Cesta do hlubin psychologie obchodování VI - emoce
V dnešním díle seriálu o psychologii obchodování opustíme na moment vědomí a podvědomí a povíme si o jiném velmi důležitém psychologickém aspektu úspěšného obchodování - zvládání vlastních emocí.
Pravděpodobně v každém alespoň trochu serióznějším zdroji informací zabývajícím se tradingem se dočtete, že k úspěšnému zvládnutí trhů je třeba zvládnout nejprve sebe samotného. Pod tímto pojmem je možné si představit prakticky cokoliv a obzvláště pro nováčky může být poměrně náročné pochopit, co se vůbec za tímto pojmem skrývá. Skutečností zůstává, že obchodování je ve skutečnosti vysoce mentální proces - a právě na zvládnutí mentálního procesu závisí naše obchodní výsledky. Pokud vybudujeme vlastní obchodní systém, musíme být schopni brát vstupní a výstupní signály bez váhání - do trhů i z trhů vstupovat a vystupovat s naprostou samozřejmostí, bez sebemenšího zaváhání. Něco takového vyžaduje vysokou disciplínu a krom pochopení a zvládnutí vědomí a podvědomí též i zvládání vlastních emocí.
Emoce nemůžeme eliminovat, můžeme je však do jisté míry ovládat
Pokud hovoříme o našich emocích jakožto „nepříteli“ obchodování, je nutno podotknout, že se jedná o nepřítele, kterého není možné eliminovat. Každý člověk je (díkybohu) tvor plný nejrůznějších pocitů, citů a emocí a chtít být člověkem bez emocí je nemožné a samozřejmě i nelidské. Přesto však, pokud chceme úspěšně obchodovat, musíme se naše emoce naučit alespoň v maximální možné míře ovládat.
Ovládat emoce je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Vše, co je potřeba udělat, je naučit se uvědomovat si své vlastní nejrůznější pocity. Emoce řídí většinu našeho chování, většinu našich činů během dne. Emoce jsou naší přirozenou součástí a to natolik „zarytou“, že jsme naučeni naše emoce příliš nevnímat a neanalyzovat, ale pouze je nechat „plynout na povrch“. Samozřejmě, na tom opět není nic špatného - pokud se však naučíme jednotlivé emoce vnímat, pozorovat a rozeznávat, můžeme dosáhnout i drastického zlepšení v disciplinovanosti obchodování. Emoce pro nás začnou být tajemnou neznámou a jejich vnímání i postupné ovládání nám obchodování výrazně zjednoduší. Jak tedy na to?
Chceme-li zvládat vlastní emoce, musíme se je naučit rozeznávat
V první fázi začněte pozorovat sami sebe - začněte pozorovat své chování. Vše,
co o sobě nového zjistíte, začněte zapisovat. Pokud budete dělat tento proces
skutečně poctivě, budete překvapeni, co vše se o sobě dozvíte! Založte si speciální
„studijní deník vlastní osobnosti“. Takový deník vám postupně odkryje mnoho
nového o vaší osobnosti. I pokud si myslíte, že svou osobnost dokonale znáte,
můžete mi věřit, že i přesto budete překvapeni, co vše nového o sobě ještě nevíte!
Co vše by měl takový deník obsahovat?
POCITY
Zapisujte si jakékoliv pocity, které jste kdykoliv na sobě zaznamenali. Například:
„Dnes jsem postřehnul chvění po celém těle.“
nebo
„Dnes jsem vybuchnul vzteky a byl z toho rozrušený ještě 2 hodiny“.
PŘÍČINA MÝCH POCITÚ
Dále si poznamenávejte, co s největší pravděpodobností vaše pocity
způsobilo. Například:
„Byl jsem nervózní z toho, že jsem měl mít pohovor se svým šéfem.“
nebo
„Rozčílil mě můj bratr, protože opět nesplnil své dnešní povinnosti.“
STUPEŇ POCITÚ
Udělejte si určité „bodování“ vašich pocitů. Můžete použít například
známkování jako ve škole - od 1 do 5. Číslo 1 znamená, že se jednalo o pocity
poměrně mírné, číslo 5 pak znamená, že pocity s vámi skutečně „zamávaly“.
CO MNĚ TYTO POCITY ŘÍKAJÍ O MNĚ SAMOTNÉM
Toto je pravděpodobně nejdůležitější kolonka ve vašem „pocitovém deníku“.
Pečlivě si zapisujte, co o sobě zjistíte. Například:
„Zdá se, že i když jsem si to doposud nepřipouštěl, bývám nervózní z pracovních
pohovorů.“
nebo
„Jsem výbušný kdykoliv můj bratr neudělá co měl.
Jak nám toto pomůže?
