli zainvestovaný veškerý kapitál. V případě diskutovaného systému „nákupu se slevou“ je vytíženost kapitálu 13,9 %. To znamená, že 80 % kapitálu u podobného systému nevydělávalo – leželo by na účtu (a i přesto jsou výsledky mnohem lepší než při držení indexu).
    V praxi se tak nabízí zapojení dalších systémů do portfolia. Což je přesně to, co na Finančníkovi děláme. Mohu obchodovat například podobný systém nákupu po poklesu a současně jiný systém, který bude krátkodobě akcie shortovat. Oba systémy budou vyžívat stejný kapitál a o to vyšší bude výsledná výkonnost.
    Podrobně tento princip rozvádíme v článku Portfolio – význam pro profitabilitu a diverzifikaci rizika.
    Další kombinace parametrů – vyzkoušejte bezplatný backtester
    Možná, že začínáte být ze systematických mechanických strategií (a jejich portfolií) podobně nadšeni, jako jsme my. A nedivím se. Možností, jak zajímavě zhodnocovat kapitál, je zde skutečně mnoho. Vše lze navíc jednoznačně testovat a vyhodnocovat.
    Pokud zatím nemáte s historickými backtesty zkušenosti, můžete vyzkoušet prostředí, se kterým sám pracuji.

    Na stránku https://backtester.financnik.cz/zakladni-korekce jsme připravili jednoduché rozhraní, ve kterém si můžete otestovat různé variace popisovaného systému. Můžete sledovat, jaký dopad mají na výsledky jiné parametry zvolených násobků ATR, podmínky signální úsečky nebo množství současně otevíraných pozic.
    Backtester je v tuto chvíli otevřený všem traderům na Finančník.cz. Hotové reporty posílá v PDF formátu na e-mail, který se nemusíte bát do formuláře zadat. E-maily v tomto formuláři nejsou nikde uchovány ani použity pro jiný účel, než jednorázové zaslání reportu.
    P.S: V pravidelné pondělní lekci z živých trhů jsem komentoval svůj živý obchod, který mám v době psaní článku právě otevřený podle obchodního systému, který je velmi podobný tomu, který zde diskutujeme. 
×
×
  • Vytvořit...