Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Na této stránce
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Návod na propojení programu Sierra Chart s Interactive Brokers

    Jelikož dostáváme stále řadu dotazů jak zprovoznit propojení programu Sierra Charts s Interactive Brokers, připravili jsme pro všechny podrobný návod popsaný zejména z pohledu zobrazování intradenních grafů emini futures.

    Co je Sierra Chart

    Nejprve krátce o samotném programu Sierra Chart pro uživatele, kteří jej zatím neznají. Sierra Chart představuje software pro zobrazování grafů. Nejčastěji se program používá pro intradenní obchodování a využíván je především díky schopnosti propojení s platformou Interactive Brokers, odkud program získává levná data pro intradenní obchodování. Samotná platforma IB umí grafy taky zobrazovat, ale s možnostmi programu Sierra Chart jde o nesrovnatelné řešení. Výhodou Sierra Chart je možnost využívání množství indikátorů, studií a nástrojů pro technickou analýzu trhů při rozumné ceně programu. 

    Nastavení platformy Interactive Brokers

    Pro zobrazování intradenních grafů potřebuje Sierra Chart získávat data z platformy Interactive Brokers. Zde malá poznámka - živá data z IB mohou získávat pouze uživatelé, kteří mají u IB otevřený účet (podrobnosti viz naše wiki, heslo Interactive Brokers. Pokud účet u IB nemáte, nemá smysl napojovat Sierra Chart na volně dostupné demo na stránkách IB - demo poskytuje záměrně poničená data, která nemá smysl zobrazovat do grafů.

    sierra_ib_2.gif

    Máte-li nainstalovanou platformu IB Trader Workstation, je třeba programům typu Sierra Chart, které se připojují přes tzv. API rozhraní, povolit do systému IB přístup. To se provede v platformě IB Trader Workstation v menu Configure > API, kde zaškrtněte položku Enable ActiveX and Socket Clients (viz obrázek). Tímto zpřístupníte prostředí IB Trader Workstation pro API aplikace, které si nainstalujete na svůj počítač. Nicméně nemusíte se bát, že by platformu ovládaly kdejaké aplikace - přístup každé aplikace je nutné ručně potvrdit při jejím spuštění.
    Současně se ujistěte, že port v nastavení Configure > API > Socket Port je nastaven na hodnotu 7496.  Tím je IB platforma pro Sierru připravena.

    Nastavení programu Sierra Chart

    Při prvním spuštění programu Sierra Chart je třeba zadat uživatelské jméno a heslo pro vstup do programu. Pozor - tyto údaje jste získali na stránce výrobce programu Sierra Chart při nákupu software, tj. nejde o přístupové údaje do IB platformy. Principielně do programu Sierra Chart nikam nemusíte přístupové údaje do svého IB účtu zadávat a jednoznačně doporučujeme tyto informace vkládat pouze do loginu do samotné IB platformy.

    Ujistěte se, že máte spuštěnou platformu IB Trader Workstation a v programu SierraChart zvolte dialogové okno File > Data/Trade Service Settings.

    sierra_ib_1.gif

    V okně Data/Trade Service Settings je nutné nastavit pouze položky:
    Service na hodnotu Interactive Brokers
    a Data Server na hodnotu: ib:7496.

    Hodnoty Username a Password v části Data Feed Server slouží pouze pro případ, že připojujete Sierru k nějaké jiné placené službě pro poskytování dat vyžadující uživatelské jméno a heslo. Pro připojení k IB se nevyplňuje. Stejně tak není nutné vyplňovat políčka IB TWS username ani IB TWS Password.

    Z dalších voleb tohoto okna jsou velmi důležité tyto hodnoty:
    Reconnect To Data Feed On Falture - tuto volbu je třeba mít zatrženou. Volbou potvrzujeme, že chcete aby Sierra obnovila spojení s IB v případě, že dojde k výpadku dat.
    Download IB Backfill - volba určitě za jaký časový interval si Sierra vyžádá historická data z IB, nemá-li je k dispozici. IB poskytuje backfill až 30 dnů (IB poskytuje backfill pro data o intervalu nejméně 1 minuta).
    Time Scale Adjustment - časový posun grafu. Necháte-li políčko nevyplněné, bude graf na časové ose zobrazovat domácí časové pásmo (tj. začátek trhů v 15:30 atd.). Do políčka je možné vyplnit časový posun tak, aby byly grafy zobrazovány v lokálním US času burzy (pro chicagské trhy kde se obchodují emini je možné zadat časový posun -7:00)