Předně, naučíme se své pocity blíže rozpoznávat a vnímat. Tím, že se naučíme rozeznávat a vnímat své pocity, začneme daleko více vnímat sebe samotné a tak své já pomalu daleko lépe ovládat. Pamatujte, není možné dostat pod kontrolu to, co pořádně neznáme. Proto se nebojte poznat své emoce co nejvíce. Postupem času by jste měli získat určitý „seznam“ situací, které ve vás vzbuzují nejrůznější emoce. Nyní je tedy potřeba vybrat emoce s nejhoršími známkami a na těchto začít pomalu pracovat tak, aby tyto emoce nebyly toliko bouřlivé, abychom je dokázali dostat více pod kontrolu (snížit známku na co nejlepší). Pamatujte, že i když si to neuvědomujeme, emoce velmi výrazně ovlivňují naše obchodování. Pokud například víte, že po hádce s bratrem ve vás vše „vře“ ještě 2 hodiny, pak ať vás ani nenapadne během těchto dvou hodin obchodovat! Jak tedy začít své bouřlivé emoce dostávat pod kontrolu? U každé z vybraných „kritických“ emocí si zapište následující:
PROČ JSOU MÉ EMOCE V DANÝCH SITUACÍCH TAK SILNÉ?
Skutečně se upřímně zamyslete a napište si vše, co vás napadne. Vaše spontánní myšlenky mohou vypadat například následovně:
„Kdykoliv mám jít k šéfovi jsem tolik nervózní proto, protože se bojím, že mě šéf bude kritizovat.“
nebo
„Můj bratr mě tak rozčiluje proto, protože je nedůsledný. A jelikož já důsledný jsem, nerozumím tomu, proč nemůže být i můj bratr - když jsme jedna krev.“
Své myšlenky pište klidně, uvolněně, nechte je plynout jak vám samy půjdou z nitra. Příliš o nich nepřemýšlejte, skutečně zapisujte cokoliv, co vám právě půjde spontánně „na jazyk“. Pokud budete mít napsané příčiny svých nejsilnějších emocí, zkuste si napsat následující:
CO UDĚLÁM PRO TO, ABYCH TYTO EMOCE ZMÍRNIL?
Zde bude potřeba trochu upřímného zapřemýšlení, potlačení vlastního ega a i experimentování. Vaše nápady mohou vypadat zhruba následovně:
„Začnu se smiřovat s tím, že kritika patří k šéfově práci. Bude to těžké, ale na druhou stranu - kdybych já byl šéfem, též bych kritizoval. Zkusím tedy kritiku od lidí kolem sebe po malých kouskách přijímat. Například zkusím zítra poprosit některé blízké, aby mně upřímně řekli kritiku na některou z mých prací. Pokud se naučím po kouskách přijímat kritiku od blízkých, nebude problém přijímat kritiku od šéfa - a tak se brzy zbavím svých pocitů obav kdykoliv před tím, než mě šéf zavolá k sobě.“
nebo
„Asi se budu muset smířit s tím, že je bratr nedůsledný. Je fakt, že sourozenci jsou většinou rozdílní. Můj kolega například má sestru, která je též povahou velmi odlišná. Možná bude lepší než si dělat hlavu s tím, že je bratr úplně jiný než já, zkusit se pořádně zapřemýšlet, v čem všem vlastně můj bratr je ještě jiný. Najít různé odlišnosti může být zajímavé a možná pokud najdu daleko více rozdílností, nebude mě už tak rozčilovat jeho nedůslednost. A jelikož se s bratrem vidím každý den, a minimálně každý druhý den mě rozčílí, budu během týdne mnohem méně rozčílený a bude se mně lépe a klidněji soustředit na mé obchody.“
Pište opět cokoliv, co vám přijde spontánně na srdce - spontánní myšlenky bývají
v těchto záležitostech většinou nejlepší.
Pokud naleznete nápady, jak se naučit některé vaše emoce eliminovat nebo zmírnit,
pak přistupte k nejdůležitějšímu kroku a to APLIKACE V PRAXI.
Zkrátka a dobře, vše, co jste si napsali, začněte aplikovat a opět si dělat pravidelné poznámky o svých pocitech a emocích - jak se v dané situaci zlepšují, zda-li registrujete nějakou změnu.
Naleznete-li sílu a odhodlání se do tohoto nelehkého úkolu pustit, uvidíte,
jak výrazně začnete už po krátké době ovládat své já, co nového se o sobě dozvíte
a jak bude pro vás postupem času mnohem a mnohem snadnější přistupovat k obchodům
s klidem a vyrovnaností a budovat skálopevnou disciplínu ve vašem obchodování.
Pamatujte si, pokud nebudete vyrovnaná osobnost, nikdy nebude vyrovnané ani
vaše obchodování. Naše obchody jsou zrcadlem nás samotných a naše obchody budou
vždy takové, jací jsme my sami.
Mě osobně trvalo léta, než jsem byl schopen něco takového přijmout a začít brát
proces sebepoznávání a lepšího ovládání svých emocí vážně. V tomto procesu pokračuji
dodnes a budu v něm pokračovat celý život. Pokud se však k tomuto procesu odhodláte
a budete jej dělat poctivě, již za pár měsíců můžete pocítit dramatické zlepšení
v ovládání svého já. A to je nejlepší krok jak začít dramaticky zlepšovat i
své obchodování.
Tomáš Nesnídal