Černá labuť
V minulosti jsem už několikrát zmiňoval pozoruhodnou (a mou oblíbenou) teorii uznávaného autora a tradera Nicholase Nassima Taleba, nazvanou Černá labuť (Black swan). Dnes mám jistý důvod se k tomuto tématu opět vrátit.
Nejprve si trochu připomeňme, o co jde. Myšlenku "černé labuťe" představil Nassim Taleb již před několika lety ve své knize stejnojmenného názvu. Tato teorie se v jednoduchosti zabývá důsledky vysoce nepravděpodobných událostí. To jsou takové události, které máme tendenci (obzvláště ve finanční oblasti) zcela ignorovat. Jak ale autor prokazuje, přesně takovéto události mají zcela devastující účinky, pokud opravdu přijdou. Jsou to události vysoce nepravděpodobné, vysoce nepředvídatelné a nesoucí v sobě extrémní riziko a nezřídka za takovými stojí i světové finanční krize (právě proto, že jejich pravděpodobnosti byly tak nízké, až byly finančním světem zcela ignorovány - tím nebyla možná rizika dostatečně chráněna).
Nyní důvod, proč jsem se rozhodnul k tématu vrátit. Velmi mě totiž potěšilo zjištění, že tato mimořádně pozoruhodná kniha (patřící k mým nejoblíbenějším) vyšla nedávno i v českém jazyce! V minulosti jsme s Petrem sami uvažovali, že bychom knihu vydali, ale jelikož se z našeho pohledu jednalo o natolik okrajové téma, vyhodnotili jsme vydání tohoto titulu v rámci ČR a SR jako krajně riskantní. Naštěstí se však tento risk rozhodlo podstoupit nakladatelství Paseka a knihu za velmi příznivých 450,- kč (kniha má 440 stran) přineslo na náš trh. Za což jsem velmi rád a mohu knihu jen doporučit, chápu jí jako nezbytný základ knihovny každého tradera!
Nyní trochu více k tomu, jak knihu pojmout, co od ní čekat a proč si jí přečíst.
Předně, nečekejte žádné "lehké čtení na dobrou noc"". Kniha místy hraničí až na hranici filosofie a o mnoha věcech vás skutečně nutí přemýšlet. I přes určitou hutnost (a to buďte rádi, že knihu nemusíte číst v anglickém jazyce, i když já sám čtu přes 90% knih jen v angličtině, tato mně dala docela zabrat), stojí za to se knihou stránku po stránce prokousat. Jako odměna vám totiž bude to, že rázem začnete o pojmu risk přemýšlet úplně jinak. Mnohem realističtěji, mnohem zodpovědněji a mnohem skeptičtěji (jsem názoru, že zdravá skepse do tradingu patří).
Na druhou stranu, už předem upozorňuji, že kniha asi není úplně vhodná pro panikáře, paranoiky a milovníky konspiračních teorií. Kniha může vzbudit až příliš snadno určitý pocit beznaděje, což je však daleko od pravdy. Kniha především poukazuje na nutnost připravenosti, na nutnost počítat s tím, že vysoce nepravděpodobné se může občas stát (ale také nemusí). Knihu je také možné chápat jako nový model obchodního stylu, sám autor je totiž velmi úspěšným opčním obchodníkem. Jeho taktika je v základu jednoduchá - nakupuje extrémně levné opce s tím, že dříve či později přijde další nečekaná, "devastující" událost a takové opce zhodnotí o stovky až tisíce procent.
Když se sám nad knihou znovu zamýšlím, pak si zde dovolím uvést několik ryze praktických rad, jaké oblasti mohou svým způsobem přinést určitou "černou labuť":
1) Obchodování bez stop-lossu. Už jsem na toto téma psal několikrát. Pokud v trhu nemáte stop-loss, stát se skutečně může cokoliv - a je jen otázka času, než se to skutečně stane. Vymazání celého účtu díky obchodování bez stop-lossu pak určitě není příjemná záležitost. Přitom stačí jediná "černá labuť",
2) Obchodování u brokera, který nedrží stop-loss na vlastním serveru, nebo na burze, která nedrží stop-loss na svém serveru. Stejné riziko, jako předešlý bod. Jedna "černá labuť" může vymazat během chvilky celý účet.
3) Vypisování nekrytých opcí. Opět stejné, jako předešlé dva body. Stačí jediná nenadálá, vysoce nepravděpodobná událost a účet máte vymazaný. Stejnou pozornost je třeba pokud v rámci opcí legujete nebo rolujete, vždy je třeba myslet v prvé řadě na krytí. Černá labuť může přijít i během krátké chvilky, kdy zrovna nemáte opci krytou. Nikdy nevíte. Neposlouchejte ty, kdo tvrdí, že obchodování opcí bez krytí je pro profíky a obchodování opcí s krytím je pro amatéry. Je to jejich pohled na věc a jejich peníze. Vy si raději přečtěte zmíněnou knihu a chraňte své peníze. Je to to nejlepší, co můžete udělat. Pokud tedy máte své peníze rádi.
Samozřejmě, našlo by se ještě pár dalších bodů, pointa je ale stále stejná - je třeba být rozumně opatrný, chránit vždy v prvé řadě své peníze a pracovat s důkladnou kontrolou a řízením rizika. Já osobně například v rámci automatických obchodních systémů i pracuji s více účty a více platformami, na více serverech - pokud by nastal krátkodobý technický problém, v ohrožení je jen snesitelná část mých pozic, atd. Samozřejmě podobné ochrany vždy už záleží také na tom, s kolika penězi pracujeme, jaké si můžeme dovolit celkové náklady na správu našich peněz.
Stejnou měrou také kniha otevírá zajímavý, nový pohled na život. Koncept "Černá labuť" dává myslím střízlivější a opatrnější postoj i k dalším různým životním rozhodnutím. Zajímavé je převést například model na událost, kdy si bereme hypotéku na několik desetiletí. Z pohledu modelu "Černá labuť" stačí jediná vysoce nepravděpodobná událost a podobná dlouhodobá rozhodnutí, která mohou vypadat růžově v dny, kdy taková rozhodnutí realizujeme, se mohou proměnit ve dny zcela temné ve vzdálenjší budoucnosti. To je ostatně něco, co prokazuje i současná ekonomická krize. Proto já sám zastávám teorii, že člověk by si němel kupovat to, na co nemá, protože jediná nechtěná událost může pak zbytečně zkomplikovat život. Jsem zastáncem teorie "Černá labuť" a mnoho rozhodnutí ve svém životě se snažím dělat s přesvědčením, že i vysoce nepravděpodobná událost může jednou přijít. Samozřejmě, nedívám se na takové možnosti s paranoiou a hysterií, pouze díky tomu důležitá rozhodnutí více zvažuji raději s tmavými brýlemi, než růžovými - a také se snažím přemýšlet, zda existuje cesta, jak se i na vysoce nepravděpodobné riziko alespoň trochu připravit. Další výhodou knihy také je, že pokud podobnou teorii přijmete, začne vás učit přemýšlet a jednat mnohem flexibilněji.
Nutno ještě zmínit, že kniha Česná labuť je i přes určité spíše intelektuální zaměření velmi oblíbená mezi špičkovými obchodníky a fund managery po celém světě a že autor knihy v době krize, kdy většina fondů drtivě prodělávala, dosáhnul neuvěřitelné zhodnocení (tuším, že něco kolem +400%, přesný údaj si ale nepamatuji). Mně osobně tato kniha dala opravdu mnoho, proto jí tady dnes s radostí propaguji a doporučuji i ostatním.
Tomáš Nesnídal