    Sierra Chart - zobrazování prvních grafů

    Jakmile máte nastavené propojení Sierry s IB, nic již nebrání tomu nechat si v programu zobrazit grafy na základě dat poskytovaných z IB platformy. Ujistěte se, že máte spuštěn jak program SierraChart, tak IB Trader Workstation. Současně se ujistěte, že oba programy jsou propojeny. Pozná se to například tak, že v menu File programu SierraChart je volba Connect to Data Feed zobrazena šedivě (pokud volba šedivá není, je třeba na ni kliknout, čímž dojde k propojení Sierry s IB).

    Nyní již můžeme vytvořit první graf. Řekněme, že chceme zobrazit aktuální kontrakt trhu e-mini Russell 2000. Tento symbol má zkratku ER2, nicméně IB pracuje se speciálním formátováním, které je třeba respektovat i v prostředí dalších programů napojených přes API rozhraní. Konkrétně zářiový kontrakt trh mini Russell 2000 má následující označení:

    ER2-200609-GLOBEX
    Na první pohled komplikovaný řetězec má naštěstí poměrně logickou strukturu. ER2 je označení kontraktu, 200609 označení aktuálního kontraktního měsíce (září 2006), a GLOBEX je označení burzy, na které mini Russell 2000 obchoduje.

    sierra_ib_3.gif

    Graf tohoto kontraktu zobrazíme tak, že v menu SierraCharts najedeme na volbu File > New/Open Intraday Chart (případně lze rychle aktivovat přes klávesovou zkratku CTRL I). Otevře se dialogové okno, ve kterém můžeme vybrat dříve uložený graf. Jelikož však graf otevíráme poprvé, vložíme označení trhu do políčka "Název souboru" a dáme Otevřít.

    Pokud jste nastavili vše v pořádku, měl by se vám zobrazit intradenní graf průběhu trhu e-mini Russell 2000, který je navíc "živě" napojen na data zobrazovaná v platformě Interactive Brokers.

    28.6.2006

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Využití časovaných příkazů v Interactive Brokers pro jednoduchou automatizaci

    Časované příkazy v platformě Interactive Brokers (IB) představují velmi užitečný nástroj pro všechny, kteří chtějí provádět komplexnější systematické obchody, ale nechtějí, nebo nemohou mít neustále zapnutou obchodní platformu. Místo toho můžete příkazy zadat tak, aby byly spravovány přímo na serverech Interactive Brokers. Tím podstatně snižujete riziko technických výpadků a zároveň si můžete definovat přesné podmínky a časy, kdy se mají pozice otevřít nebo zavřít.
    V tomto článku si představíme několik nejběžnějších typů tzv. „časovaných příkazů“ (timed orders), které sami na Finančníkovi používáme a které vám pomohou např. vstoupit na trh přesně po otevření, uzavřít všechny pozice na konci seance nebo obsluhovat strategii, která pracuje pouze v určitém čase během dne. Společně se podíváme na to, jak tyto příkazy používat a jak je prakticky využít i v pokročilejších strategiích typu intradenní breakout.
    Obsah
    Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy Good After Time/Date (GAT) Good Til Canceled (GTC) Good Til Date/Time (GTD) OPG – Market-on-Open (MOO) a Limit-on-Open (LOO) MOC – Market on Close LOC – Limit on Close Bracket Orders a OCO/OCA Využití časovaných příkazů k automatizaci obchodování Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy
    Začněme netradičně od konce. Popis jednotlivých typů příkazů může znít nudně až do chvíle, než si člověk uvědomí možnosti praktické aplikace.
    Časované příkazy s příslušnými OCO a OCA vazbami lze reálně dobře použít pro obsloužení i kompletních intradenních strategií. Sám tuto funkcionalitu používám při obchodování Trading Room intradenního breakoutu.
    Takovou strategii lze obchodovat manuálně s tím, že po otevření trhů stačí vytvořit příslušný komplexní příkaz z níže popsaných příkazů a jsem pro daný den hotový. Ručně lze obchodovat jeden trh - v případě intradenního breakoutu můžete pozornost zaměřit na futures Bitcoinu, který není tak efektivní  jako ostatní trhy. Viz MBT futures coby jeden z nejlepších intradenních trhů pro malé účty?
    Pokud začnete obchodovat více trhů najednou, jako to děláme v rámci tradingu na Finančníkovi, může ale takové zadávání být zbytečně časově náročné. A jako vždy, i zde si můžeme věci výrazně zjednodušit.
    V rámci ročního předplatného Trading Room jsem nyní pro všechny členy nasdílel svůj skript, který na začátku dne vytvoří komplexní časované breakout příkazy zcela sám. V praxi takový skript dobře demonstruje, jak je možné efektivně časované příkazy v Interactive Brokers skládat dohromady. Podívejte se, jak to vypadá v praxi:

    A nyní podrobně k samostatný použitým typům příkazů:
    Good After Time/Date (GAT)
    Co je GAT?
    Good After Time (nebo Good After Date) je příkaz, který se stane aktivním až po určitém nadefinovaném čase a datu. Dokud tento okamžik nenastane, příkaz na serverech Interactive Brokers existuje, ale je v neaktivním (čekajícím) stavu. Ve chvíli, kdy dojde k danému okamžiku, se příkaz přepne do aktivního režimu a začne se chovat standardně podle typu (Limit, Market, Stop, Stop-Limit atd.).
    Kdy GAT využít?
    Intraday logika: Pokud například chcete vstoupit do obchodu až v 15:00 místního času, můžete zadat příkaz v klidu ráno s parametrem GAT, nastavit ho třeba na 14:59:59 a veškerou odpovědnost už nechat na serveru IB. Výstup v určitý čas: GAT příkaz je také vhodný pro výstupy z pozic. Ty lze zadávat jako podmíněné příkazy (aktivní jen v momentě, kdy se vyplnil vstupní příkaz) s časováním například na konci dne. Můžeme nastavit GAT například pro příkaz typu MKT (market). Takový automaticky uzavře pozici v trhu v nastavený čas. Good Til Canceled (GTC)
    Co je GTC?
    Good Til Canceled označuje příkaz, který zůstává v platnosti do okamžiku, než ho sami aktivně zrušíte. Na rozdíl od běžného denního příkazu (DAY), který na konci obchodní seance expiruje, GTC příkaz přetrvá i přes noc a je aktivní teoreticky neomezeně dlouho. Obvykle má Interactive Brokers nastavenou maximální platnost GTC kolem 90 dnů (může se mírně lišit dle regulací a typu produktu), ale obecně se jedná o „dlouhodobý“ příkaz.
    Kdy GTC využít?
    Dlouhodobé pozice: Pokud například chcete umístit nákupní limitní příkaz na akcii a čekat na vyplnění ceny, která může přijít až za několik týdnů, GTC vám zaručí, že příkaz zůstane aktivní i po zavření trhu každý den. Stop-Lossy a Profit Targety: V systematickém obchodování je velmi běžné zadat GTC příkaz jako ochranný Stop-Loss nebo Profit Target. Nemusíte se starat o to, aby příkaz „přežil“ přes noc a bylo by třeba jej další den zadávat znovu. Good Til Date/Time (GTD)
    Co je GTD?
    Good Til Date/Time je příkaz velmi podobný GTC, ovšem s tím rozdílem, že příkaz je platný pouze do konkrétního data či času, který si sami určíte. Pokud do daného okamžiku nedojde k vyplnění příkazu, příkaz automaticky expiruje a stornuje se.
    Kdy GTD využít?
    Chcete mít kontrolu nad platností: Pokud víte, že máte strategii, která má smysl jen například během dvou dnů, a potom se trh posune jinam, je GTD ideální. Časování intradenních vstupů: GTD se dá dobře použít pro intradenní strategie. Pokud obchodujete například breakouty, patrně budete chtít vstupovat jen určitou dobu po otevření trhu. To přesně lze nastavit skrz GTD. Příkaz můžeme použít například tak, že se zruší, pokud ke vstupu nedojde do hodiny po otevření trhů. OPG – Market-on-Open (MOO) a Limit-on-Open (LOO)
    Co je OPG?
    OPG (z anglického „Open Price Guarantee“ či obecněji „At the Open“) je typ příkazu, který je určen výhradně k provedení na otevření trhu. S OPG příkazem IB sdělujete, že chcete vstoupit nebo vystoupit hned na začátku obchodní seance.
    MOO (Market-on-Open): Příkaz, který se exekvuje na tržní otevření za otevírací cenu. Jde de facto o časování MKT příkazu po otevření trhů. Jelikož ve většině trhů na americké burze neexistuje otevírací aukce, je jeho použití prakticky shodné s posláním MKT příkazu omezeného jen na hlavní seanci (takový příkaz bude také automaticky exekvován u Interactive Brokers až po otevření trhů). LOO (Limit-on-Open): Obdoba s Limitní cenou – příkaz se provede na otevření, ovšem pouze pokud lze dodržet zadanou limitní cenu (či lepší). Kdy OPG využít?
    Strategie založené na otevírací ceně: Pokud vaše strategie říká, že vstupujete přesně na open (např. proto, že backtest ukázal na nejlepší parametry vstupu), MOO/LOO je jasná volba. Pro nastavení v TWS zvolíte u typu příkazu „MKT“ (nebo „LMT“) a jako „Time in Force“ zvolíte OPG. Pokud chcete limitní cenu, zadáte ji do pole LMT Price a ponecháte Time in Force = OPG.
    MOC – Market on Close
    Co je MOC?
    MOC (Market on Close) je obdoba Market on Open, ale pro konec obchodní seance. Pomocí MOC příkazu IB ví, že chcete svou pozici uzavřít (nebo otevřít, ale standardně se MOC používá spíše k uzavírání) právě za závěrečnou cenu daného trhu.
    MOC příkazy dávají velký smysl při obchodování například akcií, kde existují uzavírací aukce. Reálně tak získáme plnění shodné s hodnotou, kterou vidíme jako uzavírací cenu na denních grafech.
    Kdy MOC využít?
    Zajištění uzavření pozic před koncem seance: Obchodníci, kteří přes noc nechtějí držet otevřené pozice, ale zároveň nemají kapacitu sledovat trh až do close, použijí MOC. LOC – Limit on Close
    Co je LOC?
    LOC (Limit on Close) funguje velmi podobně jako MOC, ale přidáváte limitní cenu. Znamená to, že pokud není možné při zavření trhu tuto limitní cenu (nebo lepší) dosáhnout, příkaz se exekvovat nebude. V praxi to často znamená, že pokud je limitní cena příliš mimo závěrečnou cenu, příkaz se neuskuteční.
    Kdy LOC využít?
    Přesněji definované výstupy: MOC se provede, i pokud závěrečná cena bude horší, než jste čekali. Pokud chcete mít kontrolu nad tím, že prodáte jenom nad určitou cenou (nebo nakoupíte jen pod určitou cenou), je LOC vhodnější. Bracket Orders a OCO/OCA
    Co jsou Bracket Orders?
    Všechny příkazy, i ty s časováním, lze u Interactive Brokers kombinovat do „sad příkazů“, kterým se říká bracket. V rámci bracket příkazu lze pak nastavovat závislosti – například že se Stop-Loss aktivuje až po vyplnění vstupního příkazu, že se Profit Target zruší po zasažení Stop-Lossu a podobně.
    Typicky bracket příkaz představuje sadu tří příkazů:
    Vstupní příkaz – může být typu Market, Limit, Stop atd. Profit Target – typicky Limit, který se aktivuje automaticky po vyplnění vstupního příkazu. Stop-Loss – ochranný příkaz, který se taktéž aktivuje po vyplnění vstupního příkazu. Aby bracket příkazy fungovaly jak mají, lze mezi příkazy definovat vazby:
    OCO (One Cancels the Other): Příkazy ve skupině OCO se vzájemně ruší. Typické využití je právě pro Profit Target a Stop-Loss – jakmile jeden z nich dojde k naplnění, druhý se ruší. OCA (One Cancels All): Podobný koncept, ale může se jednat o skupinu více příkazů najednou. Kdy tyto příkazy využít?
    Komplexní řízení pozice: Pokud máme přesně daný vstup, Profit Target a Stop-Loss, je užitečné mít vše nastavené dopředu a nečekat na manuální zadávání. Jde tedy o praktickou formu „poloviční automatizace“ – zadáme veškeré podmínky najednou a zbytek řeší Interactive Brokers samo (dokonce i přes noc a v době, kdy máme platformu vypnutou). Využití časovaných příkazů k automatizaci obchodování
    Všechny výše uvedené typy příkazů lze kombinovat a vytvářet tak opravdu sofistikované scénáře. Jelikož jsou všechny zmíněné příkazy a vazby uloženy přímo na serverech Interactive Brokers, není nutné, abychom po zadání příkazů měli zapnutý počítač nebo platformu Interactive Brokers. To přináší obrovské výhody:
    Eliminace technických problémů: Pokud během dne spadne internet, počítač či VPS server, příkazy zadané jako GAT, GTC, GTD, OCO, OCA, OPG, MOC nebo LOC zůstávají „v bezpečí“ na serverech IB. Možnost definovat časové strategie bez nutnosti běžících skriptů: Dopředu můžeme nastavit logiku typu „v 9:30 (open) vstoupím do pozice, v 10:15 chci aktivovat Stop-Loss, a pokud se do 15:00 pozice nedostane do zisku, vystupuji MOC“. Jednoduché obsloužení více trhů najednou: Při obchodování více trhů může být manuální sledování a zadávání příkazů náročné. S časovanými příkazy to lze zvládnout mnohem přehledněji a s menší chybovostí. Závěr
    Časované příkazy v Interactive Brokers (GAT, GTC, GTD, OCO, Bracket Orders, OPG, MOC, LOC a jejich různé kombinace) umožňují velmi efektivně a přitom poměrně jednoduše automatizovat i pokročilejší obchodní strategie. Jejich hlavní přínos je v tom, že jakmile příkaz jednou odešlete na server IB, není nutné udržovat stabilní připojení nebo mít neustále puštěnou obchodní platformu. To je klíčové pro každého, kdo si chce s klidnou hlavou nastavit své obchodní příkazy předem a poté se spolehnout, že obchod proběhne podle plánu.

    Exekuce opcí v Interactive Brokers pomocí API

    V tomto článku na Finančníkovi popisuji důvody, proč se zajímám o obchodování breakoutů skrz opce. Technicky to přitom není příliš náročné. V dnešním tutoriálu ukazují základní kostru "jak na to".

    Celý tutoriál naleznete v TechLabu zde.

    Track 'n Trade Pro 4.0

    Track 'n Trade Pro 4.0 společnosti Gecko Software je zástupcem klasického software pro technické analýzy komodit a opcí. Silnou devizou programu je jeho přehlednost a intuitivnost, která jej předurčuje pro začínající či mírně pokročilé obchodníky.

    Screenshot obrazovky programu zobrazující graf prosincového kontraktu britské libry. Mj. je na grafu vidět období FND (First Notice Day - zobrazeno modře) a LND (Last Notice Day - zobrazeno červeně), tj. den, kdy se kontrakt přestává obchodovat. Klikněte pro plné rozlišení obrázku.
    Zakladní představení
    Track 'n Trade Pro 4.0 slouží pro grafické znázornění cenového průběhu nejběžněji obchodovaných komodit. Program pracuje s denními daty (tzv. End Of Day market data), které graficky znázorňuje pomocí denních, týdenních a měsíčních grafů. Grafy umí TNT zobrazovat ve všech běžných formách - jako čárový graf (zobrazující Open, High, Low, Close), candlestick i v různých alternativách čárového grafu (zobrazující pouze High, Low Close nebo pouze Close).
    Nástroje pro technickou analýzu
    Silnou stránkou programu je podle našeho názoru především množství dostupných nástrojů současně s velmi přehledným prostředím a intuitivním ovládáním. Nástroje pro technickou analýzu jsou dostupné přes dva dokovatelné panely ikon standardně umístěné nad grafem příslušné komodity.

    Panel "Charting tools" obsahuje všechny běžné základní nástroje technické analýzy jako je například kreslení trendových čar, 1-2-3 formací, formací "head and shoulders", různých kanálů, trojúhelníků atd. Popisu jednotlivých nástrojů se budeme na Finančníkovi věnovat v jiných článcích, protože každý jednotlivý nástroj vydá většinou na dlouhý seriál, ne-li samostatnou publikaci.

    Panel "Advanced Tools" pak obsahuje další sadu technických nástrojů, většinou vnímaných jako "pokročilejší". Jde např. o elliotovy vlny, různé fibonacciho nástroje a další.
    Stručně řečeno - v oblasti nástrojů pro technickou analýzu obsahuje program vše, co může začínající či lehce pokročilý technický obchodník požadovat. Na rozdíl od jiných nástrojů jsou v ceně programu všechny i pokročilé nástroje jako fibonacci time zones aj.
    Používání jednotlivých nástrojů je velmi snadné. Po zvolení nástroje se myší klikne do grafů a podle konkrétního nástroje se například tahem aplikuje konkrétní technická formace, kterou lze později myší upravovat podle potřeb obchodníka. S uložením grafu se pochopitelně uloží i formace a ke grafům se obchodník může kdykoliv v budoucnu vrátit.

    Na grafu je vidět, jak snadno a vizuálně přehledně lze na graf aplikovat jednotlivé technické nástroje.
    Anotační nástroje

    Pomůcky pro technickou analýzu doplňuje paleta anotačních nástrojů. S jejich pomocí lze grafy popisovat, označovat a zvýrazňovat zajímavé části grafů, které by později neměly uniknout naší pozornosti.
    Indikátory
    Žádnému nástroji pro technickou analýzu trhu nemohou chybět indikátory - nástroje vizualizující různé jednoduché i složitější matematické vzorce. Jak píšeme v našem manuálu v kapitole věnující se technické analýze - indikátory mohou být součástí řady obchodních strategií. Indikátorů dnes existuje bezpočet (každý výpočet lze vizualizovat do podoby indikátorů), a tak je dobře, že v TNT jsou obsaženy pouze ty nejzákladnější. Mimochodem - verze 4 byla vylepšena tím, že některé méně používané indikátory byly z programu vypuštěny. To je podle našeho názoru pouze dobře - zejména začínající obchodníci mohou v indikátorech hledat zlatý grál, kterými nejsou. Indikátory představují pouze matematické vzorce a v obchodování je třeba je používat s rozvahou a většinou pouze jako podpůrné nástroje např. potvrzující základní technické formace.

    Graf cukru se zapnutými dvěma indikátory - Donchian Channels zobrazený přímo v grafu a Commodity Channel Index zobrazený v okně pod grafem jehož nákupní a prodejní signály jsou zobrazeny v grafu formou šipiček.
    Indikátory, které naleznete v TNT 4 jsou Moving Averages, MACD, 10x8, 3x3, Williams %R, Fast & Slow Stochastics, Williams Accumulation/Distribution, Momentum, MOMMA, DMI, Commodity Channel Index, Bollinger Bands, Donchian Channels, Parabolic SAR, Historic Volatility, Relative Strength Index, Pivot Points, Volume, and Open Interest. Opět si zde nebudeme vysvětlovat funkce jednotlivých indikátorů, protože jde o standardní výpočty a na stránkách serveru se věnujeme jednotlivým indikátorům samostatně.
    Indikátory se v programu zobrazují v okně pod hlavním grafem. Novinkou čtvrté verze programu je možnost zobrazit libovolnou kombinaci indikátorů najednou. Klouzavé průměry (Moving Averages), Bollinger Bands, Donchian Channels, Parabolic SAR a Pivot Points se zobrazují přímo v grafu konkrétní komodity.
    Indikátory zpravidla fungují tak, že se nákupní/prodejní signál generuje např. překřížením různých křivek či překročením určité prahové hodnoty. Na to začátečníci nemají samozřejmě vycvičené oko a indikátory jim tak mohou přijít zbytečně složité. Zajímavou novinkou v tomto směru je tak funkce vizualizace nákupních/prodejních signálů přímo v grafu komodity různými šipkami.

    Všechny indikátory lze podrobně nastavovat v preferencích. To je velmi důležitá vlastnost - každý by si měl uvědomit, že přednastavené hodnoty nejsou žádné fungující dogma - naopak jde často o údaje, které tam vložil "programátor". A jaké hodnoty konkrétně používat? To je už na každém obchodníkovi, aby si našel kombinaci, která jemu osobně bude nejvíce vyhovovat.
    Finanční kalkulátory

    Dollar Calcular - triviální, ale velmi užitečná funkce umožňující i nezkušenému obchodníku přesně interpretovat finanční dolarové hodnoty pohybů. Šipičky na grafu jsou opět generovány indexem Commodity Channel Index, čáry představují klouzavé průměry Donchian Channels
    Na první pohled naprosto banální funkce, které však potěší každého začínajícího obchodníka. Finanční kalkulátory snadno spočítají rozdíl mezi dvěmi body grafu - funkce, která není obvyklá ani ve výrazně dražších programech. V programu je dále implementovaná funkce Risk/Reward Calculator umožňující vizuálně kalkulovat potenciální zisk.
    Data
    Samotný program se dodává již s 25ti letou historií všech hlavních komoditních trhů a tedy ideálním nástrojem pro trénink vlastních obchodních strategií. TNT je po této stránce dobře navržené - v programu existuje nástroj i pro "krokování" trhů po jednotlivých dnech. Během jednoho odpoledne si tak můžete "den po dnu" projít řadu trhů a v podstatě v reálných podmínkách simulovat, jak byste se v dané situaci rozhodovali.
    Pluginy
    Funkčnost TNT lze rozšířit několika hodně zajímavými pluginy, kterým se budeme na našich stránkách věnovat podrobně v budoucnu. Ve stručnosti jde o:
    Accounting & Trade Simulation Plug-in umožňující simulované obchodování v trzích. Uživatel může do programu zadávat různé typy nákupních a prodejních příkazů a "papírově" si zkoušet, zda-li v obchodování uspěje. Ideální nástroj v kombinaci s možností trénování na historických datech. COT Plug-in vizualizující tzv. Commitment of Traders - data poskytovaná burzami informující o obchodních náladách velkých profesionálních obchodníků, hedgerů a malých spekulantů. Jde spíše o doplňkový plugin, stejná data lze nalézt i v řadě bezplatných grafů. Options Plug-in. Nový plugin sloužící k obchodování opcí. Uživatel získá historická i aktuální data cen opcí a nástroj pro simulované obchodování tohoto instrumentu. Historická data opcí jsou sice často hodně aproximovaná či různě dopočítávána (jinak by objem dat byl naprosto neúnosný), přesto jde o hodně zajímavý nástroj pro trénink opčních obchodních strategií. Seasonals Plug-in sloužící k zobrazení sezónních trendů včetně historických průměrných cen. Jde o zajímavý podpůrný nástroj pro obchodníky, pracující v dlouhodobém časovém horizontu. Nástroj může "napovědět"jak se cena komodity obchodovala "v průměru" minulých x let. Spreads Plug-in nezbytný pro simulování spreadových obchodů, kterým se na Finančníkovi hodně věnujeme. S pomocí tohoto nástroje lze zobrazovat cenové vývoje spreadů a také simulovat jejich obchodování. Cena
    Atraktivnost programu podtrhuje i jeho cena, která je na běžné poměry hodně příznivá. Samotný program lze na webu výrobce získat za 197 USD, pro průběžné aktualizace je nutné zakoupit "data" - jejich měsíční cena činí 19,95 USD/měsíc (případně 199,50 USD/rok). Ceny jednotlivých pluginů se pohybují od 100 do 200 USD.
    Naše shrnutí
    Track 'n Trade Pro 4.0 je zajímavý především svým propracovaným a intuitivním prostředím. Nováček se v programu hodně rychle zorientuje a v podstatě okamžitě jej může začít používat. Za základní cenu 197 dolarů získá silný nástroj s 25ti letou historií dat, který zejména pro trénování základních technických formací a získávání "pocitu" pro pohyb trhů patří rozhodně mezi nejlepší nástroje co se poměru cena/výkon týče. Promyšlené jsou v tomto ohledu zejména nástroje umožňující "krokovat" historické trhy. Pokročilejší obchodník postupně narazí na řadu omezení. Jak již bylo řečeno, program pracuje pouze s EOD daty (denními) a není možné si zobrazit intradenní průběh obchodů. Pro začátečníky pochopitelně nepotřebné, pro jemné pilování např. vstupních strategií pokročilými obchodníky jsou však intradenní data nezbytná. Také je škoda, že EOD data je nutné odebírat pouze od výrobce programu. Program neumí zpracovávat data z různých bezplatných ani z komerčních zdrojů třetích stran. Pokročilejším obchodníkům pak nezbude, než platit taková data 2x, pokud si současně například platí data pro intradenní obchodování.
    Track 'n Trade Pro 4.0 se od jiných produktů tohoto typu neliší množstvím funkcí ani celkovými možnostmi, ale zejména stylem ovládání a celkovou intuitivností. Program doporučujeme především začínajícím obchodníkům, kteří potřebují koncentrovat svoji pozornost na základní technické analýzy trhů - a to jak aktuálních, tak zejména historických. Program je na stránce výrobce k dispozici v 30 denní zkušební verzi (obsahující také denní aktualizace dat a všechny pluginy), kterou určitě doporučujeme k vyzkoušení.
×
×
  • Vytvořit...